Priateľ mi robí žiarlivé scény
Sme spolu len dva mesiace, no takmer od samého začiatku nášho vzťahu mi priateľ robí žiarlivé scény. Nechce, aby som trávila čas na internete - vraj, aby som sa tam „nedala s niekým dokopy“. Nie som typ, čo by sa každý večer flákal po zábavách, ale keď chcem ísť občas von s kamarátkami, neodpustí si poznámku, že „ktovie, čo a s kým idem robiť“. Musíme sa spolu vyfotiť, aby uveril, že nie som vonku s iným chlapom. Prekáža mi to, no na druhej strane si hovorím, že ja ho možno presvedčím, že sa nemá čoho obávať.
Lenka Katuščáková, Banská Bystrica
Táto situácia je pre vás určite náročná a obmedzujúca. Správanie, ktoré popisujete u priateľa, sa dá označiť ako prejavy chorobnej žiarlivosti. Život s chorobným žiarlivcom rozhodne nie je jednoduchý. Netvrdím, že takéto spolužitie nemôže fungovať, ale rozhodne si na žiarlivé scény budete musieť zvyknúť. Chorobná žiarlivosť je psychiatrická diagnóza a takýchto ľudí nepresvedčíte o tom, že nemajú prečo žiarliť. V takomto prípade máte len dve možnosti – buď budete jeho prejavy akceptovať a vo vašom vzťahu si ako priority určíte niečo iné, alebo ho ukončíte. Vy najlepšie viete, či vám to stojí za to. No ak je naozaj chorobne žiarlivý, nedúfajte, že ho presvedčíte. Ak máte pocit, že takýto tlak nezvládate, musíte nájsť v sebe silu a zo vzťahu odísť, kým vás úplne nezadusí.
Milujem svojho šéfa
Pracujem v PR agentúre a moja práca ma nesmierne baví, práve preto je moja dilema taká veľká. Zamilovala som sa totiž do svojho šéfa. Trvá to už pol roka. Viem, že sa mu páčim, dokonca sme spolu už raz boli aj na rande. Denne spolu komunikujeme, vďaka práci sa tomu nedá vyhnúť. Po večeroch si posielame správičky a četujeme. No mám pocit, že keby to myslel vážne, náš vzťah by sa už mal niekam posunúť. Veľa ráz som si už povedala, že mi to bude všetko jedno a budem sa správať profesionálne. Lenže potom mi od neho príde dvojzmyselná esemeska a ja som zas úplne namäkko.
Gabriela Danková, Prešov
Vzťah na pracovisku je vždy veľký risk. Je to hra s ohňom, ktorá sa nemusí skončiť dobre. Najdôležitejšie je zvážiť si za a proti, pretože musíte byť pripravená aj na to, že vzťah nemusí dopadnúť podľa vašich predstáv. Vplyv to však bude mať na širšie oblasti vášho života. Vášeň je síce úžasná, ale mali by ste sa zamyslieť aj ďalej – ako veľmi si vážite svoju prácu, nakoľko vás baví a nakoľko si ju chcete udržať? Niektoré firmy majú napríklad zákaz vzťahov na pracovisku, skúste porozmýšľať, prečo. Také partnerstvo má totiž oveľa ďalekosiahlejšie dôsledky, a to nielen pre vás. Ak sa rozhodnete do toho naozaj ísť naplno, určite si pravidlá – žiadne diskusie o práci (teraz, vo fáze zamilovanosti, sa vám to zdá možno smiešne, ale časom veľa párov skončí práve tak, že ich diskusie sa viac-menej točia len o práci), počas práce profesionálne správanie (brať ohľady na kolegov, ktorým to nemusí byť príjemné), snažiť sa deliť pracovné a súkromné záležitosti. V každom prípade je spolupráca s partnerom obrovská skúška, ktorou nie každý vzťah prejde.
Autor: na otázky odpovedá psychologička Erika Bohdanová, www.salvus.sk