V Španielsku sa preteká v jedení hroznových bobúľ
Kým začnete netrpezlivo vyčkávať silvestrovskú polnoc v Španielsku, mali by ste sa vyzbrojiť dvanástimi bobuľami hrozna. Jesť ich však smiete začať až vtedy, keď začujete hodiny madridskej Slnečnej brány (Puerta del Sol) odbíjať dvanástu. Potom s každým úderom hodín musíte zjesť jednu bobuľu. Keď zvony stíchnu, už by ste mali mať dojedené. V realite je toto napchávanie sa hroznom celkom vtipným zážitkom, keďže je takmer nemožné skončiť s prázdnymi ústami.
Od zrodu tejto tradície prešlo už niekoľko stáročí a jej korene siahajú do čias, keď sa španielsky panovník po bohatej úrode hrozna rozhodol obdarovať ním svoj ľud. Kdekoľvek však strávite Silvestra, Španieli dobre radia: Aby vás šťastie v ďalšom roku neobišlo, v žiadnom prípade si ráno nezabudnite obliecť darovanú červenú spodnú bielizeň! Škóti sa naučili smolu pr ekabátiť
V Škótsku dodnes pretrvala tradícia „prvých pätičiek“. Tá vraví, že prvý hosť v roku môže do domu priniesť buď šťastie obrovských rozmerov alebo, naopak, pohromu. No nič medzi tým.
Preto človekom, ktorého by ste tu krátko po silvestrovskej polnoci mali zohnať, je pekný, urastený, čiernovlasý muž – najlepšie s imelom v ruke. No rozhodne by ste ho do domu nemali vpustiť s prázdnymi rukami. Prinajmenšom by vás mal obdarovať bochníkom chleba či hŕstkou uhlia, aby vám v ďalšom roku nechýbalo jedlo a teplo.
Zďaleka by ste sa mali vyvarovať osôb svetlovlasých a ryšavých, so zrasteným obočím či plochými nohami. Rovnako zlým znamením je, ak dom opustíte prv, než by doň niekto zavítal. Splniť tieto náročné požiadavky len tak náhodne je takmer nemožné. Prefíkaní Škóti sa preto rozhodli smolu ošmeknúť. Ak ste ten správny tmavovlasý typ a hľadáte si sezónnu brigádu, v Škótsku si vás zaručene radi najmú ako „prvú pätičku“.
Do Dánska len so starými taniermi
V Dánsku je dobrým znamením, ak si na Nový rok nájdete pred dverami kopu rozbitých tanierov. Dáni po celý rok starostlivo sporia starý riad, aby ho na Silvestra mohli hodiť o domy svojich najbližších priateľov. Veľa črepín na prahu znamená, že máte množstvo priateľov, s ktorými si zachováte dobré vzťahy i v nadchádzajúcom roku.
Silvestrovský večer má dve významné chvíle, ktoré by si žiaden Dán nemal dať ujsť. Prvým je novoročný príhovor kráľovnej, presne o 18.00. Tým druhým je oficiálny príchod nového roka, keď sa o polnoci rozozvučia zvony na mestskej radnici v Kodani.
Dáni tradične zajedajú Silvestra takými dobrotami ako varená treska, ružičkový kel a údený bravčový chrbát. Dobrá dánska gazdinka, samozrejme, nezabudne ani na šampanské a marcipánovú bábovku. V Japonsku sa oplatí poslať pozdrav
V Japonsku by ste si v čase osláv Nového roka mali vyzdobiť vchod do svojho príbytku vetvičkami borovice, halúzkami japonskej slivky ume a bambusovými stvolmi. Tie sú oddávna symbolmi plodného života, vytrvalosti, oddanosti a šťastia. V pravú polnoc sa začnite schuti a nahlas smiať, pretože práve smiechom dosiahnete, že smola a zlé sily vás na míle obídu.
Oslavy nového roka trvajú tri dni. Počas nich je zvykom venovať nejaký čas kaligrafii. Vlastnými ornamentmi môžete vyzdobiť napríklad novoročné pozdravy pre svojich blízkych.
Japonské priania sú zvláštne tým, že sú číslované ako žreby. Každý rok okolo 15. januára je veľké žrebovanie o vecné ceny. Nečudo, že japonská pošta cez sviatky doručí niekoľko desiatok miliónov pohľadníc!
V Južnej Amerike pozor na správnu bielizeň
Ak budete tráviť Silvestra v Latinskej Amerike, svoju rodinu môžete zapojiť do kolektívnej činnosti vypchávania „Pána Starého roka“. Použiť môžete najrôznejšie materiály, počnúc starými novinami, prskavkami, až po predmety, s ktorými sa vám spájajú smutné či zlé spomienky. Tieto potom o polnoci spolu s hastrošom zhoria a upadnú do zabudnutia. Tak môžete Nový rok odštartovať s čistým štítom.
Ak sa na sklonku roka ocitnete na jednej z brazílskych pláží, mali by ste si niečo zaželať, preskočiť sedem morských vĺn a nakoniec vhodiť do mora kvety. Bohyňa mora vaše želanie zaručene splní a navyše vám zabezpečí i bohatstvo počas celého nasledujúceho roka.
V prípade, že budete Nový rok tráviť v Mexiku či Venezuele a cestovať by sa vám chcelo aj v ďalšom roku, rozhodne by ste nemali vytiahnuť päty z domu bez cestovného kufra. Ba čo viac, najlepšie bude, ak ho za sebou budete ťahať aj po dome.
A nakoniec to najdôležitejšie: Ak chcete mať v novom roku šťastie, mali by ste si obliecť žltú spodnú bielizeň. Červenú bielizeň by si zasa mali zaobstarať dámy, ktoré túžia nájsť toho pravého.
Staňte sa v Holandsku hrdinom – stačí si zaplávať
„Novoročná čvachtanica“ v Holandsku je zaručene jedinečným novoročným zážitkom. Tisíce otužilých odvážlivcov sa tam na pravé poludnie vrhajú do ľadových vôd Severného mora, prípadne niektorého z holandských jazier či kanálov. Stačí zaplávať kratučkú vzdialenosť, no ak to zvládnete, stanete sa hviezdou televíznych obrazoviek.
Po tomto hrdinskom výkone si doprajte niektoré z tradičných novoročných dobrôt. Takými sú „oliebollen“ (bohato pocukrované šišky plnené hrozienkami, jablkom alebo pudingom) alebo „appelflappen“ (vysmážané jablkové taštičky). Verte mi, nehovorím to len tak. Novoročné menu musí byť kalorické a mastné, či sa vám to páči, alebo nie.
Počas silvestrovskej noci totiž nad krajinou lieta zlomyseľná starogermánska bohyňa Perchta spolu so svojimi kumpánmi a neváha rozpárať brucho každému, kto sa jej pripletie do cesty. Ak však máte brucho dostatočne „premastené“, jej nôž sa z vás zázračne šmykne. Odháňať zlých duchov počas najtmavších nocí v roku majú za úlohu i veľké ohne a hlasné ohňostroje. Tie v Holandsku trvajú zvyčajne aj niekoľko hodín.
V Grécku skúste šťastie v lotérii
V Grécku sa Nový rok alias sviatok Svätého Bazila považuje za mimoriadne šťastný deň. V celej krajine sa preto mastia karty a hrajú kocky, a to nielen v kaviarňach, ale i doma s priateľmi. V štátnej lotérii môžete v tento deň vyhrať až 10 miliónov eur!
Ak si chcete šance na výhru zvýšiť, snažte sa uchmatnúť si ten kúsok vasilopity – špeciálnej novoročnej bábovky – v ktorom sa ukrýva zapečená šťastná minca. V prípade, že uprednostňujete železné zdravie pred šťastím v diablových hrách, stačí si do domu zavesiť morskú cibuľu, ktorá v tejto oblasti voľne rastie. Aj po tom, čo ju vytiahnete zo zeme, naďalej kvitne a vyháňa nové listy.