Čerstvý vzduch
Po prehýrenej noci by sme sa najradšej zahrabali pod čiernu zem. V praxi aspoň zatemníme byt a skryjeme sa do perín. Spánok nás vyslobodí od spomienok na trápne momenty, no s jeho regeneračnou schopnosťou je to o niečo horšie. „V prvej fáze je spánok po alkohole nekvalitný a málo osviežujúci,“ upozorňuje doktorka Alžbeta Béderová zo Združenia pre zdravie a výživu.
„Oveľa efektívnejší je pohyb na čerstvom vzduchu, ktorý urýchľuje odbúravanie alkoholu.“ Ak nás otočky okolo domu v sviežom ráne nepreberú úplne, privodia aspoň kvalitný spánok, počas ktorého si náš organizmus naozaj oddýchne.
Poldecák tvrdého
Niektorí nedajú na príslovie „klin sa klinom vybíja“ dopustiť. Patria medzi nich najmä notorickí alkoholici. Ak sa nechceme zaradiť do ich radov, podobné dobre mienené rady známych radšej ignorujme. „V krajnom prípade by som skôr odporučila nízkostupňové pivo. Pôsobí ako izotonický nápoj, ktorý je na regeneráciu organizmu vhodnejší než tvrdý alkohol,“ hovorí doktorka Béderová. Funguje aj bloody Mary, no na rozdiel od predchádzajúcej noci radšej bez vodky. Postačí paradajková šťava, ktorá obsahuje draslík a účinnú aminokyselinu cysteín, s trochou citrónu, worčestrovej omáčky, tabasca a soli.
Kyslé uhorky
Kyslými uhorkami sa nenapchávajú iba ženy, ktoré zabudli na antikoncepciu, ale všetci tí, ktorí neprestali v správny čas piť. Pomáhajú aj naozaj? „Chuť konzumovať kyslé a slané veci vyplýva z rozvráteného metabolizmu, deficitu vody, soli a ďalších minerálov. Okrem takzvaných kvašákov alebo kyslých rybičiek je tiež vhodné doplniť tekutiny vo forme minerálnych vôd s obsahom nátria, kália a kalcia,“ hovorí doktorka Béderová. Ak sme na Silvestra nemysleli prezieravo už v lete pri zaváraní, fľašu chutných kvašákov si zaobstarajme v obchode.
Slepačí alebo hovädzí vývar
Strávite posledný deň v roku hodinami u kaderníka, manikérky či zháňaním trblietavých outfitov? V prípade, že na Silvestra mávate už od desiatej večer unavené oči, spľasnuté vlasy, polámané nechty a nový top visiaci na lustri, skúste zvážiť priority. Čas strávený prípravou výdatného záchranného lektváru sa nám oplatí určite viac. Účinok polievky poznali už naše staré mamy.
„Tvrdenie, že vývar pomáha pri prekonávaní postalkoholického stavu, je naozaj pravdivé,“ súhlasí odborníčka na výživu Alžbeta Béderová. „Alkohol odvodňuje organizmus a zároveň znižuje hladinu vitamínov C a B, sodíka, kália, magnézia a ďalších minerálov. Hovädzí alebo slepačí vývar či bujón so zeleninou sú zdrojom kvalitných bielkovín, minerálov a vitamínov, ktoré spolu s vodou obnovia rozvrátené vnútorné prostredie.“
Šumivé nápoje a tabletky
Záchranu v podobe šumivých nápojov Lumiskra, Vyprošťovák či Samaritán nájdeme aj v lekárni. Ak sa chceme vyhnúť škodoradostnému pohľadu magistry, zaobstarajme si ich radšej vopred. „Pôsobia na princípe postupnej rehydratácie organizmu. Vďaka šumivosti sa rýchlejšie vstrebávajú sliznicami tráviaceho traktu a efekt potrebného zavodnenia sa dostaví skôr,“ vysvetľuje Alžbeta Béderová.
Prípravky obsahujú potrebné minerály, stopové prvky a niektoré z nich aj účinné látky proti bolesti hlavy. Účinná je aj konská dávka vitamínu C (1000 mg), energetické nápoje typu Red Bull alebo Semtex pôsobia povzbudzujúco a doplnia chýbajúce vitamíny, minerály, cukor a niektoré aminokyseliny.
Najnovšími zbraňami proti opici sú špeciálne prípravky, ktoré sa užijú preventívne pred alebo po-čas pitia. Patrí medzi ne napríklad Hydrodol (...a ráno nie je hlavybôľ), Noblem (...for your hangover problem), český AntiEthanol 07 (...kocovina už není problém) alebo Prevento (...nenechajte si pokaziť najlepšie chvíle života). Zázraky však nečakajme, za prehýrenú noc sa pyká aj v 21. storočí. Našťastie.
Káva alebo čaj
Mnohí nedajú v deň „po“ dopustiť na šálku silnej kávy. Vraj dokáže prebrať zúbožený organizmus a znížiť riziko, že nás šéf nachytá spať na pracovnom stole. „V prípade kávy však treba postupovať individuálne,“ radí doktorka Alžbeta Béderová.
„Ak nie sme zvyknutí na kofeín, hrozí nám búšenie srdca a paradoxne aj väčšia únava. Vhodnejší je čaj s obsahom teínu, ktorý má miernejšie povzbudzujúce účinky. Pomáhajú aj bylinkové čaje, pretože na rozdiel od močopudnej kávy dopĺňajú deficit vody.”
Vyberme si mätový, žihľavový alebo harmančekový, ktoré upokoja podráždený žalúdok, žlčník a pečeň. Proti nevoľnosti pôsobí účinne odvar zo zázvoru. Teplé nápoje si oslaďme medom. Obsahuje fruktózu, ktorá spaľuje alkohol.