Bez ohľadu na riziko si väčšina z nás na Vianoce povie, že sviatky sú len raz do roka, tak prečo si výnimočne nedopriať trochu viac ako zvyčajne? Gurmánsky maratón sa zvyčajne začína vyprážaným kaprom na Štedrý večer a končí sa novoročnou kapustnicou. Medzitým chodíme po návštevách a konzumujeme všetko možné i nemožné, čo nám naservírujú príbuzní, ktorých predsa nemôžeme uraziť a neochutnať ich kulinárske výtvory. Bohapusté prejedanie však so sebou prináša nepríjemné zdravotné riziká.
„Môžu sa prejaviť poruchy trávenia, ako napríklad plynatosť, kŕče v žalúdku a zapáchajúca stolica alebo poruchy črevnej flóry,“ upozorňuje doktor Igor Bukovský. K vážnejším diagnózam patria žlčníkové záchvaty, akútna pankreatitída alebo aj „zauzlenie“ čriev, takzvaný ileus. Priveľa jedla navyše oslabuje imunitný systém.
Ako prvá pomoc pri menej závažných problémoch sa odporúča zastaviť akékoľvek ďalšie jedenie a pitie alkoholu. Ide o to, aby sa tráviaci systém odľahčil a aby sa obnovili otupené centrá hladu a sýtosti v mozgu. Na naštartovanie metabolizmu je vhodné zaradiť viac pohybu, najlepšie sú prechádzky na čerstvom vzduchu. Vrhnúť sa bezhlavo do fitnescentra a spôsobiť si tak po vianočnom leňošení šok, nie je v tomto momente ideálne.
Ak bolesti naďalej pretrvávajú, treba vyhľadať lekára, ktorý nám naordinuje vhodné lieky a diétu. „Určite neodporúčam brať preparáty na potlačenie žalúdočnej kyseliny alebo enzýmy na trávenie a zároveň pokračovať v prejedaní,“ varuje Bukovský. Účinnou prírodnou pomôckou na zlepšenie trávenia sú probiotiká, ktoré navyše dokážu znížiť cholesterol v krvi, pomôcť pri liečbe zápalových črevných ochorení a celkovo zlepšiť imunitu. Bohužiaľ, v bežných jogurtoch ich je väčšinou nedostatok, najmä ak sú staršie ako tri dni, čo však na ich obaloch nie je uvedené. Preto doktor Bukovský odporúča zadovážiť si radšej účinné probiotické preparáty z lekárne alebo piť acidofilné mlieko.
Čo jesť a čo nejesť
Našťastie, nie všetko, čo sa zvykne jedávať na Vianoce, je hrozbou pre naše zdravie. Napríklad orechy obsahujú kvalitné tuky a vlákninu, veľa vitamínu E, draslík, horčík a arginín. Ich pravidelná konzumácia znižuje hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a poskytuje telu silnú antioxidačnú ochranu.
„Ľudia, ktorí konzumujú denne aspoň 30 gramov orechov, majú polovičné riziko, že im ateroskleróza upchá cievy v srdci,“ tvrdí doktor Bukovský. Ďalšou vynikajúcou vianočnou potravinou je kyslá kapusta – účinná ochrana proti rakovine prsníka, pľúc, hrubého čreva a konečníka.
Kvasená kapusta je priam nabitá vitamínmi, jej jedinou nevýhodou je, že býva presolená. „Preto by sme nemali piť vodu, v ktorej je naložená,“ odporúča doktor Bukovský. Alebo si kapustu naložiť sami a množstvo soli nahradiť chrenom, ktorý je tiež výborným konzervačným prostriedkom. Bohužiaľ, všetko dobré, čo obsahuje, sa znehodnotí, ak kapustu vyvaríme spolu s klobásou a údeným mäsom. Mastná kapustnica je možno na chuť vynikajúca, ale zdravá určite nie je.
„Mäsitá strava, živočíšne bielkoviny, údeniny či vajcia sú častým dôvodom premnoženia hnilobných baktérií v čreve,“ upozorňuje Igor Bukovský. „Premnožené hnilobné baktérie spôsobia poruchy trávenia a produkujú toxické látky, ktoré škodia našim bunkám.“ Aby sme sa tomuto stavu vyhli, mali by sme konzumovať viac ľahších jedál so zeleninou, obilninami, strukovinami a ovocím.
Striedmosť ako prevencia
Najlepšou prevenciou je racionálny prístup už pri varení a pečení vianočných dobrôt. „Netreba úplne zrušiť tradície, stačí len vymeniť pár starých receptov za nové,“ radí doktor Bukovský. Naši najbližší si možno ani nevšimnú, keď použijeme o tretinu menej tuku, ako sme boli zvyknutí. Biela múka, ktorá má vysoký glykemický index a je preto jednou z najčastejších príčin vianočného priberania, sa dá nahradiť celozrnnou alebo grahamovou. Koláče a zákusky preto nebudú o nič horšie, práve naopak. Zdravou alternatívou majonézovej šalátovej zálievky je zmes olivového oleja, sekaných orechov a byliniek. „Najdôležitejšie je však uvedomiť si, že vianočné jedlo nie je hlavným zmyslom sviatkov a venovať sa počas voľných dní aj iným aktivitám,“ dodáva Igor Bukovský.
5 najzdravších vianočných potravín
- orechy a mak
- citrusy, jablká, sušené slivky
- kyslá kapusta
- celozrnná múka
- škorica
5 najnebezpečnejších vianočných potravín
- údeniny a vyprážané jedlá
- krémové dezerty a kolekcie zo stromčeka
- zemiakový šalát s majonézou
- biela múka
- alkohol
Program na zlepšenie imunity podľa Igora Bukovského
Skúste každý deň zaradiť do svojho jedálneho lístka 1 strúčik cesnaku, 2 citrusy, 3 jablká, 4 lyžice ovsených vločiek, 5 orechov a šálku zeleniny. Dodáte tak svojmu telu množstvo zdravých výživných látok a vlákniny, ktorá je nevyhnutná na dobré fungovanie tráviaceho systému.
Autor: k téme sa vyjadruje lekár Igor Bukovský, www.akv.sk