Odvážny pokus si všimol jej otec a namiesto toho, aby udelil dcére prísne pokarhanie, zhotovil prvého predchodcu snoubordovej dosky s názvom snurfer. Počas nasledujúcich desiatich rokov ich predal milión kusov. Šport si podmanil nielen štrnásťročných lámačov krehkých dievčenských srdiečok, dnes môžeme na doske vidieť aj dámy a pánov v strednom veku.
V jednoduchosti je krása
Ak sme doteraz snoubordistom ticho závideli a nahlas ich preklínali, je najvyšší čas, aby sme dosku, ktorá znamená slobodu, vyskúšali aj my. Minimálne z estetických dôvodov – jeden snoubord namiesto dvoch dosiek na nohách a dvoch palíc v rukách vyzerá oveľa elegantnejšie. Keď prekonáme nechuť z počiatočnej fázy, plnej pádov, staneme sa kráľovnou zasnežených svahov.
Rozcvičiť, vyštverať... a spustiť
„Predtým ako sa vyberieme na svah, mali by sme si celé telo rozcvičiť, lebo pri správnom štýle jazdenia sa zapájajú všetky dôležité svaly a končatiny,” odporúča redaktor snoubordového magazínu tasty.sk Vladimír Prôčka a dodáva, že najdôležitejšia je rozcvička krku, chrbtice a ponaťahovanie nôh, predovšetkým stehien a lýtok.
Po fyzickej príprave si vyberme vhodný somársky kopec. Najlepšie so sedačkovou lanovkou, lebo pre začiatočníkov môže byť jazda na pome náročná a únavná. A napokon - pred bezhlavým spustením dolu Chopkom sa naučme na snouborde najprv stáť. „Dôležité je zvládnuť udržanie rovnováhy na hranách, pokrčenie v kolenách, správne držanie tela bokom k smeru jazdy a pomáhať si pri oblúkoch pohybom rúk v smere jazdy,“ upozorňuje dlhoročný snoubordista.
Ak ste však netrpezliví, zaplaťte si špeciálny kurz so skúseným inštruktorom, s ktorým zvládnete základnú techniku a prvé oblúčiky v priebehu jedného dňa.
Koľko stojí snoubord
Pred kúpou sa zamyslime nad tým, ako často a na akom teréne budeme snoubord využívať. Snoubord určený na zjazdovky a do prachového snehu by mal byť tvrdší a tuhší, na jazdenie po prekážkach v snouparku zase mäkkší a kratší. Ak si nie ste isté, či vás bude šport baviť, zaobstarajte si snoubord z požičovne, alebo sa poobzerajte po inzerátoch, ponúkajúcich potrebnú výbavu. Najzákladnejšie modely snoubordov sa dajú v obchodoch zohnať od 7 000 korún. Viazanie vás bude stáť od 3 000 korún, topánky od 4 000 korún. Ceny snoubordových búnd a nohavíc sa pohybujú od 3 500 korún vyššie. Netreba zabúdať ani na rukavice, čiapku, spodné oblečenie a ponožky. Kvalitnejšie produkty renomovaných značiek stoja omnoho viac, a naopak – veľké obchodné siete ponúkajú vybavenie aj lacnejšie. Nižšia cena sa však môže odzrkadliť na kvalite a životnosti.
Autor: Silvia Peťková, k téme sa vyjadruje Vladimír Prôčka, redaktor snoubordového magazínu tasty.sk