Keďže lyžovanie je náročné na fyzickú kondíciu, každý, aj rekreačný lyžiar, by sa mal naň pripraviť primeraným tréningom. Dôležité je dať „zabrať“ najmä nohám, ktoré sú pri zjazde najviac zaťažované. „Ideálne sú aeróbne aktivity, ako sú beh, bicyklovanie, in--line korčuľovanie, plávanie alebo fitnes,“ odporúča lyžiarsky inštruktor Tomáš Kadlec. „Aktívni lyžiari sa starajú o svoju kondíciu po celý rok, napríklad slalomárka Veronika Zuzulová si bežne zahrá v rámci prípravy na sezónu futbal. Mnohí si v lete vyberajú takzvané suché alternatívy lyžovania, ako sú in--line slalom, slalom na bicykli, zjazd na horskom bicykli alebo horský beh v kombinácii s posilňovaním. Dôležité je rozvíjať pri cvičení nielen silu, ale aj stabilitu, koordináciu a rýchlosť.“
Začať sa dá v každom veku
Väčšina svetových šampiónov si prvýkrát obula lyže už v predškolskom veku, ak nám však ide len o rekreačné športovanie, začať sa dá kedykoľvek. „Učenie v staršom veku je dnes vďaka kvalite lyží oveľa jednoduchšie ako v minulosti, treba však rátať s tým, že starší lyžiar začiatočník bude poznačený zlými pohybovými návykmi, obavami a strachom, ktoré ho môžu znevýhodniť,“ tvrdí Tomáš Kadlec. Na prekonanie týchto prekážok odporúča vybrať si okrem dobrého inštruktora vhodný plochý kopec.
Ochrana pred pádmi
Najlepšou prevenciou pred nebezpečnými zraneniami na svahu je rozcvička. „Ani slávny Herman Maier sa nepustí dolu len tak priamo, bez toho, aby sa rozcvičil,“ upozorňuje Tomáš Kadlec. Štatisticky je úrazovosť najvyššia v popoludňajších hodinách, keď sú lyžiari oslabení trávením výdatného obeda, ktorý mnohí z nich spláchnu pivom alebo nebodaj šnapsom. Takto „posilnený“ lyžiar má zhoršenú pohybovú koordináciu a nedokáže tak dobre odhadnúť terén ako športovec, ktorý sa pred výkonom posilnil len ľahkou výdatnou stravou.
Ako si vybrať správne lyže
- Pre pokročilých lyžiarov sú ideálne modely race, začiatočníci by mali skúsiť mäkšie a ľahšie modely, takzvané allround.
- Dôležité je aj vykrojenie lyží, takzvaný rádius. Lyžiari, ktorí majú radi malé, krátke oblúky, volia rádius od 10 do 12 metrov, milovníci vysokých rýchlostí a dlhých oblúkov by mali hľadať rádius od 17 do 21 metrov.
- Slalomári, ktorí potrebujú rezať oblúky rýchlo za sebou, by mali mať lyže o 20 až 25 centimetrov kratšie, než je ich telesná výška. Naopak, zjazdári potrebujú lyže o niečo dlhšie, ako je ich výška, aby sa aj pri väčších rýchlostiach dali dobre ovládať.
- Pre ženy existuje špeciálna kategória lyží, takzvané ladyski. Sú ľahšie a mäkšie ako iné modely a majú typicky ženský dizajn s rôznymi ozdobnými motívmi.
- Lyžiarske topánky by mali byť štvorklipsové, s hornou prackou na suchý zips, s bočnými a predozadnými nastaveniami. Pri ich výbere je dôležitý index tvrdosti. Začiatočníkom a mierne pokročilým stačí úroveň od 40 do 70, profesionálni pretekári používajú flexindex okolo 130.
Autor: k téme sa vyjadruje lyžiarsky inštruktor Tomáš Kadlec