Niekto by mohol namietať, že staré dobré bavlnené ponožky a tričko poslúžia najlepšie. V tomto prípade sa však návrat k prírode a tradíciám príliš nevypláca. Bavlna je totiž vysoko nasiakavá, a keď sa spotíme, tkanina zostane mokrá a nepríjemne chladivá. Funkčné textílie sú na rozdiel od bavlnených zhotovené z vlákien, ktoré odvádzajú pot mimo pokožky – buď do ďalšej vrstvy oblečenia, alebo ho jednoducho odparia do vzduchu. Naše telo tak zostane suché aj pri vysokom výkone a extrémnych klimatických podmienkach. Bielizeň nás v lete ochladí, v zime udrží v príjemnom teple.
Tango nohavičky aj skafandre
V obchodnej sieti nájdeme funkčnú bielizeň od desiatok zahraničných a slovenských výrobcov. Medzi najznámejšie značky patrí napríklad Moira, Klimatex, Odlo, Sensor, Nordblanc, Craft alebo Treksport. Vybrať si môžeme od najmenších tango nohavičiek, treniek, legín, dlhých spodkov, podprseniek, tielok, tričiek až po bizarné skafandre, zahaľujúce celé telo vrátane hlavy.
„Pri kúpe termobielizne sa oplatí navštíviť špecializované športové predajne, kde nám ponúknu iba overený tovar od známych výrobcov. Zároveň sa tam môžeme poradiť so skúseným personálom,“ odporúča vedúci predajne Gigasport Dušan Hudák. „Nezaškodí, ak vieme odhadnúť podmienky, v ktorých nám bude bielizeň slúžiť. Chceme ju využívať v lete pri bicyklovaní alebo pri horolezeckom výstupe na zasnežený Everest? Práve od toho sa totiž odvíja materiál, jeho hrúbka a rôzne technológie výroby,“ dodáva zástupca vedúceho Martin Guniš.
V každom prípade by sme si mali vybraný kus odevu ešte v obchode vyskúšať. Bielizeň by nás nemala nikde škriabať, pichať, ani sa zarezávať pod pazuchami, v rozkroku alebo na iných citlivých miestach. V odeve by sme sa mali cítiť príjemne, a keďže sa v ňom plánujeme hýbať, nesmie nás obmedzovať pri žiadnej činnosti. Textil by nemal byť príliš tesný ani príliš voľný. Ak nám bielizeň povieva dvadsať centimetrov za telom, supermoderná inteligentná technológia je nám zbytočná. Aj keď stála tri tisícky.
Syntetika je lepšia ako príroda
Za účinkom funkčných textílií netreba hľadať žiadnu veľkú mágiu. Tajomstvo sa skrýva najmä vo zvolenom syntetickom materiáli – najčastejšie ide o polyester (PES) alebo polypropylén (POP), ktoré už dôverne poznáme. Ich vlákna nesajú pot, sú odolné a dokážu rýchlo transportovať vzniknutú vlhkosť. „Poradiť, ktorý z týchto materiálov máme pri výbere bielizne uprednostniť, je takmer nemožné. Každý človek je iný, vyprodukuje iné množstvo potu a má rozdielnu termoreguláciu,“ upozorňuje Dušan Hudák.
Okrem polyesteru a polypropylénu sa stretneme aj s polyamidovým vláknom (PAD), ktoré má o trochu horšie vlastnosti pri vstrebávaní potu, je však ľahké, príjemné na dotyk a má dlhú životnosť. Do základného materiálu sa často pridávajú rôzne prímesy – prírodné alebo syntetické. Medzi syntetické vlákna patria napríklad lycra, akryl alebo viskóza. Z prírodných materiálov sa často využívajú bavlna, vlna, prípadne hodváb. K najkvalitnejším patria vlákna z ovčej vlny merino, ktoré sa používajú aj ako prímes, aj ako základný materiál.
„Merino je vlastne jediné prírodné vlákno s vlastnosťami syntetického vlákna. Vyznačuje sa výborným transportom vlhkosti a tepelnoizolačnými vlastnosťami. Výrobky z merina sú veľmi hebké a vďaka prírodnému zloženiu nie sú vhodným prostredím pre baktérie spôsobujúce zápach. Materiál je vhodný najmä pre ľudí, ktorí sú alergickí na syntetické vlákna,“ hovorí Martin Guniš a dodáva, že jedinou nevýhodou produktov z merina je ich vyššia cena.
Výlet do sveta sci-fi
Výrobcovia experimentujú nielen s prímesami, ale aj s rozličnými prierezmi vlákna. Okrem klasických kruhových alebo oválnych profilov existujú vlákna v tvare kríža (Coolmax) alebo viaccípych hviezdíc (Moira TG900). Medzi výstupkami vznikajú akési kanáliky, ktoré slúžia na lepší odvod tekutiny bez toho, aby sa pot dotýkal pokožky. Jedným z najnovších výdobytkov je materiál Outlast s gélovými uzatvárateľnými mikrokapsulami, ktoré absorbujú prebytočné telesné teplo a v prípade potreby ho navrátia späť k pokožke. Niektorí výrobcovia pridávajú do svojich tkanín špeciálnu zložku proti množeniu baktérií a plesní.
Oblečenie ako skladačka
Termobielizeň tvorí prvú vrstvu, ktorú máme priamo na tele. Ostatné kusy oblečenia môžu jeho účinok podporiť, ale aj úplne zničiť. „Ďalšie vrstvy by mali byť hrejivé, aby vytvárali optimálny tepelný komfort. Pred dusným overalom uprednostnime radšej viacero tenších a priedušných kusov,“ radia odborníci z Gigasportu. Ak nie je práve mínus 30 stupňov, na kvalitné termotričko s dlhými rukávmi by nám mohla postačiť jedna fleecová mikina.
Údržba funkčnej bielizne
Pred praním každého výrobku si treba prečítať rady od výrobcu, ktoré sú uvedené na štítku. Väčšinou sa odporúča ručné pranie a žehlenie pri nízkych teplotách.
- Polyesterové vlákna (PES) sú pevné a odolné proti vysokým teplotám. Môžeme ich pokojne prať v teplej vode, dokonca i žehliť pri nižších teplotách.
- Polypropylénové vlákna (POP) sú ľahké a pevné, ich odolnosť proti vysokým teplotám je však nižšia. Výrobcovia väčšinou odporúčajú pranie vo vlažnej vode bez žehlenia. Nečistoty sa odstraňujú pomerne ľahko a bielizeň po opraní rýchlo vyschne.