Kapor plnený slaninou a chrenom
Na 4 porcie
4 porcie kapra (podkovy)
4 plátky slaniny
2 lyžice čerstvého nastrúhaného chrenu
4 lístky šalvie
30 g masla
soľ
Kapra zbavíme šupín, umyjeme a usušíme. Každú porciu trochu osolíme. Do vnútornej strany podkovy vložíme rolku zo slaniny, naplnenú chrenom a zviažeme potravinárskou niťou. Malé množstvo chrenu pridáme aj navrch každej porcie, ozdobíme lístkom šalvie a kúskom masla. Opatrne vložíme do zapekacej misky, prikryjeme fóliou alebo alobalom a v chlade necháme odležať asi dve hodiny. Rúru rozohrejeme na 200 stupňov Celzia. Odstránime fóliu alebo alobal, misku s kaprom vložíme do rozhohriatej rúry a pečieme 30 až 40 minút.
Tip: Kapra môžeme upiecť aj vcelku. Slaninu a chren vložíme spolu so šalviou a maslom do brušnej dutiny a pečieme o 20 minút dlhšie. Pohánkový kubo
Na 4 porcie
1 veľká hrsť sušených húb
200 g lúpanej pohánky (krúpy)
2 lyžice masti
1 cibuľa
3 strúčiky cesnaku
½ lyžičky mletej rasce
1 lyžica majoránky (najlepšie čerstvá)
40 g masla
soľ, čierne korenie
Huby nasypeme do misky, zalejeme 300 ml horúcej vody a necháme namočené aspoň 30 minút, aby nasiakli vodou a zmäkli. Pohánku uvaríme podľa návodu na obale. Cesnak nakrájame na tenké plátky, cibuľu na drobné kocky. V kastróle roztopíme masť, vsypeme nakrájanú cibuľu a necháme pražiť asi štyri minúty.
Pridáme cesnak a smažíme jednu až dve minúty, pokým cesnak aj cibuľa mierne nezhnednú. Cesnak by nemal stmavnúť príliš, pretože ľahko zhorkne. Pridáme huby, z ktorých sme vyžmýkali prebytočnú vodu. Vsypeme rascu a minútu restujeme. Pridáme uvarenú pohánku, osolíme, okoreníme a vmiešame lyžicu majoránky. Rúru predhrejeme na 200 stupňov, zmes vlejeme do vymasteného pekáča alebo do zapekacej misky a pečieme asi 20 minút.
Tip: Kuba si môžeme pripraviť aj v klasickej podobe z jačmenných krúp. Vyskúšať môžeme aj ryžu, prípadne hrubú krupicu. Hrušky v župane
Na 4 porcie
4 hrušky
100 g práškového cukru
šťava z jedného citróna
1 celá škorica
200 g lístkového cesta
1 vajce
1 lyžica kryštálového cukru
Plnka:
40 g mletých orechov
20 g masla
1 lyžica strúhanky
1 lyžica práškového cukru
Hrušky ošúpeme, no necháme im stopky. Do hrnca nalejeme 1,5 litra vody a nasypeme cukor. Za ustavičného miešania zohrievame cukor, až kým sa nerozpustí. Pridáme hrušky, šťavu z citróna a škoricu. Varíme 10 – 15 minút, až kým hrušky nezmäknú. Vyberieme z hrnca a necháme na tanieri vychladnúť. S pomocou malého nožíka alebo lyžičky odstránime z hrušiek jadrovník.
Náplň: Orechy premiešame s cukrom, strúhankou a maslom. Vypracujeme tuhšiu hmotu, ktorou naplníme priehlbiny na hruškách. Cesto rozvaľkáme na plát hrubý 3 cm. Povykrajujeme štvorce s veľkosťou približne 15 x 15 cm. Doprostred každého štvorca vložíme hrušku, zabalíme a spoje dobre pritlačíme, aby náplň nevytiekla. Rúru rozohrejeme na 190 stupňov Celzia.
Hrušky v ceste prenesieme na plech vystlaný papierom na pečenie. Cesto potrieme rozšľahaným vajcom, posypeme kryštálovým cukrom a pečieme dozlata 12 – 15 minút. Podávame teplé.
Tip: K náplni môžeme pridať ríbezľovú zaváraninu. Vďaka kyslastej chuti bude dezert pikantnejší.
Vínna klobása na víne
Na 4 porcie
400 g vínnej klobásy
1 lyžica oleja
bobkový list
4 guličky čierneho korenia
200 ml bieleho vína
Klobásu rozdelíme na štyri časti – najjednoduchšie tak, že ju zakrútime, akoby sme ju chceli žmýkať, a črievko na zatočenom mieste prerežeme. Klobásku zatočíme do špirály a upevníme špajľou alebo kovovou ihlou. Na panvici zohrejeme olej a z oboch strán na ňom opečieme klobásky dohneda. Pridáme korenie a podlejeme vínom. Podusíme 15 minút.
Tip: Klobásu môžeme upiecť aj v rúre. Vložíme ju do zapekacej misky, podlejeme vínom, pridáme korenie a pečieme 20 minút pri 200 stupňoch Celzia. V polovici pečenia ju obrátime.
Pečené morčacie mäso s pomarančovým maslom
Na 8 porcií
100 g zmäknutého masla
nastrúhaná kôra z jedného pomaranča
1 lyžička soli
1 vetvička rozmarínu
2 vetvičky tymianu
morčacie prsia vcelku (asi 2 kg)
200 g slaniny, nakrájanej na tenké plátky
Maslo zmiešame s nastrúhanou kôrou z dôkladne umytého pomaranča, soľou, nasekaným rozmarínom a tymianom. Rúru predhrejeme na 190 stupňov Celzia. Mäso umyjeme a vysušíme. Povrch potrieme pomarančovo-bylinkovým maslom, obalíme plátkami slaniny a previažeme potravinárskou niťou. Mäso vložíme do pekáča a pečieme podľa hmotnosti – 20 minút na kilogram mäsa, plus 50 minút (dvojkilogramová morka sa pečie 90 minút).
Prvých 60 minút pečenia prikryjeme mäso alobalom, po odstránení alobalu dopekáme odokryté a občas polejeme výpekom. Po dopečení vyberieme morku na drevenú dosku, prikryjeme alobalom a necháme 20 minút odpočívať. Pekáč položíme na sporák, nalejeme doň 200 ml vody a výpek povaríme do zhustnutia. Mäso nakrájame na plátky a podávame pokvapkané pomarančovou šťavou.
Tip: K mäsu sa výborne hodia zemiaky pečené spolu s morkou. Dobre umyté malé zemiaky pridáme k morke počas posledných 30 minút pečenia a kým bude mäso odpočívať, dopekáme ešte 20 minút pri teplote 220 stupňov Celzia. Dezert so snehovou čiapkou
Na 1 koláč
Krehké cesto:
150 g hladkej múky + hrsť na vyvaľkanie cesta
50 g cukru
70 g masla
Citrónový krém:
šťava z 3 citrónov
1 lyžica nastrúhanej citrónovej kôry
40 g kukuričného škrobu
3 žĺtky
150 g cukru
80 g masla
Bezé (snehová čiapka):
330 g cukru
4 vaječné bielky
Príprava cesta: Múku zmiešame s maslom a cukrom. Pridáme 2 lyžice studenej vody a vypracujeme cesto. Zabalíme do fólie a uložíme na hodinu do chladničky. Cesto vyvaľkáme na pomúčenej doske na tenkú placku. Prenesieme ju do koláčovej formy s priemerom 24 cm. Presahujúce cesto odkrojíme a formu odložíme do chladničky na ďalších 20 minút.
Rúru predhrejeme na 180 stupňov Celzia. Na cesto položíme papier na pečenie a zaťažíme ho suchými fazuľami alebo hrachom. Pečieme 15 minút. Strukoviny odstránime a pečieme do zlata. Formu vyberieme z rúry a necháme vychladnúť.
Krém: Citrónovú šťavu a kôru vložíme do ohňovzdornej misky. Položíme na hrniec s horúcou vodou a zahrievame. V inej miske rozmiešame kukuričný škrob s dvomi lyžicami vody. Pridáme k citrónovej šťave a rozšľaháme. Prilejeme vriacu vodu a znovu šľaháme do zhustnutia. Vodný kúpeľ stále zahrievame. Misku zložíme z hrnca a pridáme žĺtky, cukor a maslo. Vyšľaháme hladký krém a necháme vychladnúť. Studený krém rozotrieme na korpuse z cesta a povrch vyhladíme.
Bezé: V kastróle zmiešame cukor s ¼ hrnčeka vody. Mierne ohrievame, kým sa cukor nerozpustí. Zvýšime teplotu a sirup varíme aspoň 5 minút. Bielka vyšľaháme na tuhý sneh a pomaly do nich zašľahávame horúci sirup. Šľaháme ďalších 5 minút.
Cukrárske vrecko s koncovkou s hladkým guľatým otvorom naplníme snehom. Na koláči vytvoríme špičky, umiestnené tesne vedľa seba. Koláč vložíme na chvíľu pod rozohriaty gril (220 stupňov Celzia) a špičky necháme zľahka zhnednúť.
Tip: Sladká a zároveň nakyslá chuť vás určite navodí na pravú vianočnú náladu.
Autor: Iva Jakešová