Malebné vinárske mesto je srdcom tokajskej oblasti, ktorá sa rozprestiera v severovýchodnom Maďarsku a jej severný okraj zasahuje do kopcov Zemplínskej vrchoviny na Slovensku. Jeho názov vraj vznikol zo staroslovenského označenia „stokaj“, čo znamená sútok. Tokaj totiž leží na sútoku dvoch maďarských riek Bodrogu a Tisy.
Miestna úrodná pôda a mikroklíma s dlhým teplým babím letom tu vytvorili unikátne podmienky na pestovanie tokajského vína. V teplom vlhkom počasí sa na vínnej réve množí ušľachtilá pleseň Botrytis cinerea, vďaka ktorej sa hroznové bobule menia na scvrknuté sladké hrozienka, takzvané cibéby. Čím viac ich tokajské víno obsahuje, tým je cennejšie.
Pivničná exkurzia
V Tokaji sa dá víno ochutnať na každom kroku. Či už v miestnych krčmičkách, kde si k nemu môžeme dať kačaciu alebo husaciu pečeň a na zahriatie pekelne pikantné halászlé, alebo vo vinotékach a nespočetných pivniciach, do ktorých sa schádza priamo z domov a kde nám k nemu miestni naservírujú klobásky, salámy, syry a výborný chlieb. Mestečko je pomerne malé, peši ho prejdete celé asi za hodinku, ale hodovať sa v ňom dá celé dni. Ochutnávky vín si môžu turisti objednať v turistickom informačnom centre, ktoré spolupracuje so všetkými miestnymi vinármi. Tí vám ochotne pripravia degustáciu toho najlepšieho, čo ich pivnice ponúkajú.
Najvzácnejšou a najdrahšou špecialitou je takzvanú aszú s mimoriadne vysokým obsahom cukru a silnou arómou. Neodporúča sa piť ho vo veľkom množstve, lebo okrem toho, že je veľmi kalorické, dá sa z neho aj rýchlo opiť. Kedysi ho miestni uchlipkávali len po troškách ako liek. Víno kráľov a kráľ vín
Takto pompézne nazval tokajské víno francúzsky kráľ Ľudovít XIV. Od panovníka vinárskej veľmoci to bola mimoriadne veľká pocta a zdá sa, že Francúzi na tokajské víno do dnešných čias nezabudli.
Hneď po páde socializmu totiž skúpili v Tokaji všetky vínne pivnice a vinice, ktoré boli v tom čase na predaj. Aj najväčšia miestna atrakcia, obrovská Rákociho pivnica s 24 chodbami s celkovou dĺžkou 1500 metrov, patrí dnes francúzsko-maďarskej spoločnosti. Kedysi sa tam obyvatelia Tokaja skrývali pred tureckými nájazdmi, dnes slúži turistom na degustácie.
Do hlbokej pivnice vytesanej v sopečnej hornine sa schádza po tak trochu strašidelnom kamennom schodisku. Dolu sú dlhočizné chodby plné starých sudov, ale víno v nich už nezreje, na to je dnes v Rákociho pivnici príliš teplo. O to príjemnejšie sa tam degustuje.
Aby boli návštevníci schopní ochutnať viacero druhov tokajského, začínajú suchšími odrodami a pokračujú tými sladšími. Medzi jednotlivými pohárikmi si treba dať niečo na zahryznutie, aby sa chuť jednotlivých vín v ústach nemiešala. Prechádzka na vytrávenie
Po fantastických gurmánskych orgiách dobre padne malá prechádzka na osvieženie. Za mestečkom sú príjemné lužné lesy ako stvorené na tiché rozjímanie v prírode.
V samotnom Tokaji sa oplatí prezrieť historické centrum, kde sa zachovalo pár vinárskych domov zo 16. storočia a niekoľko barokových stavieb, ktoré tam postavili talianski prisťahovalci v 17. a 18. storočí.
Pár budov tu zostalo aj po gréckych a židovských obchodníkoch, okrem iného aj pravoslávny kostol a synagóga. Tokaj totiž odpradávna priťahoval milovníkov vína z celého sveta, a zdá sa, že jeho príťažlivosť časom vôbec nestráca na intenzite.
Ako sa dostanete do Tokaja?
Najlepšie autom alebo vlakom. Z Budapešti tam premáva Tokaj Intercity, ktorý vás do mestečka dopraví za dve a pol hodiny. Ubytovať sa môžete v hoteli Millennium na Bajcsy-Zsilinszky ut., kde zaplatíte za nocľah pre dve osoby v dvojlôžkovej izbe 15 900 forintov (1 760 Sk, 58,6 €). Keby tam náhodou nemali voľné izby (iný hotel v mestečku totiž nie je), môžete skúsiť šťastie v penzióne Novák na Tarcali ut. alebo v hostinci Toldi na Hajdú köz.
4 miesta, ktoré musíte vidieť
- najväčšiu Rákociho vínnu pivnicu v celom Tokaji
- Tokajské vinohradnícke múzeum, kde sa dozviete všetko o výrobe miestneho vína
- Tokajskú galériu s obrazmi miestnych umelcov
- Synagógu, ktorú postavila židovská obchodnícka komunita