SME

Nenápadná hrozba

Za zdanlivo bežnou únavou alebo bledosťou pokožky sa niekedy môže skrývať čosi oveľa závažnejšie. Chudokrvnosť alebo anémia sa nás týka oveľa viac, než si myslíme.



zdr1.jpgAnémia alebo „choroba chudobných“ je žiaľ stále bežnou realitou. „Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) chudokrvnosť v dôsledku nesprávnej výživy, takzvaná nutričná anémia, postihuje tridsať percent ľudstva,“ vraví Marcela Skraková, primárka Kliniky hematológie a transfuziológie LF UK. Anémia je chorobný prejav vyvolaný nedostatkom hemoglobínu, krvného farbiva v červených krvinkách, ktorý je zodpovedný za prenos kyslíka po celom tele. Viaže sa v pľúcach a uvoľňuje sa napríklad vo svaloch. Množstvo hemoglobínu závisí od veku, pohlavia a ďalších okolností.

Problémom môže byť napríklad aj malý počet samotných červených krviniek. „Príčinou anémie nemusí byť vždy porucha krvotvorby alebo krviniek, ale aj celý rad najrôznejších chorobných stavov. Správnejšie je hovoriť o anemickom syndróme,“ upresňuje odborníčka. Podľa spôsobu vzniku sa rozoznávajú anémie z nedostatočnej tvorby červených krviniek, zo zvýšenej straty krvi a hemolytické poruchy, vzniknuté pri chronických ochoreniach a z kombinovaných príčin.

Tehotné i anorektičky

Ženy sú na toto ochorenie náchylnejšie. Najmä v plodnom veku pre menštruáciu, lebo telo si musí vytvárať stále novú krv. Mimo rizika nie sú ani tehotné ženy, ženy po pôrode, dojčiace matky, dospievajúce dievčatá, vegetariánky, vegánky, ženy s ochorením štítnej žľazy, obličiek a pečene.

Anémia sa vyskytuje pri rozpade červených krviniek a pri chronických chorobách, ako sú nádory a zápaly, ktoré si vyžadujú stály prísun krvi. Hrozí tiež ženám s anorexiou a zo sociálne slabších vrstiev. Vtedy súvisí s podvýživou a nízkym prísunom potrebných živín do tela. Jednou z častých príčin anémie je totiž najmä nedostatok železa, vitamínu B12 a kyseliny listovej. Práve tieto stavebné látky sú zodpovedné za tvorbu červených krviniek a hemoglobínu.

Organizmus sa bráni

zdr2.jpgČasto sa stáva, že žena ani netuší, že trpí anémiou, kým to nepotvrdia krvné testy pri inom vyšetrení alebo pri darovaní krvi. „Typickými prejavmi anémie sú celková únava, bolesti hlavy, nízka výkonnosť, závrate, dýchavica a tachykardia. Dominuje bledosť kože, slizníc, často počuť šelest.

Špecifické príznaky pri deficite železa sú bolestivé ústne kútiky, pálenie jazyka, krehké a suché vlasy, lámavé nechty, na ktorých sa tvoria ryhy. Rozpad červených krviniek (hemolýza) sa prejavuje žltačkou a zväčšenou slezinou. Pre nedostatok vitamínu B12 a kyseliny listovej je zasa charakteristický takzvaný malinový jazyk, ktorý je červený, vyhladený, lesklý s pálivým pocitom. Okrem toho sa môžu vyskytnúť aj neurologické príznaky,“ vysvetľuje Marcela Skraková. Jednotlivé príznaky a ich intenzita samozrejme súvisia s pokročilosťou ochorenia, ale aj s rýchlosťou jeho vzniku. Pokiaľ totiž ku chudokrvnosti dochádza v tele pomaly, organizmus sa bráni kompenzačnými mechanizmami. Vďaka nim chorobné prejavy nie sú také viditeľné a silné. Ak sa však anémia dlhšie nelieči, chorobný stav sa zhoršuje a môže spôsobiť vážne problémy.

„Nedostatočné dávky kyslíka do tkanív môžu viesť až ku generalizovanej hypoxii buniek a tkanín. Dôsledkom toho nastáva dysfunkcia orgánov, respektíve ich zlyhávanie.“ Na nedostatok kyslíka je mimoriadne citlivý najmä centrálny nervový systém, ktorý je pre celkové fungovanie ľudského organizmu nevyhnutný a jeho poškodením vznikajú nenapraviteľné poruchy. Malý prísun železa v období dospievania zasa môže spôsobiť retardáciu rastu. Rizikové skupiny, teda ženy aj deti, by preto nemali podceňovať výživu a varovné príznaky. Ak totiž anémiu zachytíme včas, dá sa liečiť prakticky bez problémov.

Prvoradá je výživa

Aby sme sa vyhli chudokrvnosti, súčasťou jedálneho lístka by mali byť potraviny, ktoré nám zabezpečia dostatočný prísun potrebných výživných látok. Záleží aj na kombinácií jednotlivých zložiek. Železo, základná zložka hemoglobínu, sa napríklad do organizmu

dostáva ľahšie spolu s vitamínom C. Preto je vhodné spolu s mäsom konzumovať aj ovocné šťavy. Celkom opačný účinok majú však čaj alebo vajcia, ktoré jeho vstrebávaniu prekážajú. Netreba ich teda jesť súčasne. Železo nájdeme aj v hydine, čerstvej zelenine, vo fazuli, v cereáliách a rybách. Najviac ho vždy obsahuje pečeň. Zdrojom vitamínu B 12 je kyslá kapusta, droždie, morské riasy, sójové bôby, mliečne produkty, rybie produkty, vajcia. Kyselinu listovú nájdeme v listovej zelenine, najmä v špenáte a brokolici, v ovocí a strukovinách. Jej vstrebávanie zasa zamedzuje alkohol.

Aká je situácia na Slovensku?

„V poslednom období sa kladie dôraz na prevenciu, a preto sa na základe laboratórnych vyšetrení častejšie odhalí prítomnosť anémie. Praktickí, respektíve odborní lekári v takomto prípade pacientky posielajú do hematologickej ambulancie, kde sú dispenzarizované a liečené. Mnohé ženy však príznaky anémie podceňujú a k odborníkovi sa dostávajú v ťažkom klinickom stave. Často už musia byť aj hospitalizované. Sú však aj také pacientky, ktoré sa príliš venujú sebapozorovaniu. Dnes, v čase elektronických médií a informatiky, majú na internete neobmedzený prístup k informáciám o ochoreniach, diagnostike, vyšetreniach a liečebných postupoch, a aj preto prichádzajú k lekárovi dostatočne vopred poučené,“ vraví odborníčka Marcela Skraková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 405
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 574
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 341
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 412
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 005
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 564
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 076
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy
reklama
SkryťZatvoriť reklamu