a hračka neskončila po týždni v tmavom kúte za posteľou a zároveň bola vhodná práve pre vaše dieťa?
Pre najmenších
Pri výbere správnej hračky pre najmenších je dôležité sledovať upozornenia výrobcov o vhodnosti danej hračky pre tú-ktorú vekovú kategóriu detí, a ak je na výrobku uvedené, tak aj materiálové zloženie. V poslednom čase sa v médiách dosť často vyskytujú upozornenia na nebezpečné hračky - ich nebezpečenstvo pre najmenších spočíva v tom, že obsahujú malé časti, ktoré dieťatko môže prehltnúť alebo v materiálovom zložení. Najčastejšie robia v hračkách neplechu uvoľňujúce sa ftaláty.
Pre najmenších sú však ich hračky životne dôležité. Tu nepomôže ani list Ježiškovi, treba sa spoľahnúť na rodičovskú intuíciu. Hračky, ktoré rozvíjajú hrubú a neskôr i jemnú motoriku, zo správneho materiálu, sú ideálnym darčekom pre najmenších. Najvhodnejším materiálom je drevo, treba dať pozor na to, akými farbami je upravované, no nevyhýbajte sa ani plastom a iným materiálom, aby dieťa spoznávalo rozdiely. Pestrofarebné hračky zas učia deti poznávať farby.
Tiež vám v tejto kategórii hračiek vychádza ako najlepšia drevený vláčik či v dospelosti toľko spomínaný drevený káčer? Aj puzzle s veľkými dielikmi, kocky a stavebnice s veľkými dielmi sú tie správne hračky. No pokojne podarujte dieťatku (bez ohľadu na pohlavie) bábiku, macka či autíčko. Plyšové hračky sa dnes vyrábajú i v antialergickej úprave a očká či ňufáčiky majú vyšité, aby nehrozilo, že sa dieťa začne dusiť vypadnutým očkom, ktoré by chcelo ochutnať.
Už v ranom detstve si deti vytvárajú vzťah ku knižkám, takže leporelo z pevného papiera či umývateľná obrázková knižka sú dobrými štartovacími balíčkami. Okrem toho, z leporela sa dá vytvoriť plot okolo vlastného domčeka či gazdovstva.
Hračka pre škôlkára či malého školáka
Azda najviac sa na hračky pod stromčekom tešia škôlkári a malí školáci. Deti túžia po tom, čo majú ich kamaráti a čo vidia v televízii. Už fungujú i rodové rozdiely, chlapci inklinujú k chlapčenským hračkám - autíčkam, hrám, ktoré imitujú chlapské práce, napr. malý domáci majster a technickým stavebniciam. No i v tomto veku nie je na škodu, keď má mládenec obľúbenú hračku na spanie či bábiku, ktorej môže ako pán doktor obviazať nohu či hlavičku.
Dievčence sa môžu s bábikami hrať na mamy, niet azda takej, ktorá by netúžila po "bárbine". No i obyčajné bábiky sú vďačnou hračkou, dievčatká sa zabavia s bábikou a svojou fantáziou. Bárbinám konkurujú miniatúrne bábiky na prezliekanie či malé zvieratká, ktoré majú množstvo doplnkov a funkcií. Istotne by ani v dievčenskej detskej izbe nemali chýbať autíčka.
I v tomto veku sa dá dieťaťu kúpiť tá správna hračka - taká, ktorá rozvíja zručnosti i fantáziu dieťaťa. Stavebnice, sady pre šikovné ruky - od maľovania, modelovacích sád cez tvorenie maňušiek až po hrnčiarsky kruh, to všetko sú hračky, ktoré zaručene neskončia v kúte. V tomto veku deti obľubujú spoločenské hry - zapájajú sa do kolektívu a učia sa nielen vyhrávať ale i prehrávať. A tá radosť, keď po prvýkrát tak naozaj porazia v hre mamu alebo tatina!
Aj veľkáči sa chcú hrať
Aj veľkí žiaci sú hraví, i keď občas to vyzerá tak, že im stačí počítač a dobrá PC hra. No komplikovanejšia spoločenská hra, do ktorej sa môžu zapojiť i rodičia, je dobrým darom a príjemným spestrením dlhoročnej vianočnej klasiky v podobe mobilného telefónu a nových PC hier. Vybrať správnu hračku pre väčšie deti je zložitejšie, dôležitý je výber aj tých "nesprávnych", napr. počítačových hier či filmov na DVD. Hry vyberte radšej strategické, klasické "zabíjačky" môžu v dieťaťu podporovať agresivitu.
Chlapcom môžete vybrať model železnice či auto na diaľkové ovládanie. Ak sa pýtate, čím je autíčko na ovládanie "správne", tak z vlastnej skúsenosti vám môžem poradiť - môj syn auto rozobral, zložil do funkčného stavu a odvtedy drobné opravy robí on. Staršie dievčatá sa už nehrávajú s bábikami, majú podobné záujmy ako chlapci (mobily či počítače), no šikovným rukám môžete podarovať hodnotnú maliarsku sadu či inú kreatívnu súpravu.
Ako vybrať správnu hračku?
1. Overte si, či je hračka bezpečná - či spĺňa bezpečnostné normy a či je vhodná pre danú vekovú kategóriu. Aj overená hračka môže byť nebezpečná, keď nie je určená pre najmenšie deti. Naopak, pre najmenších by ste mali na hračkách hľadať symbol, ktorý upozorňuje na to, pre akú vekovú kategóriu je hračka vhodná. Zoznam nebezpečných hračiek nájdete na stránke SOI.
2. Prečítajte si návod - znie to ako klišé, ale je dôležité, aby obsluha zložitejšej hračky bola primeraná veku dieťaťa, prípadne aby sa dala využiť na viacero činností. V návode sa dozviete i to, či k hračke nepotrebujete napájacie články, ktoré je vhodné kúpiť vopred. Večer 24. decembra, keď si dieťa darček rozbalí, už bude neskoro.
3. Hračku si otestujte - vyskúšajte pevnosť, nerozbitnosť, či sa neoddeľujú pevne spojené dieliky, či nemá príliš dlhé šnúrky, ktoré by si malé dieťa mohlo omotať okolo krku. Pri batériách skontrolujte, či sú uložené tak, aby sa k nim dieťa nedostalo.
4. Nechajte si poradiť - od priateľov, ktorí majú deti v rovnakom veku, od predavača, ktorý predáva v obchode s hračkami či na rôznych fórach pre rodičov.
spracované podľa www.prva-hracka.sk