Čím to je, že nás niektorí ľudia dokážu tak unaviť, že by sme pred nimi najradšej ušli? Pritom mnohí z nich nám v podstate nič zlé neurobili, dokonca sa možno tvária, že nás majú radi. Môžno sú to naši kolegovia, kamaráti alebo príbuzní. „Syndróm energetického upírstva nie je to isté ako pocity antipatie,“ vysvetľuje psychologička Zuzana Podkonická.
„Niekto nám môže byť vo svojej podstate sympatický a napriek tomu nás komunikácia s ním unavuje.“ Prečo vlastne? V ezoterickej literatúre sa ako energetickí upíri označujú ľudia odpojení od prirodzeného zdroja vesmírnej energie, ktorá prúdi v živých organizmoch. A tak sa ju snažia inštinktívne „sať“ z druhých ľudí. Moderná psychológia charakterizuje tento fenomém veľmi podobne.
„Ako energetického upíra vnímame človeka, ktorý na uspokojenie svojich potrieb vyžaduje pozornosť okolia, lebo si ich sám nedokáže zabezpečiť, prípadne si od iných ľudí vynucuje nejakú aktivitu alebo prostriedky na ich zabezpečenie. Prejavy, akými sa navonok prejavuje, môžu byť rôzne,“ objasňuje Zuzana Podkonická. Tým, že upír upútava našu pozornosť, nás núti vydávať enegiu, a preto nás unavuje.
Pesimisti a narcisi
Takýmto upírom sa často stáva človek s pesimistickým myslením, prípadne so sklonmi k depresii. Priťahuje k sebe pozornosť svojím neustálym sťažovaním, často sa pred ostatnými prezentuje ako chudák, ktorému niekto ubližuje. Upír - pesimista pritom nehľadá riešenie samotného problému, zmyslom jeho sťažovania je len vzbudzovanie súcitu. V podstate sa cíti bezpečne v úlohe obete, na ktorú si zvykol a odmieta sa jej vzdať. Takýto človek nás niekedy dokáže „vysať“ aj bez toho, že by povedal jediné slovo. „Môže pri nás len ticho sedieť, a napriek tomu nás unaví,“ dodáva Zuzana Podkonická. Pocity druhých totiž vnímame nielen slovne. Stačí, keď vidíme zachmúrenú tvár upíra - pesimistu a už sa necítime dobre.
Ďalším veľmi rozšíreným typom energetického upíra je takzvaná hraničná osobnosť - človek, ktorý si vynucuje pozornosť tým, že rád preháňa. Tento upír dokáže aj najmenšiu maličkosť nafúknuť na drámu. Zámerne zveličuje význam každej aj nepodstatnej maličkosti. Samostatnou kategóriou sú upíri s narcisistickými sklonmi, ktorí nafukujú predovšetkým svoje zásluhy a vynucujú si obdiv. „Sú to ľudia, ktorí majú nejaký vnútorný konflikt alebo deficit a tento nedostatok si kompenzujú práve týmto spôsobom. Aj keď to tak na prvý pohľad možno nevyzerá, často majú nedostatok sebavedomia,“ dodáva Zuzana Podkonická.
Upírstvo ako porucha
Všetci energetickí upíri majú bez ohľadu na to, do akej kategórie patria, jedno spoločné - ich vnímanie je neprirodzene zúžené na ich vlastné potreby. Práve preto nedokážu vnímať pocity iných ľudí. To, že s nimi nie je niečo v poriadku si zvyčajne všimnú, až keď prídu o všetkých priateľov, lebo nikto s nimi nie je schopný vydržať. Čím to je, že sa uhol pohľadu týchto ľudí neprirodzene zúži len na ich ego? „Príčinou môžu byť geneticky dané povahové črty, ale aj vplyvy okolia,“ tvrdí Zuzana Podkonická a dodáva, že „negatívnu úlohu zohráva aj prílišná orientácia na výkon a sebapresadzovanie. Tento model správania k nám preniká najmä zo Spojených štátov, kde je celá spoločnosť extrémne zameraná na jedinca a na uspokojovanie jeho potrieb“.Ľudia sú často odmalička vedení k tomu, aby dbali predovšetkým o svoje záujmy bez ohľadu na to, aký bude mať ich správanie vplyv na ostatných. Keď sa tento postoj stretne s genetickou predispozíciou k depresiám alebo narcisizmu, nečudo, že sa z človeka stane energetický upír.
Asertívna obrana
Pomôcť energetickým upírom je väčšinou veľmi ťažké. Môžeme síce týmto ľuďom povedať, že nás svojím správaním unavujú, ale tým ich zvyčajne len popudíme. Keďže upír má zdeformované vnímanie, ťažko sa dá od neho očakávať, že bude schopný objektívnej sebareflexie. Preto psychológovia odporúčajú namiesto otvorenej kritiky takticky obmedziť čas, ktorý s takýmto človekom strávime. „Jednoducho si treba vytýčiť hranice, za ktoré upíra nepustíme,“ radí Zuzana Podkonická.
To si vyžaduje povedať v pravej chvíli dôrazné „nie“ a dať upírovi najavo, že potrebujeme preladiť pozornosť niekam inam. Kto to sám od seba nedokáže, tomu môžu pomôcť tréningy asertívneho správania, na ktorých sa dajú pod odborným vedením naučiť vhodné formy komunikácie. Takáto obrana sa často zíde najmä citlivým ľuďom, ktorí intenzívne vnímajú pocity druhých a sú preto najčastejšími obeťami energetického vampirizmu.
Liečba terapiou
Čo robiť v prípade, ak sa nám zdá, že sa sami meníme na energetických upírov? „Do takejto situácia sa môže dostať každý, najmä pod vplyvom krízovej situácie, pri ktorej utrpíme veľké energetické straty a podvedome sa snažíme tento deficit nahradiť čerpaním energie z druhých ľudí,“ varuje Zuzana Podkonická. Všetci sa z času na čas prejavíme ako upíri. Je však rozdiel, urobiť to len v čase núdze a vytvoriť si na odčerpávaní energie závislosť. Ak dlhodobo cítime, že sústavne potrebujeme pozornosť iných, aby sme sa cítili dobre, mali by sme vyhľadať odbornú psychologickú pomoc.
Na rozšírenie zúženého vedomia existujú špeciálne metódy. Zuzana Podkonická napríklad využíva takzvanú metódu všímavosti, pri ktorej učí pacientov vnímať svet okolo všetkými zmyslami a postupne si uvedomovať samých seba ako jeho súčasť. Depresívnym upírom pomáha vedomé vnímnie pozitívnych stránok života. „Najdôležitejšie je pre nich naučiť sa vnímať prekážky ako výzvy, ktoré posúvajú človeka ďalej,“ dodáva Podkonická. Upírov, ktorí si nedokážu uvedomiť, že potrebujú terapiu, často vylieči až hraničná krízová situácia, ktorá vznikne ako dôsledok neriešených problémov a donúti ich začať brať ohľady aj na druhých, nielen na seba. Ak im ani takáto lekcia neotvorí oči, hrozí, že budú okolo seba rozsievať nepohodu do konca života.
Ako lekárka musím rozdávať energiu
Radmila Sládičeková (40), gynekologička
Vo svojej ambulancii sa stretávam s rôznymi pacientkami. K najproblematickejším patria ženy s depresívnymi sklonmi. Mnohé z nich práve prežívajú obdobie menopauzy, čo je pre ich organizmus skutočne veľká záťaž. V takýchto prípadoch zvyčajne pomôže, keď ich pozorne vypočujem a navrhnem vhodné riešenie. Horšie to však býva s pacientkami, ktoré sa permanentne sledujú a pociťujú na sebe príznaky chorôb, ktoré v skutočnosti nemajú. Môžete im urobiť všetky potrebné vyšetrenia, a aj keď sú negatívne, budú stále tvrdiť, že sú choré. Našťastie, takýchto extrémnych prípadov nebýva v mojej praxi veľa. Inak som si vedomá toho, že ako lekárka som povinná odovzdávať energiu ľuďom, ktorí mi dôverujú. Keď na sebe cítim príliš veľké energetické straty, zájdem za kamarátkou, ktorá sa venuje čínskej medicíne a dokáže ma znovu „dobiť“. Viem, že ako prevencia proti takémuto stavu najlepšie zaberá cvičenie alebo prechádzka na čerstvom vzduchu, pri ktorej si perfektne vyvetrám hlavu. Na to mi však zvyčajne nezostáva dosť voľného času.
Bránim sa aktivitou
Ľubica Mišíková (27), account manažérka v PR agentúre
Ako account manažérka sa denne stretávam s množstvom ľudí. Samozrejme, že sa medzi nimi občas nájdu aj takí, ktorí ma svojím spôsobom komunikácie unavujú. Zvyčajne sú to ľudia, ktorí sa nevedia „vymačknúť“, ťažko formulujú myšlienky a nedokážu presne vyjadriť to, na čom im záleží, takže im treba venovať trošku viac času. Únavu, ktorú po takýchto stretnutiach pociťujem, som sa naučila kompenzovať fyzickým cvičením alebo inými príjemnými aktivitami. Niekedy mi pomôže, keď si vyjdem von s kamarátmi, ktorí ma znovu dokážu „nabiť“ a vrátiť mi tak stratenú energiu.
Obrana proti energetickým upírom
Ako ochranu proti odsávaniu energie môžeme využiť aj silu vlastnej fantázie. Pri stretnutí s energetickým upírom si stačí predstaviť, že sme sa zazipsovali do ochranného vaku, cez ktorý k nám nepreniknú negatívne vplyvy, alebo že energetický upír stojí za sklom, cez ktoré ho nepočujeme. Pozitívny vplyv môže mať aj predstava ochranného vajíčka, do ktorého sa uzavrieme. Stačí si v mysli okolo seba vytvoriť škrupinu, ktorá je potiahnutá zrkadlovou plochou, a tak odráža do okolia všetky negatívne energetické vibrácie, ktoré k nám smerujú z okolitého sveta.
Autor: k téme sa vyjadruje psychologička Zuzana Podkonick