Neobvyklú cestu do čias starovekého Ríma možno zažiť neďaleko rakúskeho Hainburgu v obci Petronell. Vyše 2200 rokov staré rímske osídlenie Carnuntum ukrýva najväčšie vykopávky z rímskych čias v strednej Európe. V dnešnom múzeu v prírode možno vidieť časť tvorenú obytnými domami, kúpeľmi, nemocnicami, remeselníckymi dielňami a, samozrejme, amfiteátrom.
Návštevníci Carnunta majú tiež šancu vstúpiť do antického domu snov s bohato zdobenými stenami, sochami či mramorovým interiérom a zažiť svet luxusu na rímsky spôsob. Villa Urbana, ktorá kedysi patrila bohatému rímskemu kupcovi s látkami, bola do posledného detailu zrekonštruovaná podľa pôvodných modelov a vykopávok - výlučne pomocou rímskych stavebných techník.
Rozhodne by ste nemali vynechať netradičné vianočné trhy, ktoré sa konajú v dňoch 29. a 30. novembra. Podľa rímskeho vzoru ponúknu remeselníci a obchodníci hrnčiarske výrobky, vzácne kamene i obľúbené hry starých Rimanov. Deti si môžu vyrobiť vlastné rímske mince či napiecť vianočné pečivo. Lákadlom sú nepochybne aj kulinárske špeciality podľa tradičných receptov. Čistota pol života
Starí Rimania rozhodne nezanedbávali hygienu a starostlivosť o zdravie. Svedčia o tom antické stopy kúpeľov, ktoré môžeme nájsť aj na Slovensku. Súčasťou rímskeho wellness programu boli rôzne druhy masáží, natieranie olivovým olejom a starostlivosť o pokožku, nechty či vlasy.
Prvé rímske kúpele na území Slovenska boli objavené v areáli vojenskej stanice v Stupave. Nielenže mali vlastné vykurovanie, ale aj rozvod tepla. Zvyšky antických kúpeľov nájdete aj v obci Iža, kde si ich komfort kedysi užívali rímski vojaci. Nálezy v bratislavskej Dúbravke či Cíferi však naznačujú, že kúpeľná architektúra sa neskôr rozšírila aj za hranice vojenských stavieb a spríjemňovala život aristokratom a provinciálom. Dejiny sa píšu na bojisku?
Nepochybne jednou z najvzácnejších antických pamiatok na Slovensku je vojenská stanica Gerulata v Rusovciach. Ak však chcete zažiť atmosféru miest, kde sa odohrávali tie najnapínavejšie časti starorímskeho scenára, nemali by ste si nechať ujsť ani návštevu Dievčieho hradu v obci Iža a tábora Brigetio v susednom Komárne. Dievčí hrad alebo Kelemantia vznikol, aby ochránil Brigetio spolu s jeho osadenstvom piatich tisícov rímskych vojakov. Rimania sprvu zrejme podcenili odhodlanie nepriateľa, lebo Kelemantiu opevnili len drevenými palisádami. Kamenné hradby a 20 strážnych veží postavili až po jej dobytí v 2. storočí.
Tragikomickou časťou príbehu je, že Kelemantia neskôr poslúžila ako zdroj stavebného kameňa pre (chátrajúce) bastiónové opevnenie v Komárne. Zdá sa, že i nutkanie „recyklovať“ antické pamiatky by mohlo byť dedičstvom po starých Rimanoch. Ani chýbajúca časť kolosea v Ríme totiž nepadla za obeť neúprosnému agresorovi či zubu času. To len miestni renesanční stavitelia si uvedomili, že materiál na výstavbu nových palácov a kostolov majú rovno pred nosom.
Všetky cesty vedú do Ríma
Pamiatky Limes Romanus v našom okolí sú veľmi ľahko dostupné, fyzicky i cenovo. Pohodlne sa k nim dopravíte autom alebo vlakom. Pre dobrodružnejšie typy dozaista nebude problémom obsiahnuť ich niekoľkodňovou cykloturistickou trasou. V prípade rakúskeho Carnunta sa od apríla do septembra ponúka zaujímavá možnosť priplávať na rímske slávnosti vo veľkom štýle – loďou. Na trase Bratislava – Devín – Heinburg za lístok zaplatíte 240 Sk (7,97 €). Vstupné do archeologického parku vás vyjde 8 €, pre deti do 10 rokov je vstup zdarma.
4 tipy pre ten pravý rímsky zážitok
- Rímske dobroty v antickej vile snov v Carnunte (jún až september)
- Rímska ríša na povodí Dunaja - Výstava Cyrila Uhnáka: Múzeum antiky v Rusovciach
- Veľká slávnosť Rimanov v Carnunte (jún)
- Jesenné rímske hry v Gerulate (september)