Ľadové prsty na nohách a rukách nie sú veľmi príjemné. Čo je horšie, môžu byť aj prejavom závažného ochorenia. Ak nás obťažujú nielen počas zimnej guľovačky, ale aj uprostred horúceho júla, pod dvomi perinami či v návale vášne, mali by sme sa obrátiť na odborníka. Prvým krokom by mala byť návšteva praktického lekára. Pocitom nedokrvených rúk a nôh trpí mnoho ľudí, no môže sa stať, že lekárske vyšetrenie nepreukáže nijaké cievne alebo iné ochorenie.
„Problém často súvisí s nízkym krvným tlakom a nedostatkom pohybu. Určitý vplyv môže mať aj chudokrvnosť a znížená hladina železa v dôsledku krvných strát pri menštruácii,“ objasňuje angiologička Oľga Bzdúchová z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. „Pocit chladných nôh môže byť tiež dôsledkom zníženej činnosti štítnej žľazy, pri rôznych neurologických poruchách, napríklad pri bolestivom chrbticovom syndróme s dráždením nervov, ktoré zasahujú dolné končatiny,” dodáva lekárka.
Najskôr chlad, potom amputácia?
Častým dôvodom studených nôh a rúk je nedostatočný krvný obeh. Pri podozrení na cievnu poruchu je potrebné vyšetrenie u cievneho lekára, teda angiológa. „U mladých ľudí, väčšinou žien, môžu byť studené končatiny prejavom takzvanej vazoneurózy. Príčina nie je jednoznačne známa, no pravdepodobne ide o funkčnú poruchu regulácie cievneho riečiska.
V staršom veku sú častejšie organické ochorenia, súvisiace s aterosklerotickým postihnutím tepien – teda zužovaním, kôrnatením a upchaním stien tepny a následným nedokrvením končatiny.
Vtedy môže byť pocit chladu jedným z prvých príznakov takzvaného periférneho arteriálneho obliteratívneho ochorenia (PAOO), ktoré sa v ďalších štádiách prejavuje bolesťami dolných končatín pri námahe a neskôr aj v stave pokoja. Konečným štádiom je vznik defektov, najmä na prstoch nôh, ktoré môžu viesť až k amputácii končatiny alebo jej časti,” upozorňuje doktorka Bzdúchová a dodáva, že najviac sú ohrození muži, fajčiari a ľudia postihnutí cukrovkou. Včasná diagnostika a zvolenie správnych liečebných postupov však dokážu spomaliť priebeh ochorenia a znížiť výskyt možných komplikácií.
Biele a bolestivé prsty
So studenými končatinami môže súvisieť aj takzvaný Raynaudov syndróm, ktorý môže byť primárny alebo sekundárny. „Prejavuje sa cievnymi kŕčmi, zbelením prstov rúk a zriedkavo nôh alebo niektorých článkov prstov. Kŕče sú vyvolané pôsobením chladu na prsty, celkovým podchladením alebo stresom. Zbelenie býva sprevádzané tŕpnutím, zníženou citlivosťou alebo bolesťami prstov,“ hovorí lekárka a dodáva, že Raynaudov syndróm sa objavuje najmä v mladom veku, pričom ženy bývajú postihnuté päťkrát častejšie ako muži. „Sekundárny syndróm je sprievodným javom ďalších ochorení, napríklad tepien, rôznych systémových ochorení spojiva, hematologických chorôb, zhubných nádorov či neurologických ochorení. Môže sa objaviť u ľudí, ktorí sú dlhodobo vystavení vibráciám, pri intoxikáciách alebo po užívaní niektorých medikamentov.“
Aj stres ochladzuje
Zdá sa vám, že čím viac ste nervózna, tým máte studenšie ruky? Nemýlite sa, stres a psychické vypätie naozaj spôsobujú pocit chladu. „Tak sa zľakol, že by sa mu krvi nedorezal,“ spomína sa často v ľudových rozprávkach. Vysvetlenie je jednoduché – pri vypätých chvíľach dochádza k zúženiu ciev rúk a nôh. Namiesto vzdialenejších končatín sa krv sústredí do mozgu a vnútorných orgánov a v neprekrvených miestach pociťujeme chlad. V takýchto prípadoch pomáhajú relaxačné a dychové cvičenia, masáž, meditácia, joga, oddych a dostatok spánku.
Zasa ten cholesterolAteroskleróza (kôrnatenie stien tepien) so sebou neprináša len pocit chladu, ale najmä zvýšené riziko infarktu a cievnej mozgovej príhody. Ak už tušíte, že sme zasa pri starom známom cholesterole, nemýlite sa. „Vhodné je vyvarovať sa jedál s vysokým obsahom tukov, najmä s nenasýtenými mastnými kyselinami. Patria sem napríklad salámy, údeniny, bravčové, hovädzie a husacie mäso, tučné syry a sladkosti, najmä zákusky,“ vymenúva doktorka Bzdúchová. „Cesnak, cibuľa a niektoré ostré jedlá, ako napríklad čili papričky majú protizrážanlivý účinok a pomáhajú znížiť krvný tlak aj hladinu cholesterolu. Proti ateroskleróze pôsobia preventívne jedlá so zvýšeným obsahom nenasýtených mastných kyselín, zelenina, ovocie a vláknina.
Na prekrvenie končatín majú priaznivý vplyv výživové doplnky a preparáty obsahujúce výťažok z ginko biloby. Netreba zabúdať ani na pitný režim, pretože nedostatočná hydratácia organizmu spomaľuje prietok krvi a zvyšuje riziko tvorby krvných zrazenín,“ upozorňuje doktorka. Náchylnejší na studené končatiny sú aj tí, ktorí holdujú fajčeniu. „Nikotín poškodzuje vnútornú výstelku ciev, pôsobí na ich zužovanie a urýchľuje ich kôrnatenie,“ hovorí angiologička a pripomína, že riziká sa týkajú nielen aktívnych, ale aj pasívnych fajčiarov.
Domáca liečba
Na cievny systém pôsobí priaznivo pravidelný pohyb a cvičenie. „Pohybový režim je veľmi dôležitý najmä u pacientov s vyššie spomínaným periférnym arteriálnym obliteratívnym ochorením (PAOO), najmä ak sú v štádiu, keď sa u nich po určitom úseku chôdze objaví bolesť. Títo pacienti by mali praktizovať takzvaný intervalový svalový tréning, pri ktorom je potrebné ešte pred samotným prejavením bolesti spomaliť tempo alebo urobiť si krátku pauzu. Základným princípom je neísť až na doraz, teda vyhnúť sa bolesti,“ hovorí doktorka.
„Pri funkčných poruchách sú vhodné striedavé kúpele v teplej a chladnej vode, pričom treba začať s malým teplotným rozdielom a postupne ho zvyšovať. Kúpele majú význam len vtedy, ak sú pravidelné. Ak však trpíme aterosklerózou s nedokrvením končatiny, zahrievanie nedokrvenej časti môže naopak zhoršiť stav.“
Zopár tipov na roztopenie ľadovej kráľovnej
- teplé oblečenie vo viacerých vrstvách, ponožky s prímesou bavlny a syntetiky, palčiaky namiesto prstových rukavíc
- dostatok pohybu
- ľahká strava s obsahom nenasýtených mastných kyselín
- veľa tekutín (alkohol zahreje iba zdanlivo a krátkodobo!), teplé čaje, polievky, vývary
- zahrievacie korenia – čili, zázvor, kajenské korenie, škorica, klinčeky, horčica
- ginko biloba
- železo, magnézium, lecitín
- striedavý kúpeľ v teplej a studenej vode
- príjemná masáž a partnerovo objatie
Autor: Silvia Peťková, k téme sa vyjadruje angiologička Oľga Bzdúchová, Národný ústav srdcových, cievnych horôb Bratislava