édska, Mexika, Srbska, Francúzska... Vzťah na diaľku má príchuť exotiky, ale skrýva nejedno úskalie a nie je pre každého. Vďaka internetu dnes môžeme komunikovať prakticky s celým svetom. Čo však, ak si s internetovým známym, napríklad zo Švédska, začnete byť natoľko blízki, že to prerastie hranice priateľstva? Nájdete v ňom človeka, ktorý vám vie najlepšie poradiť, vypočuť vás, rozosmiať tak ako nikto iný a vy by ste sa s ním chceli deliť o všetko, čo prežívate. Naraz vám prestane stačiť vymieňanie správ, posielanie e-mailov i živé rozhovory cez webkameru. Dohodnete sa na stretnutí. On priletí za vami, potom vy za ním. A ste v tom až po uši. Možno sa to niekomu zdá prehnané, ale pravda je, že takýchto partnerstiev fungujúcich na diaľku je čoraz viac. Aj u nás.
Náhodné spoznávanie sa
Komunikácia cez internet už dávno nie je len anonymné chatovanie. S ľuďmi z celého sveta sa dnes môžete podeliť o svoje zážitky, osobné fotky, videá, a, samozrejme, názory. Stačí mať Skype, ICQ, využiť webový portál Facebook alebo sa stretávať a spoznávať vo virtuálnom svete Second Life. Často sa delíme o dennodenné radosti a starosti. Takéto spoznávanie sa je istým spôsobom ľahšie než pri bežnom stretnutí z očí do očí.
„Internetová komunikácia svojou anonymitou uľahčuje prvý kontakt, pretože niektoré vnemy z bezprostredného stretnutia zostávajú skryté. Sú v nej odbúrané možné stresujúce momenty osobného kontaktu,“ vysvetľuje psychologička Lucia Čierňavová. Je ideálna pre ľudí hanblivých, ale aj takých, ktorí vyhľadávajú väčšiu životnú rozmanitosť. Chcú spoznávať cudzie krajiny, postoje, skrátka mať známych, ktorí budú istým spôsobom iní. Kultúrne rozdiely a geografická vzdialenosť takúto zaujímavú a niekedy príťažlivú diverzitu ponúkajú.
Niekto môže namietať, že internet zvádza ľudí ku klamaniu, že si nemôžeme byť nikdy istí, či to ten druhý myslí vážne. Priznajme si však, kde máme zaručené, že ten nový známy, ktorého sme stretli v parku, je k nám celkom úprimný? Máme len dojem. Samozrejme, osobné stretnutie nedokáže nič nahradiť. Ale na to, aby sme niekoho skutočne dobre spoznali, potrebujeme naozaj dlhší čas. Podľa Lucie Čierňavovej majú vzťahy cez internet „predĺženú prvú fázu spoznávania. Myslím si, že dvaja ľudia sa naozaj začínajú spoznávať až po mesiacoch spoločného bývania“. Na druhej strane má komunikácia cez internet aj isté čaro. Práve vďaka tomuto technickému sprostredkovateľovi si niekedy ľudia povedia aj veci, ktoré by si pri osobnom kontakte nepovedali. Vedia o sebe mnoho tajomstiev skôr, než sa skutočne stretnú. A to ich zbližuje a robí z nich akýchsi vnútorných spojencov.
Dôvera kontra sloboda
Samozrejme, viazanie sa na diaľku nie je pre každého. Človek musí prijať fakt, že jeho partner nie je fyzicky stále po jeho boku. „Takéto vzťahy si vyžadujú buď osobnostne zrelých ľudí, schopných tolerovať isté obmedzenia a riziká vzťahov, alebo ľudí, ktorým z nejakého iného dôvodu vyhovuje mať svojho partnera ďalej od tela,“ vysvetľuje psychologička Lucia Čierňavová. Nie je na mieste chorobná žiarlivosť a podozrievanie. Medzi oboma partnermi musí naopak fungovať vzájomná dôvera, rešpekt a zároveň ponechanie istej miery slobody. Lucia Čierňavová dodáva: „Vzťahy na diaľku nechávajú veľký osobný priestor obom partnerom, nenútia ku kompromisom do takej miery, ako každodenné spoločné spolužitie. Súčasne je však sťažené intímne spolužitie.“Niekedy ostávate sama, aj keď najviac potrebujete, aby pri vás bola vaša polovička. O to krajšie chvíle nastanú, keď sa opäť stretnete. Na rozdiel od párov, ktoré sa vidia denne, sú vám spoločné chvíle vzácne a snažíte sa ich stráviť čo najhodnotnejšie. Viac si uvedomujete, čo vo svojom partnerovi máte. Pokiaľ dokážete vytvoriť rovnováhu vo vzájomných návštevách, problémy riešite kompromismi, tak aby sa ani jeden necítil ukrivdený, máte vyhrané. Zatiaľ. Dôležitým faktorom je totiž čas. Je individuálne, ako dlho takýto vzťah vydrží. Pokiaľ sa napokon rozhodnete a naplánujete si spoločné bývanie, príde jedna z najťažších skúšok. Dennodenná rutina sa totiž môže skončiť poriadnym fiaskom. Ale aj nemusí. V niektorých veciach skrátka treba mať šťastie.
Posledná a najväčšia výzva
Vo vzťahu na diaľku je ešte jedno úskalie. To, čo sa nám môže spočiatku zdať ako príťažlivé a exotické, neskôr môže vyvolať závažné problémy. Môže ísť o kultúrne a spoločenské rozdiely, ktoré partneri nevedia preklenúť a nenájdu vzájomný kompromis. Dominantnejšie sa prejavujú u človeka, ktorý je až priveľmi viazaný na tradície vlastnej krajiny alebo zabehaný spôsob života. Niekedy škodia aj pevné zásady alebo predsudky. Nech sa potom partneri akokoľvek snažia, k dohode dospejú ťažko.
„V zásade je pre akýkoľvek pár spoločné bývanie skúškou ohňom a vždy závisí od tých dvoch konkrétnych ľudí, ako ňou prejdú,“ dodáva Lucia Čierňavová. Nech sa už teda partnerský vzťah začne akokoľvek, vždy napokon bude čeliť rovnakej výzve. Pre partnerov to bude znamenať život v cudzej krajine, ale s blízkym človekom.
Nestaviame si vzdušné zámky
Katarína Kováčová (30), novinárka z Bratislavy, Daniel (36), Dátový architekt, pôvodom z Milána, momentálne pracuje v ZűrichuS Danielom sme sa zoznámili cez Facebook. Dlho som sa bránila zoznamovaniu cez internet. Lenže kolegyňa bola Facebookom taká nadšená, že ma nakazila. Tu totiž nechatujete anonymne, o druhej strane vidíte základné informácie a fotku.
Ozvali sa mi všelijakí muži, ale len jeden vydržal dobiedzať, aj keď som sa zľakla a prerušila kontakt. Nie som totiž typ, ktorý by takéto čosi robil bežne. On vtedy pracoval v Dubline, hoci je pôvodom Talian. Chvíľu trvalo, kým som sa odvážila odpovedať. Od prvého kontaktu to trvalo šesť týždňov, kým sme sa reálne stretli. Medzitým sme už o sebe všeličo vedeli, chatovali sme vo dne v noci. Určite sme mali aj šťastie, ale pri prvom stretnutí nebolo z oboch strán jedinej výhrady či sklamania. Ani pri druhom či treťom a je to stále lepšie.
Vážim si jeho múdrosť a rozhľadenosť, precestoval už takmer celý svet, prešiel aj veľmi ťažkými životnými skúškami, netrápi sa zbytočnosťami. Naučil ma znova sa tešiť zo života. Sme spolu pol roka, vidíme sa každé dva či tri týždne, v cestovaní sa striedame - raz ja letím za ním, raz on za mnou. Nie je to celkom ideálne riešenie a netvrdím, že by bolo pre každého. Obaja sme si však prežili viacero sklamaní a teraz si jednoducho vychutnávame to, čo máme. Čakajú nás isté zmeny v rámci zamestnania, no obaja máme prácu, ktorá sa nemusí viazať na určité miesto. Nie sme naivní a nestaviame si vzdušné zámky, vieme len, že urobíme všetko preto, aby sme boli spolu čo najčastejšie. Sú to kompromisy
Eva Zaťková (33), prekladateľka z Bratislavy, Alex (35), Učiteľ literatúry z Mexika
Vzťah s cudzincom je veselý, zaujímavý, poučný, hysterický, jedinečný, osudový... Jednoducho podobný ako vzťah s našincom, len možno trochu komplikovanejší a vlastne celkom iný.
S Alexom som sa stretla pred deviatimi rokmi. Náhodou. V divočine. Ja som si vetrala hlavu a riešila prerušené štúdium na vysokej výletom do Mexika. On si vetral hlavu, pretože im štrajkovali učitelia na univerzite. Ocitli sme sa v najnepravdepodobnejšom čase na najnepravdepodobnejšom mieste na svete. Ale bolo to v pravom čase na pravom mieste.
Písali sme si dlho a potom sme si dlho nepísali. Druhýkrát sme sa videli pri mojom ďalšom náhodnom výlete do Mexika a dopadlo to katastrofálne. Zasa sme si dlho nepísali. Zmenili sme staré e-mailové adresy za nové a stratili sme sa. Po deviatich rokoch ma vystopoval cez internet. Slovensko je malé. Stretli sme sa tretíkrát a už sme boli dosť veľkí a pripravení pochopiť, že sme si súdení. Čo sa má stať, stane sa. Ja milujem Mexiko, on miluje Slovensko. Nevieme sa dohodnúť, kde budeme žiť, ale náš vzťah je úžasný, otrasný, fantastický, strašný, zúrivý, vášnivý, veselý, pestrý, komplikovaný... Vyžaduje si to kompromisy, veľkú trpezlivosť a dôveru.
Ako udržať vzťah na diaľku
- Vzájomná dôvera je nevyhnutná. Ste dvaja dospelí ľudia a musíte sa rešpektovať.
- Vystríhajte sa prehnaných očakávaní. Aj keď máte dojem, že si veľmi dobre rozumiete, nemyslite si, že ten druhý vie čítať vaše myšlienky.
- Vaše osobné stretnutia by sa mali odohrávať, aspoň zo začiatku, pokiaľ možno vždy na rozdielnych miestach. Mali by ste si totiž vyskúšať, ako sa váš partner správa v rozličných situáciách. Nielen osamote na prechádzke, ale aj medzi svojimi kamarátmi v bare alebo vašimi známymi na oslave.
- Ak sa rozhodnete ísť bývať do cudzej krajiny za partnerom, musíte mať vo vzťahu vyjasnené pozície. Pokiaľ totiž budete spolu bývať u jeho rodiny, ťažko môžete čakať, že sa tak rýchlo osamostatníte a budete viesť normálnu domácnosť.
Na internete hľadajú vzťahy skôr ženy než muži
Americká spoločnosť RapLeaf uskutočnila medzinárodný prieskum komunitných portálov a rozdielnosť ich využitia vzhľadom na ženy a mužov. Skontaktovali sa s vyše 30 miliónmi ľudí využívajúcimi najrôznejšie portály (Facebook, Friendster, Myspace...). Podľa výsledkov tohto prieskumu sa ženy na internete viac venujú nadväzovaniu nových kontaktov, ale aj udržiavaniu už vzniknutých vzťahov. Oproti tomu sa muži viac zaujímajú o obchodné záležitosti.
Autor: k téme sa vyjadruje psychoterapeutka Lucia Čierňanová, Heydukova 1, Bratislava