priamo v Bratislave.
Pohnuté dejiny mesta nechali odkaz neskorším generáciám aj v podobe duchov, strašidiel a strašidelných miest. Bratislava mala svojho vodníka, duchov i čerta. Roky bol celkom reálnou súčasťou mesta mestský kat i mestská mučiareň.
Vodník
Kačacia fontána v parčíku na Šafárikovom námestí je miesto, ktoré svedčí o rom, že Bratislava mala svojho vodníka menom Zeleniak. Ten sa spriatelil s tromi chlapcami a zobral ich na dunajské dno. Jeden z chlapcov započul tajomnú formulku, ako sa otvára jaskyňa plná zlata. No keď chcel tajné zaklínadlo povedať kamarátom, všetci skameneli.
Duchovia
Duchov máme v Bratislave viac. Jedného ducha má Michalská veža - ducha ženy menom Uršula, ktorá vydala na smrť upálením svoju priateľku Agátu, pretože bola zaľúbená do jej snúbenca. Výčitky svedomia ju utrápili k smrti a odvtedy sa ako Čierna pani zjavuje na Michalskej veži.
Bratislava má i bielu pani - Luciu. Každý rok deň pred svojim menom si chodila do šenkovne v Zelenom dome po malváziu a keď sa počas korunovácie kráľovnej Eleonóry všetka minula, mládenec Vinco jej podaroval posledný súdok a prisľúbil jej rovnaký dar po každý rok. Ona mu na oplátku zabezpečila najúrodnejší vinohrad.
Ďalšieho ducha nájdete na Františkánskom námestí - ducha barónky, ktorá kedysi zmizla bez stopy. Alebo nie? Vraj volanie o pomoc často počuť z pivnice paláca.
Ďalších duchov nájdete na tom istom mieste - vo Františkánskom kostole, no na tých si treba počkať do Štedrého večera. Vtedy sa z podzemia kostola ozýva chorál dávno mŕtvych mníchov.
Čert
Čert, ktorý býval na hradnom kopci, si spokojne nažíval, kým mu nad jeho kameňolomom nepostavili kostol sv. Mikuláša. Vtedy začal potápať lode, čo sa plavili Dunajom. Hneď sa nočná plavba za hmly stala nebezpečnou. Až raz jeden lodný kapitán čerta okabátil a previezol ho na svojej lodi a odvtedy zas čert dal lodiam pokoj. Len deti chodí pred Vianocami strašiť spolu s Mikulášom.
Bosorka
Najznámejšou z bosoriek je prvá bratislavská bosorka - Agáta Tóthová - Barlabášová z Podunajských Biskupíc. Bola upálená v roku 1602 na hranici postavenej na rozhraní medzi Župným a Hurbanovým námestím. Ďalšou bosorkou, odsúdenou na hrdelný trest, bola Alžbeta Nagysányová. Vykonali ho v tom istom roku. Bosorky boli nielen upaľované na hranici, v Bratislave ich topili i v dunajských vodách.
Kat
Kat je, rovnako ako bosorky, celkom reálna postava. Býval v malom dome na Baštovej ulici. Táto "profesia" sa dedila z otca na syna a hoci boli kati zámožní ľudia, obyvatelia mesta sa ich stránili. Posledným vykonávateľom tohto remesla v Bratislave bol Augustín Spindler, popravy vykonával do roku 1844.
Mučiareň
Bratislavská mučiareň je miesto, kde sa dá ukončiť exkurzia hrôzostrašnými dejinami mesta - v podzemí mestského múzea na Hlavnom námestí sa nachádza mučiareň spolu s expozíciou feudálnej justície. Tá prináša obraz o krutosti našich predkov, obrazy ukazujú rôzne spôsoby popráv a mučenia, vystavené exponáty umožňujú aspoň akú - takú predstavu o krutosti dávnych dôb.
Mestské múzeum
O histórii Bratislavy sa dozviete z expozícií Múzea mesta Bratislavy. Expozície sú otvorené celoročne:
Utorok až piatok: 10.00 - 17.00
Sobota, nedeľa: 11.00 - 18.00
Upozornenie: Stará radnica a s ňou aj Múzeum dejín mesta a veža Starej radnice sú z dôvodu rekonštrukcie uzatvorené (vrátane expozície feudálnej justície).
Viac informácií: stránka Múzea mesta Bratislavy