Dôležité je, aby dieťaťu rodičia nielen vysvetlili dôležitosť okuliarov pre poškodený zrak, ale aby spolu s dieťaťom vybrali pekný, vkusný ale najmä praktický okuliarový rám.
"Detské rámy by mali určite vydržať aj menej šetrné zaobchádzanie, čo zabezpečuje napríklad odpruženie stránic a použitie odolnejších a pružnejších materiálov. Tieto nároky sa kladú na všetky rámy - ako pre deti tak pre dospelých. Pre malých športovcov sú najvhodnejšie rámy so stránicami zakončenými perovou koncovkou, ktorá udrží okuliare na tvári aj pri športe. Pre veľmi malé deti sa používajú rovné stránice s elastickým pásikom nastaviteľným na zadnej časti hlavy," radí optička Nina Kodoňová z optiky Siloe.
No rovnako dôležitý je i výber sklíčok - okuliarových šošoviek. S výberom šošoviek vám ochotne poradia v každej optike, optička však upozorňuje na niekoľko dôležitých vecí: "Okuliarové šošovky musia byť organické (plastové), aby sa zabránilo nebezpečenstvu poranenia rozbitým sklom. Existujú aj rôzne špeciálne materiály ako napríklad polykarbonát, viacnásobne odolnejší ako bežný plast. Kvalitná tvrdiaca úprava znižuje citlivosť šošovky na poškrabanie. Samozrejmosťou je 100 % ochrana proti škodlivému UV žiareniu."
V dnešnej dobe sa ako korekčná pomôcka často využívajú i kontaktné šošovky. Mýtus, že kontaktné šošovky nie sú vhodné pre deti, lebo ich zrak sa vyvíja, je už dávno minulosťou. Podľa portálu www.sosovka.sk môžu šošovky nosiť deti už od predškolského veku, dôležité je, aby bolo dieťa dostatočne vyspelé a vedelo s kontaktnými šošovkami (pod dohľadom rodiča) manipulovať - vkladať a vykladať si ich z očí a zvládlo primeranú starostlivosť a hygienu. Šošovky sú vhodné pre malých športovcov a pre deti, ktoré majú privysoký rozdiel medzi dioptriami medzi pravým a ľavým okom.
Starostlivosť o okuliare
okuliare vždy nasadzujeme a snímame oboma rukami,
dohliadajme na deti, aby si pri naprávaní okuliarov čo najmenej siahali na šošovky (cez zašpinené šošovky horšie vidia),
okuliare nikdy nekladieme na podložku prednou plochou šošoviek smerom dolu (kvôli vysokému riziku ich poškriabania),
ak nemáme okuliare na očiach, odkladáme ich do pevného púzdra, ktoré ich najlepšie chráni pred akýmkoľvek poškodením,
okuliarové šošovky ošetrujeme roztokmi a handričkami, ktoré Vám odporučí Váš očný optik.