Artičoky plnené bryndzou
suroviny na 4 porcie
200 g bryndze
2 lyžice kyslej smotany
2 väčšie artičoky
1 lyžica citrónovej šťavy
2 lyžice masla
1/2 zväzku nasekanej pažítky
soľ
Do misky rozdrobíme bryndzu a zmiešame ju s kyslou smotanou a pažítkou. Trochu osolíme. Artičoky umyjeme a dáme dobre odkvapkať. Odrežeme zvyšok, stonku a všetky tvrdé časti. Ostré konce lístkov zostrihneme. Pokvapkáme ich citrónovou šťavou a pár minút povaríme vo vriacej, osolenej vode.
Predvarené artičoky vyberieme, opláchneme v studenej vode, aby si zachovali farbu, otočíme ich stonkou hore a necháme odkvapkať vodu. Potom ich rozrežeme, zo stredu okvetie odstránime a dutinu vyplníme zmesou syra a smotany.
Rúru zohrejeme na 180 stupňov Celzia. Naplnené polovičky artičok vložíme do pekáčika vymazaného maslom, na povrch náplne rozložíme malé kúsky masla a zapečieme ich v zohriatej rúre 15 – 20 minút. Jednotlivé lístky pečených artičok rukou olúpeme a stiahneme dužinatú časť. Najchutnejšiu časť – srdiečko artičok – nakrájame nožom na kúsky. Hríbiky na víne
suroviny na 4 porcie
8 – 16 hríbikov (podľa veľkosti)
2 lyžice olivového oleja
4 mladé cibuľky
2 strúčiky cesnaku
1 lyžica husacieho tuku
200 g šunky, nakrájaných na kúsky (2 silnejšie plátky)
1 vetvička tymianu
100 ml suchého bieleho vína, napr. Zelený Veltín
1 citrón, nakrájaný na rezy
nahrubo mleté korenie, soľ
Hríbiky poutierame vlhkou utierkou a odkrojíme im nožičky. Na panvici zohrejeme olej a klobúčiky hríbikov v ňom po oboch stranách prudko opečieme. Preložíme ich na tanier a necháme v teple.
Nožičky nasekáme a s petržlenovou vňatkou, rozpolenými cibuľkami a nasekaným cesnakom ich osmažíme v kastróliku na husacom tuku. Pridáme kúsky šunky a tymianu, na to položíme klobúčiky hríbikov, osolíme a podlejeme bielym vínom; odkryté pomaly dusíme asi 10 minút. Podávame na nahriatych tanieroch s rezom citróna a s pečivom.
Šalát s grilovanou kukuricou
suroviny na 4 porcie
250 g vylúpanej kukurice (môže byť i mrazená alebo konzervovaná, v tom prípade ju už nemusíme variť)
200 g vylúpaného hrášku (mimo sezóny ho môžeme nahradiť mrazeným alebo konzervovaným; ten už nemusíme variť)
200 g čerstvých výhonkov mungo (naklíčené výhonky fazule mungo môžeme nahradiť inými naklíčenými výhonkami)
Na nálev:
4 lyžice olivového oleja
2 lyžice citrónovej šťavy
1 lyžička sójovej omáčky
štipka cukru
soľ
Hrášok a kukuricu 5 minút povaríme v horúcej, osolenej vode; po scedení ich opláchneme studenou vodu, aby si zelenina zachovala farbu. Minútu grilujeme na grilovej panvice nasucho, dáme ich do misy na šalát a nasypeme k nim klíčky mungo.
Nálev: do malého zaváracieho pohára dáme olej, citrónovú šťavu, sójovú omáčku, cukor a soľ (solíme opatrne, pretože sójová omáčka býva už slaná dosť), pohár zatvoríme viečkom a obsah dobre pretrepeme.
Šalát pomiešame s nálevom, necháme vychladiť a odstáť. Kysnuté čučoriedkové knedličky
suroviny na 4 porcie
600 g čučoriedok (môžu byť mrazené alebo zavárané)
Cesto:
10 g kvasníc
250 ml vlažného mlieka
500 g hrubej múky
1/2 lyžičky soli
Na ozdobu:
4 lyžice masla
4 lyžice múčkového cukru
100 g mletého maku
Suroviny na prípravu knedličiek pripravíme niekoľko hodín vopred na jedno miesto v kuchyni, aby mali rovnakú teplotu a lepšie vykysli. Pripravíme kvások: V hrnčeku alebo v miske zamiešame rozdrobené kvasnice s lyžičkou cukru a lyžičkou múky a zalejeme 2 lyžicami vlažného mlieka a necháme vykvasiť na teplom mieste.
Do misy preosejeme múku. V strede urobíme jamku a do nej nalejeme vykysnutý kvások a zvyšné vlažné mlieko s rozšľahaným vajíčkom a soľou. Najprv pomocou varechy a neskôr rukami vypracujeme tuhšie, lesklé cesto, poprášime ho múkou, prikryjeme utierkou a necháme asi hodinu kysnúť na teplom mieste.
Do veľkého hrnca dáme variť 3 litre osolenej vody. Vykysnuté cesto vyklopíme na pomúčenú dosku, rozvaľkáme ho na plát silný asi 1 cm, rozkrájame ho na štvorce a na každý dáme lyžicu čučoriedok. V dlani alebo na doske utvoríme knedličky; cesto by malo byť také tenké, aby cez neho ovocie presvitalo. Prikryjeme ich utierkou a necháme ešte 10 – 15 minút kysnúť.
Knedličky dáme do vriacej vody (mali by mať okolo seba dosť miesta, aby do seba nenarážali), prikryjeme pokrievkou a varíme 5 – 8 minút. V strede varu ich vo vode obrátime. Uvarené knedličky poukladáme na misu a hneď ich prepichneme vidličkou alebo špajľou, aby sa nezrazili. Knedličky rozdelíme na tanieri, polejeme ich rozpusteným maslom a posypeme múčkovým cukrom a mletým makom.
Autor: Inka Šafránková