Oblasť Holíča bola osídlená už od čias praveku. Dejiny tohto mesta sa podľa písomných prameňov datujú do roku 1205. Vtedy sa nazývalo Wywar – teda Nový Hrad. V 18. storočí z neho František Štefan Lotrinský, manžel Márie Terézie, vytvoril hospodársky významné impérium a o storočie neskôr už bolo najprosperujúcejším centrom Záhoria.
Dnešné mesto leží na hraniciach Slovenskej a Českej republiky a turistov priťahuje najmä historickými pamiatkami. Jednou z nich je zámok, pôvodne hraničná pevnosť. Tento monumentálny, architektonicky veľkoryso koncipovaný objekt v minulosti patril viacerým panovníkom – Habsburgovci z neho vybudovali letné sídlo s takmer sto miestnosťami. V roku 1970 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Tvorí ho trojpodlažná budova obkolesená múrom a priekopou.
Priľahlý rozsiahly park bol po roku 1919 zničený. Aj interiér zámku bol v 20. storočí výrazne poškodený a stavba dlhší čas nebola prístupná verejnosti. Dnes však opäť patrí k turistickým lákadlám a v letnej sezóne sa v jeho priestoroch konajú rôzne kultúrne a spoločenské akcie. Z pôvodnej výzdoby zámockých miestností sa zachovali dve – kaplnka a Čínska sála, ktorá dnes slúži ako koncertná sieň.
Múzeá a zbierkyV roku 2005, keď uplynulo osemsto rokov od prvej písomnej zmienky o meste, bola v priestoroch zámku otvorená galéria. Počas turistickej sezóny v nej svoju tvorbu vystavujú naši aj zahraniční umelci. Nájdeme tam vystavené aj diela zobrazujúce najstaršie mestské objekty. Autorom obrazov je holíčsky neprofesionálny maliar Oto Kroupa.
Od roku 1992 si návštevníci Holíča môžu prezrieť aj zbierky Mestského múzea. Vzniklo v manufaktúrnej budove, v ktorej sa v 18. storočí vyrábala keramika. Nesie meno Jaroslava Prílučíka – miestneho mäsiarskeho majstra, ktorý zomrel tento rok a múzeu venoval zbierku poľnohospodárskeho náčinia a vybavenie svojho obchodu.
Expozície nám ponúknu pohľad do miestnej histórie, priblížia remeslá, poľnohospodárstvo aj výrobky manufaktúry. V múzeu sa nachádzajú aj makety historických mestských budov, ktoré v presnej mierke vyrobil a daroval mestu filantrop a milovník kultúry Jozef Kuruc.
Od praveku k súčasnostiKostol svätého Martina bol vybudovaný ako kláštorný kostol kapucínskeho rádu. Táto barokovo-klasicistická stavba ukrýva ďalšiu historicky pozoruhodnú pamiatku európskeho významu – viac ako tristo rokov starú barokovú pietu.
Drevené súsošie, v 19. storočí pokryté polychrómiou, je dielom neznámeho umelca. V Holíči nájdeme aj ďalšie pozoruhodné sakrálne stavby – gotický Kostol Božského srdca Ježišovho s Loretánskou kaplnkou, Evanjelický kostol alebo Floriánsku kaplnku v areáli cintorína. Medzi zaujímavosti patrí drevený Betlehem v životnej veľkosti – dielo rezbára Andreja Irša – alebo vodný a veterný mlyn.
Mesto na Záhorí je aj objektom záujmu archeológov. Môžeme tu obdivovať pozoruhodné megality – kultové kamene. Pochádzajú z pravekej stavby z kameňa, ktorú na území mesta objavili v roku 1988 a jej vek historici odhadujú na 5500 rokov. Holíč však turistov láka aj prítomnosťou – pravidelne sa tam konajú mnohé zaujímavé podujatia. Známe sú napríklad Rytierske hry, Sviatok cibule alebo Zámocké pivné slávnosti. Ak si výlet do záhorského mesta naplánujete už na november, nenechajte si ujsť Martinský jarmok na Námestí svätého Martina.
Všetko pre turistov
Ak plánujete zdržať sa v Holíči dlhšie, ubytovanie nájdete v miestnom hoteli, niekoľkých penziónoch alebo v ubytovniach, v ktorých za jednu noc zaplatíte už od 190 Sk (6,31 €).
Aktuálne informácie o kultúrnych, spoločenských alebo športových podujatiach, ako aj o stravovacích možnostiach vám poskytnú v Turisticko-informačnom centre na Bratislavskej ulici.
Získate tam tiež propagačné materiály, vstupenky na prehliadku zámku, múzea a galérie, ako aj rôzne spomienkové predmety. Podrobné informácie o meste nájdete na jeho oficiálnych stránkach www.holic.sk.
Autor: Zuzana Zajacová