Sám proti všetkým
Deti v kolektíve vedia byť na seba veľmi zlé. V detskom kolektíve sa postupne vytvára hierarchia, pri ktorej môže nastať rozdelenie na tých, ktorí ubližujú a tých, ktorí sa stávajú obeťami. Šikanovanie začína drobnými prejavmi psychického a neskôr i fyzického násilia, ktoré postupne prerastá do takých rozmerov, že na dieťati – obeti môže zanechať trvalé následky.
Dieťa sa prejavom šikanovania nedokáže ubrániť samé, najmä ak nemá oporu v detskom kolektíve. Preto je dôležité, aby zasiahol dospelý – pedagóg či rodič. Pedagóg by mal v rámci výchovnej činnosti rozlíšiť drobné prejavy násilia. „Pre učiteľov zostáva často veľmi málo času na výchovnú činnosť v triede. Sústredia sa viac na samotné vzdelávanie. Drobné prejavy šikanovania v mnohých prípadoch ignorujú. Robia tak buď preto, že nechcú mať starosti navyše, alebo jednoducho preto, že tieto prejavy považujú za normálne a ešte stále primerané detskému veku,“ myslí si psychológ Maroš Majko.
Základom je dôvera
Rodič musí svojmu dieťaťu dôverovať, pri prvom náznaku zo strany dieťaťa by mal okamžite zasiahnuť. Tu je dôležitý dlhodobý dobrý vzťah medzi dieťaťom a rodičom, taký, aby dieťa vedelo, že rodič mu je za každých okolností oporou. Psychológ radí nasledovný postup: „Rodič by mal pri podozrení na šikanovanie zistiť čím viac informácií. Porozprávať sa s dieťaťom, zachytiť všetky dôležité fakty a zapísať si mená. Vhodné je osloviť tiež triedneho učiteľa, požiadať ho, aby sa tento problém prešetril a riešil. Ak rôzne opatrenia nezaberú, odporúčam kontaktovať najbližšie centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, kde pracuje množstvo odborníkov, ktorí iste pomôžu a poradia ako ďalej.“
Dôležitá je prevencia
Rovnako ako pri iných problémoch, aj pri šikanovaní je dôležitá prevencia. Predchádzať šikanovaniu však nie je vôbec jednoduché. Rodičovská výchova potenciálnych obetí rovnako ako potenciálnych agresorov má na deti veľký vplyv.
Takisto pedagógovia majú možnosť zúčastňovať sa výcvikov, pri ktorých sa naučia rozpoznávať šikanovanie už v zárodku. Ak aj nejaké prejavy šikanovania zachytia, vyškolení učitelia vedia problém efektívne riešiť. V každom prípade je dôležitá úzka spolupráca medzi rodinou a školou.
Začarovaný kruh
Šikanovanie však dieťa z rôznych dôvodov môže pred dospelými tajiť. Najčastejšie je to chýbajúca dôvera v autoritu či strach pred vyhrážkami agresora. Odhalením šikanovania riešenie problému nekončí. „Niektoré deti sa zo šikanovania dostanú pomerne rýchlo, iné si nesú následky v podstate celý život. Dieťa prestáva dôverovať nielen rovesníkom, ale žiaľ aj dospelým.
Môže mať pocit, že nie je milované, každý mu len ubližuje, nemá ho kto ochrániť. Jeho sebavedomie prudko klesá, prestáva si dôverovať. U citlivejších detí môže prísť aj k sebapoškodzovaniu, v extrémnych prípadoch aj ku samovražde. Niektoré deti naopak začnú vnútorne napätie a stres presúvať na ďalšie deti tým, že im začnú ubližovať,“ vysvetľuje začarovaný kruh psychológ.
Čo je šikanovanie
fyzické násilie - bitka, facky, kopanie, podkopávanie nôh, sácanie, ťahanie za vlasy, za uši, pichanie rôznymi predmetmi a strkanie,
psychické násilie - plnenie prianí agresora, vydieranie, terorizovanie, nosenie vecí, peňazí, písanie domácich úloh, kradnutie prinesenej desiaty,
slovné násilie - urážanie, posmievanie sa, zosmiešňovanie, nadávanie, vyhrážanie sa,
hmotné násilie - poškodzovanie a kradnutie vecí obete,
spracované podľa www.linkadeti.sk
Ako spoznáte šikanované dieťa
má strach zo školy - bojí sa chodiť do školy, nechce do školy alebo zo školy chodiť samo a ak ide, tak mení zaužívané trasy,
zhorší sa prospech - nemá záujem o učenie, zhoršujú sa výsledky v škole,
má zničené veci, stráca peniaze - chodí domov s poškodenými vecami, prípadne bez niektorých vecí, "stráca" peniaze
nechutenstvo - dieťa nemá chuť do jedla, chudne,
býva utrápené - nič ho nebaví, je apatické, o nič nemá záujem, uzatvára sa do seba, má poruchy spánku,
začne koktať,
ukrýva pred rodičmi poranenia - modriny, škrabance a iné rany, ktorých pôvod nevie a nechce vysvetliť,
má sebadeštrukčné sklony - chce si ublížiť, v horšom prípade sa pokúsi o samovraždu,
nedôveruje nikomu (ani rodičom) - odmieta priznať, že má problémy, rozprávať sa o nich,
dáva nepravdepodobné vysvetlenia - ak sa rodič opýta na uvedené problémy.
spracované podľa www.linkadeti.sk
Kam sa obrátiť
linka detskej dôvery 0800 11 78 78
centrá pedagogicko-psychologického poradenstva a prevenci
Stretli ste sa už niekedy so šikanovaním? Ako by ste ho riešili? Napíšte nám do diskusie.