SME

Fenomén žuvačka

Populárna žuvacia guma dokáže nášmu chrupu pomáhať, ale aj narobiť problémy.



zuvacka1.jpgV čom môžu byť žuvačky pre naše ústa užitočné? „Predovšetkým podporujú tvorbu a vylučovanie slín, čo má ochranný účinok na zubnú sklovinu, omýva ju a upravuje v ústach pH,“ uvádza zubná lekárka Simona Dianišková. Sliny tiež pôsobia proti mikroorganizmom a pomáhajú nášmu tráviacemu ústrojenstvu spracovávať potravu, najmä štiepiť cukry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zvykne sa hovoriť, že po každom jedle by sme mali siahnuť po žuvačke, ak nemáme možnosť umyť si zuby. Práve takáto „pomôcka“ údajne dokáže zabezpečiť, že v našich ústach nevznikne nebezpečné kyslé prostredie a zabráni odvápňovaniu skloviny. „Ak si napríklad po obede v reštaurácii nemôžeme umyť zuby kefkou a pastou, je dobré siahnuť po žuvačke. Tá podporí tvorbu slín, ktoré po jedle znižujú kyslosť v ústach na normálnu hodnotu. Nemusíme sa tak báť, že dôjde k odvápneniu skloviny. Žuvačka tiež napomáha mechanicky odstraňovať zvyšky potravy zo zubov, takže určite neurobíme chybu, ak si jednu po jedle dáme.

Jednoznačne bez cukru

Na trhu dnes existuje množstvo druhov žuvačiek. Môžeme si vybrať podľa prísad, chuti, alebo aj veľkosti. Ak však chceme, aby nášmu chrupu pomohli, mali by sme siahnuť po vhodnom type: „Vyhovujúce sú žuvačky bez cukru, niektoré štúdie dokazujú aj priaznivé účinky tých, ktoré obsahujú xylitol. Vyhnúť by sme sa mali žuvacím gumám s vysokým obsahom farbív, rôznych chuťových prímesí, ale aj tým, ktoré sú neprimerane veľké,“ objasňuje zubárka.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorí sa, že žuvačky s takzvanými mikrogranulami sú drsnejšie, ľahšie zuby zbavujú zvyškov jedla alebo nápojov a sú tiež účinnou prevenciou proti zubnému kazu. Je to naozaj tak? „Mikrogranule sú abrazívne čiastočky, v podstate drobné guľôčky, ktoré predovšetkým mechanicky pomáhajú stierať zo zubov zvyšky potravy. Niektoré môžu obsahovať aj zdraviu prospešné aktívne látky.“

Pozor na plomby

Viacerí z nás určite patria k „šťastlivcom“, ktorým žuvačka spôsobila nepríjemný problém – vytiahla zo zuba plombu, prípadne jej časť. Je pre zaplombované zuby žuvacia guma nebezpečná, alebo býva problém skôr v nekvalitnej plombe? „Ak sa dôsledkom žuvania plomba rozpadne, znamená to, že zubná výplň už nebola vyhovujúca a je potrebné ju vymeniť. Samozrejme, neplatí to v prípade čerstvých výplní, teda zhotovených v ten deň, ani pri dočasných, provizórnych riešeniach. V takýchto situáciách je jednoznačne lepšie sa žuvačke vyhnúť,“ upozorňuje Dianišková.

SkryťVypnúť reklamu

zuvacka2.jpgPo návšteve zubára, ktorý nám zaplombuje zub, musíme dodržať stanovenú lehotu, počas ktorej nesmieme náš chrup zamestnávať, teda najmä jesť. Koľko času by malo uplynúť od plombovania, aby sme si bez obáv mohli dať žuvačku? „Vždy závisí od typu zhotovenej plomby. Pri amalgámových výplniach sa neodporúča jesť asi dve hodiny, pri bielych, svetlom vytvrdzovaných možno jesť aj hneď. Žuvačku by som však použila až na druhý deň, lebo ošetrený zub by mal zostať primeraný čas v pokoji,“ odporúča zubárka.

Bez bubliny ani na krok?

Populárna guma nám vie spôsobiť aj viaceré ďalšie nepríjemnosti: „Problémy môžu nastať, ak ju napríklad prehltneme alebo vdýchneme. Pri častom, alebo intenzívnom žutí dochádza k únave žuvacích svalov alebo k preťaženiu čeľustných kĺbov.“ Opatrní by mali byť aj nositelia fixných strojčekov na zuby. „U tých neodporúčame žuvačku preto, lebo si ňou môžu odlepiť zámku, alebo sa im na strojček jednoducho nalepí a ťažko sa odstraňuje,“ vysvetľuje odborníčka.

SkryťVypnúť reklamu

Dokáže žuvačka poškodiť aj zubnú protézu? „Poškodiť by ju nemala, ale osobne si ťažko viem predstaviť nositeľa protézy, ktorý holduje žuvaniu, lebo by mu to mohlo spôsobiť jej padanie.“ Existujú však ľudia, ktorých sa žiadne zo spomenutých problémov netýkajú a možno aj preto majú žuvačku v ústach prakticky stále. Podľa Dianiškovej permanentná práca žuvacích svalov nie je najvhodnejšou aktivitou: „Nie je to zdravé pre chrup ani pre žuvací aparát. Nadmerné žuvanie neraz vedie k poškodeniu žuvacích svalov a čeľustných kĺbov. Tie sa tak ľahšie opotrebujú, môžu praskať a stanú sa bolestivými,“ varuje lekárka. Žuvacie svaly sa môžu nielen unaviť, ale aj zväčšiť. Niektorým pacientom prejde bolesť svalov a kĺbov až do bolesti hlavy. Odhliadnuc od zdravotných problémov stále žuvanie, najmä s otvorenými ústami, nie je prijateľné ani zo spoločenskej stránky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niečo z histórie

Svoje žuvacie svaly radi zamestnávali už starí Gréci – žuli takzvanú mastixovú gumu, ktorá im pomáhala čistiť zuby a dezinfikovať ústa. Gumovú živicu z ihličnatých stromov zase používali Indiáni z Nového Anglicka. Britskí kolonizátori vycítili príležitosť využiť tento zvyk obchodne a kocky borovicovej gumy sa tak v USA predávali už koncom 19. storočia. Žuvačke sa okrem iných vlastností zvykne pripisovať aj schopnosť uvoľniť človeka po psychickej stránke a udržať ho „v strehu“. Už v období svetových vojen sa tieto účinky snažila zužitkovať americká armáda – pravidelne ju dodávali bojujúcim vojakom. Popularita žuvačky sa rýchlo rozšírila aj do Európy. V našich krajinách bola po druhej svetovej vojne jej výroba údajne z hygienických dôvodov zakázaná. V 50. rokoch ju však opäť povolili, aby sa zabránilo obchodovaniu s týmto populárnym výrobkom na čiernom trhu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Zuzana Zajacová

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 447
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 630
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 413
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 462
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 048
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 648
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 108
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


1

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy
reklama
SkryťZatvoriť reklamu