Odstránenie dioptrií
Od desiatich rokov nosím okuliare, začínala som s dioptriami mínus dva na oboch očiach. Zrak sa mi postupne zhoršoval, najskôr rovnomerne, potom iba jedno oko. Dnes mám 25 rokov a na poslednej prehliadke mi lekár predpísal mínus päť a mínus sedem dioptrií. Zaujímala som sa o možnosť operatívneho odstránenia dioptrií, ale údajne to nie je možné, kým sa mi zrak zhoršuje. V akom veku sa diop-trie zvyknú ustáliť? Môže sa stať, že sa zrak bude zhoršovať stále? Je pravda, že ak sú dioptrie veľmi vysoké, nedajú sa úplne odstrániť?
Andrea Horná, Poprad
Zhoršovanie zraku je proces, ktorý súvisí s rastom celého organizmu a mal by sa ukončiť približne vtedy, keď sa rast ustáli. K ustáleniu dioptrií krátkozrakých ľudí najčastejšie dochádza okolo 18. až 20. roku života. Existujú prípady takzvanej degeneratívnej krátkozrakosti, keď sa zraková ostrosť neustále zhoršuje a okuliarová korekcia neraz dosahuje mínus dvadsať a viac dioptrií.
Laserový zákrok na odstránenie dioptrií má veľmi široký záber, ale má aj svoje limity. Každý excimerový laser má od výrobcu dané maximálne dioptrické parametre pre laserovanie. Prístroj na našom pracovisku je schopný odstrániť až mínus dvanásť dioptrií.
Na druhej strane je nutné zvážiť prínos operácie pre pacienta vzhľadom na jeho vek. Najideálnejší pacienti sú vo veku od 23 do 32 rokov. Najlepšie je porozprávať sa o možnostiach korekcie s lekárom po komplexnom vyšetrení. Páliace oči
Mám 40 rokov. Nikdy som nemala problémy so zrakom, okuliare nenosím, ale v posledných mesiacoch cítim, že mám veľmi unavené oči. Vidím dobre, ale často sa mi na očiach objavujú červené žilky, niekedy až škvrny, cítim výrazné pálenie a rezanie. Lekár mi predpísal masť a kvapky, ktoré však zaberali iba niekoľko dní a potom sa pálenie vrátilo. Ako by som mala tento problém riešiť? Je to veľmi nepríjemné a obmedzuje ma to aj pri práci, pretože pracujem pri počítači.
Jana Krutáková, Trenčín
Pravdepodobne ide o chronický zápal spojovky podmienený nedostatočnou, prípadne nekvalitnou tvorbou sĺz. Slzy majú zvlhčujúcu, ale aj ochrannú funkciu, najmä pre svoju schopnosť ničiť baktérie. Oči s takzvaným syndrómom suchého oka preto bývajú postihnuté aj následným infekčným zápalom spojovky. Vtedy je potrebné vyliečiť zápal antibiotickými kvapkami a pokračovať v ochrannej liečbe umelými slzami.
Na našom trhu je veľa druhov umelých sĺz rôzneho zloženia a je ťažké niektoré odporúčať. V každom prípade však platí, že je lepšie používať umelé slzy bez konzervačných látok. Ich aplikácia je individuálna, podľa potreby. Pri práci s počítačom je dobré kvapkať slzy približne každé dve hodiny. K škodlivým faktorom patri aj klimatizácia a prekúrené miestnosti.
Autor: Zuzana Zajacová, na vaše otázky odpovedá očný lekár Pavol Veselý, Centrum mikrochirurgie oka Bratislava, www.smo.sk