Mepríjemného pocitu, alebo závažného ochorenia. Čas trávenia je u každého človeka individuálny. „Pažerákom prejde strava za jednu až dve sekundy. V žalúdku pretrvá od tridsiatich minút do dvoch hodín, v tenkom čreve postupuje približne štyri až šesť hodín. Prechod potravy hrubým črevom môže u niekoho trvať dve hodiny, u ďalšieho aj tri dni,“ vysvetľuje lekár Jarolím Šutka z Gastroentero-hepatologického centra THALION.
Pozor, kyselina!
Častým ochorením horného tráviaceho traktu sú ťažkosti spojené so zvýšeným výskytom kyseliny alebo jej návratom do pažeráka. „Žalúdočná šťava obsahuje vysoko agresívnu kyselinu chlorovodíkovú. Je to rovnaká látka, aká sa používa v priemysle na leptanie kovov alebo v domácnosti na odstraňovanie vodného kameňa. V organizme má viacero funkcií - pomáha štiepiť prijatú potravu na jednoduchšie látky a zároveň likviduje v prijatej potrave všetky baktérie,“ objasňuje doktor Šutka.
Jej pôsobisko je v žalúdku, no občas sa stane, že sa kyselina dostane naspäť do pažeráka, kde spôsobí nepríjemné pálenie a tlak. Laici hovoria o pálení záhy, odborníci o pyróze až refluxovom ochorení pažeráka. „Často sa prejavuje po sýtom a kalorickom jedle, najmä vtedy, ak po ňom nasleduje oddych na lôžku v ležatej polohe,“ hovorí gastroenterológ.
„Množstvo kyseliny zvyšuje najmä korenistá pikantná strava, vysmážané jedlá, údeniny alebo rajčinové šťavy. Rizikové je aj fajčenie, káva a alkohol - a to najmä vtedy, ak ich konzumujeme nalačno.“
Sezóna vredovKyselina môže narobiť problémy aj priamo v žalúdku. „Jej zvýšené množstvo spôsobuje rozleptanie ochrannej vrstvy sliznice a výsledkom je vznik žalúdočného vredu. Kým pálenie záhy sprevádzajú často „iba“ nepríjemné pocity, vredy sa často spájajú s intenzívnou pálčivou bolesťou,“ hovorí doktor Šutka.
„Spúšťacím faktorom býva často stres, ktorý sa podieľa na zhoršení obranyschopnosti sliznice. Na stenách žalúdka vznikajú postupne drobné erózie a škriabance a neskôr samotný vred.“ Ďalším faktorom je nevhodná strava zvyšujúca obsah kyseliny. „Svoj podiel majú aj lieky proti bolesti alebo zápalom, ktoré patria do skupiny takzvaných nesteroidových antiflogistík a pôsobia veľmi negatívne na žalúdočnú sliznicu. Patria sem napríklad acylpirín alebo anopyrín, ale aj všetky brufeny, ibalginy, veraly, nurofeny, ktorými vás obsypú v lekárni, keď sa posťažujete na akúkoľvek bolesť, “ upozorňuje Šutka.
Hysterické vyhadzovanie tabletiek si však môžeme odpustiť – stačí, ak ich budeme užívať s mierou. Ak ich treba užívať dlhodobo, pacient by sa mal nechať vyšetriť na prítomnosť helicobacter pylori v žalúdku, ktorý je významným iniciátorom vzniku vredov. Pri dostatočnej stravovacej disciplíne a obmedzení stresu sa môže vred zahojiť aj sám, bez pomoci lekára. Svojpomocná liečba však trvá dlhšie a pacient sa zbytočne trápi bolesťami. „V minulosti dostávali pacienti s vredmi aj modrú knižku,“ hovorí doktor Šutka. „Dnešné lieky sú natoľko účinné, že úľavu môžeme očakávať už v prvý deň užívania. V prie-behu niekoľkých dní prichádza k úplnému preliečeniu a pri následnom endoskopickom vyšetrení už nemusí byť po vrede ani stopy.“
Raz rýchlo, raz pomalyProblémy sa nevyhýbajú ani dolnému tráviacemu traktu. S tenkým črevom sa môžu spájať desiatky rôznych ochorení. Časté sú poruchy vstrebávania jednotlivých živín, ktorých sprievodným javom bývajú hnačky. Na hrubom čreve sa zasa môžu vyskytnúť zápaly alebo oslabenia stien. „Najmä pacienti nad päťdesiat rokov sú ohrození takzvanou divertikulózou. Prejavuje sa výdutinami, ktoré sa môžu pod tlakom nahromadenej stolice zapáliť a prasknúť. Ochorenie sa ľudovo nazýva „prezidentská choroba“, svoje skúsenosti majú napríklad aj bývalý prezident Rudolf Schuster či Václav Havel,“ hovorí doktor.
Najbežnejším problémami dolného tráviaceho traktu však zostávajú hnačky a zápchy. Dlhotrvajúca hnačka môže byť sprievodným javom závažného ochorenia, akákoľvek domáca liečba a odkladanie vyšetrenia odborníkom môžu byť preto nebezpečné. Ani užívanie preháňadiel pri opačnom probléme s lenivými črevami nemusí byť šťastným riešením. Doktor Šutka upozorňuje, že niektoré z laxatív môžu náš celkový stav iba zhoršiť. „Na pravidelné používanie rozhodne neodporúčam takzvané sekrečné dráždivé laxatíva. Na chvíľu síce problém vyriešia, no z dlhodobého hľadiska spôsobujú ochabovanie čreva. Ak už siahneme po preháňadlách, vyberme si takzvané osmotické, s obsahom laktulózy.“
Vhodná je balastná strava s obsahom cereálií a probiotiká, ktoré bránia množeniu škodlivých baktérií a zároveň stimulujú slizničnú imunitu čreva. Nájdeme ich v jogurtoch so živými kultúrami, acidofilnom mlieku, kefíri alebo vo forme medicínskych pro-biotických preparátov.
Obed uprostred noci
„Alfou a omegou správneho trávenia je pravidelný režim. Niekomu funguje ako hodinky, iný mu musí trochu pomôcť. Napríklad tak, že sa súčasťou každodenného ranného rituálu stane pohár vody, pomasírovanie brucha a posedenie na toalete.“ Najhoršia je nepravidelná strava.
„Problém môže nastať najmä u ľudí, ktorí pracujú na denné a nočné zmeny. Väčšina z nich sa naje ráno po nočnej zmene a potom si ľahne spať, čo je veľká chyba. V týchto prípadoch treba stravovací režim prispôsobiť pracovnému a dennému rytmu. To znamená, že pri nočnej zmene si dáme raňajky večer, o polnoci obed a večeru ráno pred odchodom z práce. Netreba zabúdať na dodržiavanie pitného režimu počas celého dňa,“ dodáva doktor Šutka.
Pozitívne účinky probiotík
- pozitívne vplývajú na črevnú mikroflóru. Vytvárajú mierne kyslé prostredie, v ktorom sa nedarí škodlivým baktériám
- napomáhajú rozklad potravín na elementárne, ľahko vstrebateľné zložky. Urýchlenie rozkladu stravy zabraňuje hnilobným procesom v čreve
- posilňujú imunitný systém, zvyšujú obranyschopnosť proti karcinogénom a alergénom
- produkujú dôležité enzýmy, zvyšujú využiteľnosť cenných prvkov a vitamínov
- zabraňujú vzniku zápchy
- podieľajú sa na znížení hladiny cholesterolu
- zabraňujú vzniku kvasinkových infekcií a kandidóz
Páli vás záha?
Znamená to, že trpíte takzvaným refluxným ochorením pažeráka, pri ktorom sa kyslá žalúdočná šťava vracia naspäť do pažeráka. Vo väčšine prípadov pomáha úprava jedálneho lístka a životného štýlu.
- Vyhýbajte sa potravinám s vysokým obsahom tuku, ťažko stráviteľným, pikantným jedlám a sladkostiam.
- Vyvarujte sa príliš horúcich a studených jedál.
- Vyhýbajte sa cigaretám, alkoholickým nápojom a káve, hlavne nalačno.
- Stravu rozdeľte na viac menších porcií denne, dôležitá je pravidelnosť.
- Nekonzumujte vo večerných hodinách, keď sa spomaluje trávenie.
- Obmedzte stresové situácie.
- Upravte si lôžko tak, aby malo zvýšený sklon v hlavovej časti.
- Problém môžu spôsobovať aj niektoré lieky. O ich užívaní sa poraďte s lekárom.
Autor: Silvia Peťková