SME

Ako na ne?

Kašeľ, nádcha, prechladnutie, chrípka, angína. Vybrali sme päť najčastejších ochorení, ktoré nám na jeseň komplikujú život a zisťovali sme, ako ich čo najskôr a najúčinnejšie zdolať.



Kašeľ

Príznaky
Kašeľ je prirodzený spôsob, akým sa telo zbavuje hlienu a vo väčšine prípadov odznie počas týždňa až desiatich dní. Jeho najčastejšou príčinou je chrípka alebo prechladnutie. Infekcia horných dýchacích ciest spôsobuje opúchanie a podráždenie sliznice, spojené s tvorbou hlienu, ktorý vyvoláva kašeľ. Ak ho sprevádzajú prudké bolesti v hrudníku, zimnica a horúčka vyššia než 38 ˚C, bez váhania vyhľadajte lekára, pretože môže ísť o zápal pľúc. Jeho pomoc žiadajte aj vtedy, ak kašlete dlhšie ako štyri týždne alebo vykašliavate zelenkasté či krvavé hlieny, pretože vtedy môže byť kašeľ prejavom chronického ochorenia dýchacích ciest alebo astmy.

Liečba
Lekári rozlišujú produktívny a suchý kašeľ. Produktívny kašeľ nie je žiaduce potláčať, práve naopak, treba ho povzbudiť, aby sa hlien čo najskôr uvoľnil. Siahnite preto po liekoch, ktoré sa nazývajú mukolitiká alebo expektoranciá. Predávajú sa vo forme tabliet, šumivých tabliet, kvapiek alebo sirupov. Neužívajte ich však na noc, poslednú dennú dávku si vezmite okolo piatej hodiny večer. Účinný je napríklad Bromhexin, Mucosolvan či Fenorin. Pri suchom kašli je potrebné chrániť sliznicu hrdla a zmierniť podráždenie, čo vedia takzvané antitusiká. Medzi ne patria liečivá s obsahom kodeínu viazaného na recept a taktiež liečivá, ktoré kodeín neobsahujú. Ich účinok spočíva v znecitlivení nervových vlákien vedúcich dráždivé podnety z dýchacích ciest. Všeobecne známe sú kvapky Tussin, Sinecod alebo Stoptussin.

Recept starej mamy
Nakrájajte nadrobno šesť stredne veľkých cibúľ, dajte ich do misky a zalejte štyrmi lyžicami medu. Potom misku vložte do vodného kúpeľa a varte asi dve hodiny. Nakoniec zmes preceďte. Lyžicu zmesi užívajte každé tri hodiny.

chor-1.jpgNádcha

Príznaky
Nádcha je bežné vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša kvapôčkovou infekciou. Spôsobuje ju vyše dvesto typov chrípkového vírusu, zatiaľ čo pravú chrípku, s ktorou si ju veľa ľudí mýli, vyvolávajú iba dva hlavné typy. Rozdiel spočíva aj v tom, že pri chrípke máva pacient zvyčajne vysokú horúčku spojenú s bolesťou svalov, teda príznaky, ktoré pri nádche väčšinou chýbajú. Akútna nádcha sa prejavuje zhoršením dýchania cez nos a zvýšeným výtokom z nosa, ktorý je spočiatku priezračný, no neskôr sa zahusťuje a zelenie. Typický je pre ňu aj pocit svrbenia, šteklenia, kýchania a oslabenie až strata čuchu.

Liečba
Násilné smrkanie nepomôže, dokonca môže uškodiť. Pokiaľ sa oň snažíte, zvýšite tlak v oblasti nosohltanu a vzduch bude mať tendenciu uniknúť inam. Tak sa môžu vírusy rozšíriť do sluchovej trubice alebo vedľajších nosných dutín a spôsobiť tam ďalší zápal. Opuch sliznice zlepšia nosné kvapky, ako napríklad Nasivin, Sanorin alebo nosné spreje typu Otrivin, Vibrocil a Muconasal, ktoré hlien zariedia. Látky, ktoré znižujú opuch slizníc, sú tiež v rôznych kombinovaných preparátoch, ktoré pomáhajú pri prechladnutí, ako napríklad Coldrex alebo Paralen Hot Drink.

Recept starej mamy
Dvakrát až trikrát denne päť minút inhalujte paru z misy s horúcou vodou. Cez hlavu si prehoďte uterák, skloňte sa nad misu a inhalujte. Pre lepší účinok si do vody nakvapkajte levanduľový či rumančekový olej, ktorý má antiseptický a protizápalový účinok.

chor-2.jpgPrechladnutie

Príznaky
Prechladnutie je najčastejším akútnym ochorením a každého zdravého človeka postihne približne dvakrát až šesťkrát ročne a každé dieťa dvakrát až osemkrát ročne. Vo väčšine prípadov je spôsobené vírusmi. Nákaza sa prenáša kvapôčkovou infekciou. Prvým signálom je sucho a škriabanie v hrdle, kýchanie a smrkanie, niekedy ľahká zimnica a pocit nevoľnosti. Po týchto symptómoch obvykle nasleduje kašeľ. U dospelých sa často objavujú bolesti hlavy, teplota, bolesť uší, svalov a reumatické bolesti. Celkový pocit nevoľnosti je spojený s únavou a rastúcou vyčerpanosťou. Prechladnutie trvá v priemere týždeň, i keď niektoré symptómy môžu pretrvávať až do ďalšieho týždňa.

Liečba
Prechladnutie je síce nepríjemné, ale pri dostatočnom odpočinku a užívaní domácich prípravkov vo väčšine prípadov ustúpi bez toho, aby musel zasahovať lekár. S odstupom niekoľkých hodín cmúľajte zinkové tabletky. Pomôže aj 200 mg vitamínu C, ktorý budete užívať päťkrát denne s jedlom alebo Modafen, Paralen plus alebo Celaskon effect.

Recept starej mamy
Pite bazový čaj. Zalejte dva až päť gramov sušených kvetov šálkou horúcej vody. Nechajte lúhovať od päť do desať minút a preceďte. Zaberá aj kurací vývar. Podľa najnovších vedeckých štúdií bráni zhlukovaniu určitého typu bielych krviniek, čím tlmí zápal. Navyše riedi hlien, ktorý telo počas zápalu produkuje.

chor-3.jpgChrípka

Príznaky
Koho trápia všetky uvedené príznaky ako pri prechladnutí a navyše ich sprevádza horúčka vyššia než 38˚C, bolí ho hlava a svaly, cíti sa unavený, má hnačku, pociťuje nevoľnosť alebo sa dokonca dusí, s najväčšou pravdepodobnosťou dostal chrípku. Tá trvá približne týždeň, ale pocity slabosti a únavy môžu doznievať ešte niekoľko týždňov po uzdravení. Lekára je potrebné kontaktovať až vtedy, ak horúčka vyššia než 38,5˚C trvá viac ako tri dni alebo ak teplota vystúpi nad 39˚C. To platí aj vtedy, keď chorý sipí, ťažko dýcha, bolí ho v hrudníku, v hrdle alebo v uchu, prípadne ak vykašliava veľké množstvo hlienu, najmä ak je krvavý alebo zelenkastý.

Liečba
Chrípku môžete zmierniť liekmi z lekárne. Zaberá Coldrex horúci nápoj, Theraflu či Stopgrip. K dispozícii sú aj lieky proti upchatému nosu a kašľu a na zmiernenie podráždenia hrdla. Hrdlu uľaví Neo-angin, Strepsils, Propolki alebo Tantum Verde. Boj s chrípkou môže viesť k veľkej strate tekutín. Preto pite čo najviac vody – najmenej osem pohárov denne, aby sliznice ostali vlhké. Zdržiavajte sa vo vlhkej, teplej a dobre vetrateľnej miestnosti, aby hlien ostal riedky a mohol sa ľahšie uvoľniť.

Recept starej mamy
Proti bolesti hrdla užívajte kloktadlo. Pripravíte ho tak, že v pohári teplej vody rozmiešate lyžičku soli, ktorá tlmí nepríjemnú bolesť. Podobné liečivé účinky má aj citrónová šťava. Tá v hrdle vytvára kyslé prostredie, v ktorom sa nedarí baktériám ani vírusom.

Angína

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Príznaky
Angínu spôsobujú vírusy alebo baktérie. Z baktérií je to najmä streptokok. Nákaza sa obyčajne prenáša priamym kontaktom s chorým alebo kvapôčkovou infekciou. Streptokoková angína má väčšinou rýchly a nepríjemný nástup. Odrazu sa objaví vysoká horúčka, bolesti pri prehĺtaní a celková slabosť. Zduria sa lymfatické uzliny za dolnou čeľusťou, môže sa pridať aj nádcha, kašeľ alebo chrapot. Pridružujú sa bolesti hlavy, bolesť v ušiach, zimnica a horúčka, niekedy aj vracanie. Mandle sčervenajú a zväčšia sa. Pri kontrole v zrkadle sú na ich povrchu viditeľné povlaky a biele čapy. Vírusová angína sa vyvíja pomalšie. Väčšinou nie je možné nahmatať ani zväčšené uzliny, ani vidieť povlak na mandliach.

Liečba
Lekár vám odporučí pokoj na lôžku. V prípade bakteriálneho zápalu vám predpíše antibiotiká. Predtým vám urobí výter z hrdla, ktorý odošle na mikrobiologické vyšetrenie. Streptokoková angína sa lieči desaťdňovým podávaním penicilínu. Na zmiernenie teploty a bolesti dostanete lieky obsahujúce paracetamol, napríklad Panadol alebo Paralen. Podpornú liečba zápalu a bolesti najlepšie zvládnu Tantum Verde a Stopangin. Vírusový zápal obyčajne do týždňa ustúpi a nevyžaduje si nijakú špeciálnu liečbu. Stačí len kontrolovať teplotu a liečiť bolesť v hrdle. Po liečbe angíny by ste mali dodržať dostatočne dlhú rekonvalescenciu.

Recept starej mamy
Na bolesti v hrdle pomáha zábal z bazy. Tri polievkové lyžice kvetu z bazy čiernej navlhčite mliekom, chvíľku poduste a vysypte do gázy. Teplý obklad priložte na hrdlo zhruba na tri hodiny a opakujte tri dni za sebou.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Dana Haščáková, k téme sa vyjadruje praktická lekárka pre dospelých Beáta Miháliková

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 013
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 710
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 502
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 253
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 685
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 334
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 611
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 523
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 81 095
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 66 402
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 63 180
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 599
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 135
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 11 068
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 053
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 443
  1. Marcel Rebro: Vojenský kaplán Askold: Machno a jeho chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  2. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  3. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  4. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  5. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  6. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  7. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  8. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
reklama
SkryťZatvoriť reklamu