SME

Odblokovanie životnej energie

Kineziológia pomáha posilniť alebo navrátiť zdravie a vitalitu človeka na všetkých úrovniach – fyzickej, mentálnej, energetickej a emocionálnej. Ako funguje, nám ozrejmí špeciálna pedagogička a zároveň kineziologička Eva Štočková zo Súkromnej základnej šk

oly Montessori.

relax.jpgK najznámejším a najpoužívanejším druhom kineziológie patrí metóda Jednotný mozog. „Vychádza z teórie, že fyzické i psychické poruchy sú spôsobené nesprávnou komunikáciou medzi pravou a ľavou mozgovou hemisférou, a snaží sa navodiť ideálnu spoluprácu obidvoch – z „rozdvojeného mozgu“ urobiť opäť jednotný, dokonale spolupracujúci orgán,“ vysvetľuje kineziologička Eva Štočková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľavá hemisféra je nositeľom „mužských“ vlastností. Zakladá sa na logike, analyticky vníma, podrobne rozoberá a súdi. Naproti tomu pravá hemisféra vidí celkový obraz, vníma priestor, ale nie čas, pracuje s obrazmi, farbami, symbolmi a nesúdi. K narušeniu ideálneho fungovania mozgu dochádza pri strese, nepríjemných skúsenostiach, negatívnych emóciách a vďaka prežitému strachu.

SkryťVypnúť reklamu

Minulé traumy uložené v mozgu, ktoré bez racionálnych dôvodov ovplyvňujú súčasné rozhodnutia, sa nazývajú neurologické bloky. „Tie nás môžu obmedzovať v rôznych druhoch činností a môžu viesť napríklad k bolestiam hlavy, brucha, problémom s nadváhou, nedostatku sebaúcty alebo obavám a napätiu v osobnom aj pracovnom živote,“ vymenúva kineziologička a dodáva: „Pomocou tejto metódy môžeme určiť príčinu stresu a jeho emocionálny dosah, odstrániť strach alebo bolestivé spomienky na danú situáciu, navodiť normálny účinný neurologický tok.“

Terapeut pracujúci s kineziológiou zadá mozgu otázku, veľmi jemne zatlačí svojou dlaňou na mierne predpaženú ruku klienta a odpoveď áno alebo nie dostane v podobe zmeny svalového napätia. Negatívna emócia sval oslabí, zatiaľ čo pozitívna ho spevní. Kineziológ pomáha klientovi nájsť príčinu, ktorá prerušila energetický tok v tele, a jemnými korekciami stimuluje samoliečiaci mechanizmus, ktorý obnoví tok energií. Samotná korekcia sa skladá z jednoduchých pohybov a dotykov, pracuje aj s akupresúrnymi a akupuktúrnymi bodmi.

SkryťVypnúť reklamu

Jesenný kineziologický tip

Na jeseň, keď je menej slnečných lúčov, má človek oslabený, respektíve narušený energetický obal, ktorý sa nachádza v bezprostrednom okolí fyzického tela. Vtedy veľmi ľahšie nasaje negatívne energie od iných ľudí, napríklad od spolucestujúcich v MHD. Fyzicky sa to môže prejaviť nevoľnosťou, bolesťou hlavy, na psychickej úrovni zasa podráždenosťou, ktorá nemá opodstatnenie. Jednoduchým preventívnym a aj korekčným cvikom je mentálne vytvorenie si ochranného obalu okolocelého tela v podobe vajíčka, mydlovej bubliny alebo dreva. Priestor v obale možno zaplniť slnečným svetlom, čistým horským vzduchom a tak ďalej. Približne dve minúty treba zhlboka dýchať a predstavovať si svoj obal celistvý a hladký.


Návod na vnútornú rovnováhu

Ájurvéda patrí k najstarším liečebným metódam. V Indii sa využíva už viac ako 5000 rokov. Pomocou nej môžeme uviesť do súladu telo, myseľ aj dušu a zároveň zharmonizovať naše vzťahy s okolím. Do jej tajov nás uvedie spolumajiteľka ájurvédskeho centra Darsana Miriam Ábelová.

rovnovaha.jpgÁjurvéda neuznáva recepty na zdravý životný štýl vhodný pre každého. Jej zástancovia kladú dôraz na rešpektovanie individuálnych potrieb každého človeka. Je vynikajúcim pomocníkom hlavne pri tráviacich a zažívacích problémoch a chorôb zo stresu.

SkryťVypnúť reklamu

„Cesta k zdraviu vedie k poznaniu vlastnej konštitúcie,“ tvrdí Miriam Ábelová. Ájurvéda rozlišuje tri druhy energie, ktoré vplývajú na naše telo, takzvané dóšy – Vatu, Pittu a Kaphu. Vata vzniká kombináciou vzduchu a vesmírnej energie. Vplýva na nervovú sústavu, krvný obeh, posun potravy v tráviacom trakte a vylučovanie. Jej zvýšený výskyt sa môže prejaviť chudnutím, dýchacími problémami, chorobami obličiek, žlčníka, zápchou, oslabenou imunitou a nervovými poruchami. Pittu tvorí kombinácia ohňa a vody, vplýva na trávenie a metabolizmus. Vo zvýšenej miere sa môže prejaviť agresivitou, netrpezlivosťou, hnačkami, infekciami a kožnými vyrážkami. Kapha vzniká kombináciou zeme a vody, ovplyvňuje svaly, tuk a kosti. Vo zvýšenom množstve prebúdza chuť na tučné a sladké jedlo, prejavuje sa nadváhou a celkovou pasivitou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa toho, ktorá dóša v našom tele prevláda, si môžeme určiť ideálne stravovacie návyky a denný režim, ktorý odstráni prirodzenou cestou disharmónie v našom organizme a celkovo ho ozdraví. Keďže ájurvéda patrí k typom holistickej medicíny, žiadny zdravotný problém neposudzuje izolovane. „Ľudský organizmus vníma ako celok, zložený z mentálnej, fyzickej, emočnej a duchovnej časti,“ vysvetľuje Miriam Ábelová. „Narušenie jednej zložky spôsobuje nerovnováhu v celom tele.“ Ájurvédske liečebné metódy oficiálne uznáva aj Svetová zdravotnícka organizácia. Často sa efektívne dopĺňajú s klasickou medicínou. Ich najväčšou výhodou je liečenie na prírodnej báze, s vylúčením chémie a akýchkoľvek umelých alebo násilných zásahov do organizmu. Výborne sa dopĺňajú s cvičením jogy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jesenný ájurvédsky tip

Chladné mesiace sú podľa ájurvédy najvhodnejšie na posilnenie imunity. Podchla-dený organizmus sa snaží vyrábať viac tepla, a ak ho neoslabíme príliš ťažkou stravou a nedostatkom pohybu, dokáže vstrebať látky, ktoré podporujú imunitný systém lepšie ako v lete. Na udržanie vnútornej rovnováhy je v tomto období vhodné konzumovať jogurt, zeleninu, sladké ovocie ako hrušky, slivky a broskyne, cibuľu, orechy, semienka namočené vo vode a olúpané, čerstvé bylinky, cereálie, ghí (prepustené maslo) a varené mlieko so štipkou muškátového orecha. Trávenie môžeme podporiť koreninami podľa chuti, lymfatický systém udržíme v pohybe cvičením, pravidelnými olejovými masážami tela a hlavy. Na udržanie dobrej psychickej kondície a odbúranie stresu sa odporúča meditácia a relaxácia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Terapia spred tisícročí

História tejto prastarej liečebno-preventívnej metódy siaha až do doby kamennej. Výhodou dnešnej akupunktúry sú niekoľkotisícročné skúsenosti a novodobé klinické poznatky modernej medicíny. Ako funguje a účinkuje zavádzanie špeciálnych ihiel do aktívnych bodov na povrchu ľudského tela, nám vysvetlí lekárka Danuša Siveková z Ambulancie akupunktúry.

akupunkt.jpgV Číne sa akupunktúra využíva už viac ako 4000 rokov, ale jej súčasný názov vznikol až v 17. storočí. Je zložený z dvoch latinských slov – acus (ihla) a punctio (nabodnutie) a vystihuje princíp tejto metódy – zavedenie väčšinou jednorazových ihiel rozličných veľkostí do presne určených bodov na našom tele. Využívajú sa aj body takzvaných mikrosystémov – napríklad na ušnici, vo vlasatej časti hlavy, na dlaniach, chodidlách alebo v oblasti brucha.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Aktívne body priamo súvisia s funkciami jednotlivých častí organizmu. Ich podráždením sa zosilní oslabené, prípadne oslabí nadmerné fungovanie cieľových tkanív,“ hovorí odborníčka. Podstatou akupunktúry je vplyv na regulačné mechanizmy tela s cieľom znovu v ňom nastoliť rovnováhu. Dnes ju vyhľadáva čoraz viac ľudí najmä vtedy, ak ich ochorenie nedokážu vyliečiť iné druhy terapie. Nemusia sa jej obávať ani tehotné ženy alebo deti.

Pri ktorých zdravotných problémoch vie akupunktúra pomôcť? „Táto metóda je účinná pri mnohých ťažkostiach, napríklad pri kŕčoch, alergii, rôznych bolestivých alebo zápalových stavoch. Funguje v ktorejkoľvek fáze ochorenia – teda aj vtedy, keď sa ešte nedá diagnostikovať dostupnými technikami.“ Podľa odborníčky je však vždy dôležité rešpektovať stav organizmu: „Ak ošetrujúci lekár pacientovi odporúča operačnú liečbu, treba ho operovať, ak človek užíva lieky, nemal by ich vysadzovať. Liečbu akupunktúrou nemôžeme považovať za náhradu iných medicínskych postupov.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Symbolom akupunktúrnej liečby sú pre mnohých z nás práve ihly, ale aktívne body sa dajú účinne ovplyvňovať aj inými spôsobmi. „Existujú rôzne modifikované techniky, ktoré využívajú napríklad tlak prstov, tlakové náplaste s obsahom kovových guľôčok, elektrinu upravenú vo forme elektroakupunktúrneho prístroja, magnety, svetlo rozličného spektra, alebo laser,“ uzatvára lekárka.

Jesenný akupunktúrny tip

Akupunktúra dokáže priaznivo ovplyvňovať množstvo procesov a problémov v našom organizme. Účinná je aj ako podpora imunity v jesennom a zimnom období, keď hrozia epidémie chrípky. Veľkou prednosťou tejto tradičnej metódy je práve jej preventívne pôsobenie, preto by sa v tomto smere mala najčastejšie využívať. Musíme si však uvedomiť, že existujú stavy, pri ktorých akupunktúra určite nie je vhodná. Nemal by ju absolvovať človek, ktorý predtým požil alkohol, ani ten, kto je príliš najedený alebo naopak príliš hladný. Akupunktúra sa neodporúča ani „vystresovaným“, nevyspatým alebo celkovo vyčerpaným jedincom. Pri terapii touto metódou by sa nemali súčasne aplikovať iné fyzikálne liečebné metódy, napríklad elektroliečba.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Malé kúsky prírody

Začiatkom 19. storočia nebol nemecký lekár a lingvista Samuel Hahnemann spokojný s výsledkami klasickej liečby a vymyslel homeopatiu. Jej tajomstvá nám priblíži detská lekárka Jana Mrázová.

priroda.jpg„Homeopatia je založená na takzvanom princípe podobnosti, teda na poznaní, že existuje vzťah medzi toxikologickým a terapeutickým účinkom lieku. To znamená, že látka, ktorá vyvoláva u zdravého človeka určité príznaky, dokáže liečiť chorého s podobnými príznakmi, no vyvolanými z iného dôvodu. Koncentrácia látky je však mnohonásobne nižšia,“ vysvetľuje doktorka Mrázová.

Homeopatia podporuje obranyschopnosť organizmu, aby sa zbavil choroby vlastnými silami. Účinnou zložkou liekov môže byť látka rastlinného (napríklad bylinky), alebo živočíšneho pôvodu (hadie jedy, výlučky určitého druhu ropuchy) a chemické a minerálne látky prírodného pôvodu (fosfor alebo napríklad zlato). Homeopatické lieky nezaťažujú organizmus, nevzniká na ne závislosť a dajú sa kombinovať so všetkými liekmi klasickej medicíny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vyšetrenie u lekára prebieha formou podrobného rozhovoru. „Homeopat si nevšíma iba lokálne príznaky ochorenia, ale lieči celý organizmus pacienta. Zaujíma ho celkové správanie, reakcie na vonkajšie vplyvy, podrobné okolnosti vzniku ochorenia, či nechutenstvo k určitým potravinám.“ Ako samostatná liečebná metóda nie je homeopatia vhodná pri onkologických ochoreniach, infarktoch, náhlych stavoch ohrozujúcich život, poruchách metabolizmu a ťažkých psychických ochoreniach. V týchto prípadoch sa homeopatický liek môže podávať spolu s liekom klasickej medicíny.

Účinné látky pri liečbe ochorení dýchacích ciest:

Pulsatilla (Poniklec lúčny) - akútna a chronická nádcha so stratou chuti a čuchu, vlhký kašeľ cez deň a suchý cez noc
Gelsemium (Jazmínovec vždyzelený) - teplota, bolesti hltanu, triaška, bolesti hlavy
Allium cepa (Cibuľa kuchynská) - nádcha s pálivou vodnatou sekréciou

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Silvia Peťková

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 228
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 869
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 559
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 646
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 529
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 252
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 649
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


6
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 820
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 622
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 35 860
  4. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 25 352
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 548
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 022
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 954
  8. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 10 342
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  5. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  6. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  7. Tupou Ceruzou: Businessman
  8. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
SkryťZatvoriť reklamu