psychiater Ľubomír Okruhlica
Takto to robím ja:
Práca s ľuďmi, ktorí majú problémy so závislosťami, výrazne formuje môj životný štýl. Žijem slobodnejšie, aj keď nemôžem tvrdiť, že som celkom „nezávislák“. Každý z nás do istej miery závisí od práce, peňazí a komunity, v ktorej žije. Nie som síce úplný abstinent, alkohol však konzumujem len veľmi striedmo. Bol som fajčiar, preto tento problém „intímne“ poznám. Aj takáto menej nápadná závislosť výrazne ovplyvňuje život človeka, jeho myslenie, postoje k ľuďom či záľuby. Nehovoriac už o drogovej závislosti alebo gamblingu. Pôžitky, kvalitu žitia a relaxáciu nachádzam v iných, aj keď na námahu náročnejších, ale zato prirodzenejších činnostiach – v rekreačnom športovaní. Je to únavnejšie, ale zaručene zdravšie, ako užívať drogy, ktoré sú rýchlou cestou k eufórii, ale aj rýchlou cestou k sebazničeniu.
Ani psychiater nie je duševne normálny:
Laici sú presvedčení, že psychiater sa od svojich pacientov odlišuje len tým, že na rozdiel od nich on vlastní kľúče od dverí. Inak povedané, že nie je duševne normálny. Ani by som sa veľmi nepokúšal túto poveru vyvracať. Duševná normalita je niečo nepresné, neuchopiteľné. Ľudstvo a ľudia sú práve preto pestrí a zaujímaví, že sa v rôznych smeroch odlišujú. Ani psychiatri nie sú imúnni proti duševným odchýlkam, ba ani chorobám. Najtypickejšou z nich je depresia, ktorou z času načas v živote trpí väčšina z nás. Vyššie spomenutá povera je však prejavom citovej nevyspelosti a nemúdrosti, teda nedostatočnej civilizovanosti ľudí, ktorí jej veria.
oftalmológ Pavol Veselý
Takto to robím ja:
V prípade, že by som musel nosiť kontaktné šošovky, určite by som používal jednodenný model. Tak ako moja mama a pomaličky už všetci moji priatelia, ktorí pochopili, že je táto alternatíva bezpečnejšia a komfortnejšia, aj keď trochu drahšia. Ak niekto používa kontaktné šošovky s dlhšou periódou výmeny, mal by prísne dodržiavať hygienické návyky pri ich zakladaní a vyberaní. Podobne to je aj s počítačmi. Pokiaľ by som pri počítači strávil denne viac ako štyri hodiny, určite by som začal používať umelé slzy. Samozrejme, tie bez konzervačných látok. A prečo? Veľa odborných štúdií dokazuje, že ľudia, ktorí dlhodobo pracujú s počítačom, doslova „zabúdajú“ žmurkať, dochádza u nich k páleniu a začervenaniu očí a niekedy môže tento stav viesť k závažnejším chorobám.
Nenosenie okuliarov trénuje oči:
Nie je pravda, že nenosenie okuliarov, keď sú potrebné, oči trénuje a nezhoršuje zrak. Dioptrická korekcia, ktorú oko potrebuje, sa nemení v závislosti od toho, či človek okuliare nosí, alebo nie. Najjednoduchšie to je vidieť na nasledujúcom prípade. Keď si 150 centimetrov vysoký mladý muž, ktorý veľmi túži vyrásť aspoň do výšky 179 centimetrov, kúpi oblek na výšku 180 centimetrov, neznamená to, že do nej dorastie. Čiže – keď budete potrebovať tri dioptrie, noste tri dioptrie a nie jednu, a na trénovanie zraku zabudnite, pretože je to nezmysel. Tento prístup vedie skôr k bolestiam hlavy a diskomfortu pri šoférovaní, v kine a pri čítaní.
odborníčka na výživu Katarína Babinská
Takto to robím ja:
Keďže medzi moje pracovné povinnosti patrí radiť iným, ako sa zdravo stravovať, snažím sa o to predovšetkým ja sama. Zdravá výživa sa vlastne stala mojou záľubou. Vďaka nej sa aj moje každodenné domáce povinnosti stávajú príjemnými. Nakupovanie a varenie nie je nevyhnutným zlom, ale tvorivou činnosťou, navyše, i so zdravým a chutným výsledkom. Práca v záhrade je pre mňa relaxom spojeným s potešením z každého vlastnoručne dopestovaného kúska ovocia a zeleniny. Dnes máme k dispozícii množstvo poznatkov a informácií, ktoré dokazujú, akým mnohorakým spôsobom môže správna strava prospieť zdraviu. Domnievam sa, že by bolo škoda takúto šancu nevyužiť.
Tak málo jem a priberám:
Príčinu priberania netreba vždy hľadať iba v nadmerných porciách jedla. Veľa zbytočných kalórií pochádza z drobných maškŕt, ktoré len tak mimovoľne skonzumujeme medzi hlavnými jedlami, pričom máme pocit, že sme takmer nič nezjedli. Priberať možno aj z nápojov. Konzumáciou fľaše sladeného nápoja dodávame do organizmu až štvrtinu z dennej potreby energie. Nemalé množstvo kalórií je aj v alkoholických nápojoch. stomatológ Ján Vašek
Takto to robím ja:
Mať v poriadku zuby a zdravý úsmev je pre mňa ako stomatológa dôležité. Ako by som inak presvedčil svojich pacientov o správnej starostlivosti o chrup a o potrebe ošetrenia? Pravidelne si umývať zuby - to sa mi celkom darí, lebo mám rád pocit čistoty v ústach a svieži dych. Iste, nie som dokonalý, aj ja občas zabudnem. Ak si zuby neumyjem, potom použijem vo zvýšenej miere prostriedky na remineralizáciu zubnej skloviny – Elmex gellee, GC Tooth Mouse či zubnú pastu Oral B sensitive. Je správne, ak sú tieto remineralizačné prostriedky doplnkom bežnej, to znamená pravidelnej hygieny. Svojich pacientov sa snažím presvedčiť, aby tieto zásady dodržiavali.
Zuby si treba umývať po každom jedle:
Baktérie v ústach vykvasia zo zvyškov jedla cukry a vytvárajú kyseliny, ktoré leptajú sklovinu zubov. Následne dôjde k jej odvápneniu a vznikne kaz. Preto je dôkladná očista zubov nevyhnutná . Ale nie hneď! Ak sme jedli ovocie, pili džús alebo ovocnú šťavu, pôsobia na zuby kyseliny obsiahnuté v týchto potravinách, a preto je potrebné poskytnúť sline čas približne dvadsať minút, aby svojou schopnosťou zriediť kyseliny a remineralizovať sklovinu dala veci do poriadku. Tým, že je sklovina naleptaná kyselinami, mohli by sme si časť skloviny „ošúchať“ a zuby by mohli ostať citlivé.
dermatovenerologička Adriana Tomeková
Takto to robím ja:
Dennodenne si dôkladne čistím pleť. Veľmi dbám na kvalitu kozmetiky, ktorú si kupujem. Používam len tú, ktorá je neparfumovaná alebo obsahuje len minimum parfumu. Cez leto si kupujem krémy s UV filtrom, pretože aj ja považujem slnečné žiarenie za jeden z najväčších nepriateľov zdravej a peknej pleti. Nefajčím, nepijem kávu a alkohol si doprajem len pri výnimočných príležitostiach. Dbám na prevenciu vzniku nádorového ochorenia kože, preto nevynechávam pravidelné kontroly materských znamienok. Nakoľko je môj syn v puberte a ako väčšinu rovesníkov ho trápi aknózna pleť, každý deň mu pripomínam, aby sa o ňu poctivo staral. Okrem dennej starostlivosti dochádza na čistenie pleti na moju kliniku, pretože po neliečenom akné na tvári často ostávajú nevzhľadné jazvy a fľaky.
Masáž tváre je škodlivá:
Ak si niektoré ženy nedoprajú masáž tváre, pretože sú presvedčené, že naťahuje pokožku, sú na omyle. Odborná masáž pôsobí upokojujúco, uvoľňuje vnútorné napätie, odbúrava stres, podporuje elasticitu a dochádza pri nej k lepšiemu prekrveniu pleti. Od mužov sa zasa dozvedám, že sa na rozdiel od žien nemusia krémovať. Bohužiaľ, ich pleť starne rovnako ako pleť žien, pretože je takisto vystavovaná klimatickým zmenám, nepriaznivým poveternostným podmienkam a slnečným lúčom. Obidve pohlavia predídu vzniku vrások, pigmentovým fľakom a rozšíreným cievkam na tvári len pravidelnou a dôslednou starostlivosťou.
neurológ František Jurčaga
Takto to robím ja:
Pohyb je život a tejto zásady sa držím. Šport je najlepšou prevenciou a liečbou civilizačných ochorení. Počas celodenného stresu v práci si najlepšie oddýchnem aktívne, to znamená vo „fitku“ alebo na korčuliach. V prípade, že nemám možnosť cvičiť, sa u mňa dostavia abstinenčné príznaky a cítim sa zvädnutý z fyzickej aj psychickej stránky. Bolesti chrbtice, s ktorými sa stretáva prakticky každý z nás, liečim analgetikami a pokojom na lôžku iba v akútnej fáze. K môjmu životnému štýlu patrí aj tréning mozgu, „brainjogging“, ktorý spočíva v celoživotnom vzdelávaní, ustavičnom získavaní nových informácií a vyhýbaní sa stereotypu. Je to najlepší spôsob, ako si precvičovať a zlepšovať pamäť a podľa najnovších poznatkov aj oddialiť možnosť vzniku Alzheimerovej choroby. Nezabúdam ani na odpočinok a dostatočný spánok, pretože sú nevyhnutné nielen na správnu činnosť a regeneráciu mozgu, ale aj svalového systému.
Pri lumbálnej punkcii môže dôjsť k ochrnutiu:
Kto je presvedčený, že lumbálna punkcia, teda odber mozgovo-miechového moku na vyšetrenie, je odoberanie miechy a môže pri nej dôjsť k ochrnutiu, poriadne sa mýli. „Lumbálka“ sa vykonáva v mieste, kde sa miecha nenachádza, a preto nehrozia žiadne trvalé následky.
urológ, sexuológ Ivan Kubiš
Takto to robím ja:
Druhým najčastejším mužským onkologickým ochorením na Slovensku, hneď po rakovine pľúc, je rakovina prostaty. V počiatočnom štádiu, keď sa dá ešte úspešne liečiť aj vyliečiť, nespôsobuje výraznejšie ťažkosti. Preto by aj muži, ktorí nemajú žiadne problémy s močením, ale majú už vyše päťdesiat rokov, mali raz do roka ísť na vyšetrenie prostaty. To spočíva v palpačnom pohmatovom vyšetrení cez konečník a odbere krvného testu na PSA, čo znamená prostata špecifický antigén. Včasné zistenie tohto zákerného druhu rakoviny je základným predpokladom úspešnej liečby. Malá nepríjemnosť pri odbere krvi na PSA a palpačnom vyšetrení prostaty je zanedbateľná v porovnaní s nepríjemnosťami, ktoré hrozia pacientovi v neskorších štádiách choroby. Preto aj ja po päťdesiatke raz ročne dám sestričke príležitosť, aby mi vrátila všetky krivdy, ktoré som na nej napáchal a s chuťou si do mňa pichla.
Muži si malý penis kompenzujú veľkým autom:
Toto tvrdenie do éteru najčastejšie púšťajú ich menej úspešní súkmeňovci. Dnešná konzumná spoločnosť hodnotí väčšie domy a väčšie autá ako lepšie a podobne je to aj s veľkosťou údov. Variabilita veľkosti penisov je v populácii veľmi široká, ako to ukazuje množstvo objektívnych výskumov. Väčšinou sa uvádzajú priemerné miery pre ochabnutý penis šesť až jedenásť centimetrov a pri erekcii desať až dvadsať centimetrov. Iný kaliber údu očakávame u dvojmetrového chlapíka, iný u jedenapolmetrového muža. Mimochodom, jednou zo známok, že chlapec dospeje, je aj to, že si prestane donekonečna merať a porovnávať svoj úd a začne ho konečne normálne používať. So skutočne malým penisom, veľkosti detského malíčka, ktorý sa odborne označuje za mikropenis, sa v sexuologickej praxi stretávame veľmi vzácne. Tých veľkých áut je na našich cestách nepomerne viac.
Autor: Dana Haščáková