Pred lakomcami nás chránia vrodené inštinkty. Bohatý a štedrý samec je zároveň schopným samcom, ktorý sa dokáže postarať o nás aj naše budúce deti. Podobná schéma blikala v našich hlavách už od praveku a v podstate platí dodnes.
„Pre ženy je vo všeobecnosti rozhodne lákavejší muž, ktorý vykazuje znaky štedrosti,“ hovorí psychologička a psychoterapeutka Miroslava Muráriková. „Veľkorysým narábaním s peniazmi prezentuje záujem o partnerku, ale aj svoje schopnosti a šikovnosť. Na rozdiel od úzkostlivosti a agresivity, ktoré sú často sprievodným javom lakomých ľudí, pôsobia štedrí ľudia pokojne a sebaisto. Bez ohľadu na pohlavie znamená štedrosť aj empatiu, schopnosť altruizmu, vnímavosť k druhým, láskavosť. Myslím, že je to naozaj dosť dôvodov na to, aby bol takýto muž pre ženy príťažlivý,” dodáva Muráriková.
Naopak, ak si samy seba predstavíme po boku úzkostlivého skupáňa, naša budúcnosť pôsobí neisto, bez akýchkoľvek vzrušení a zážitkov. Fakt, že naše odhady môžu nakoniec dopadnúť presne naopak a veľkorysý bohém nás privedie na mizinu, ponechajme bokom. Isté je, že lakomec nám môže spraviť zo života peklo.
Teror v rodine
Začína sa to nevinne – pravidelným vyjedaním občerstvenia na vernisážach, „zabudnutými” peňaženkami, vianočným darčekom v podobe antiperspirantu. Neskôr prídu na rad šetriace úpravy na splachovači či každoročná dovolenka v stane na Zlatých pieskoch. Nie v Bulharsku, ale v Bratislave. Konečnou fázou môžu byť potraviny na prídel a domáci teror.
„Lakomstvo je chorobný znak. Jeho prejavy môžu byť rôzne – od obmedzovania partnera a detí až po ohrozovanie ich mentálneho aj fyzického zdravia. Ak napríklad jeden z partnerov nedovolí ostatným členom rodiny po celý rok meniť zubné kefky, či zakazuje splachovať záchod, situácia začína byť vážna. Sprievodným znakom lakomstva môže byť aj psychické či fyzické týranie,“ upozorňuje doktorka Muráriková.
Najhoršie je, ak pre lakomstvo trpia deti. V takom prípade je totiž hranica medzi zbytočnosťami a nevyhnutnými vecami veľmi relatívna a rodič by mal citlivo zvažovať, čo potomok naozaj potrebuje a bez čoho sa zaobíde. Zmrzlina nie je nevyhnutnosť, no nedopriať ju deťom počas dovolenky len preto, že stojí nekresťanské tri eurá, je smiešne.
Detský kolektív je krutý a nespravodlivý. Za zaplátané tričká, zaštopkané ponožky a suchý rožok na desiatu sa v ňom pyká výsmechom a vylúčením. Naše lakomstvo môže deti poznačiť aj inak – tým, že im budú chýbať banálne zručnosti, potrebné na prežitie v spoločnosti. Tak môže byť ťažkým orieškom aj návšteva reštaurácie či trochu modernejšej toalety v zahraničí.
Detská hrabivosť
Prvé prejavy lakomstva sa objavujú už u najmenších detí. Stačí chvíľu sledovať pieskovisko a skôr či neskôr budeme svedkom boja o hračky, sprevádzaného krikom a úpenlivým plačom aktérov. Ďalšou fázou je „škrečkovanie“ sladkostí, nálepiek, hračiek a iných pokladov na prísne stráže-nom mieste, ktoré je zabezpečené rozličnými nástražnými systémami, varovaniami a bdejúcimi očami sedemročného drobca.
Podobným vývojom prechádza každé dieťa a pri správnom prístupe rodičov sa vlastnícke prejavy časom zmiernia. Existujú aj určité typy terapií, ktoré fungujú na princípe akéhosi „zrkadlenia“ nenormálneho správania. Dieťa s jeho sklonmi nielen podporíme, ale i opakujeme a zvýrazníme do absurdity jeho správanie, až kým si z opačného uhla pohľadu samé neuvedomí, že je smiešne a nevhodné.
Prečo sme lakomí?
Sklon k lakomstvu pramení často z prostredia, v akom sme žili v mladosti. Kto pochádza zo skromných pomerov, má tendenciu šetriť. Ak náš partner vyrastal v kruhu ďalších siedmich súrodencov, netreba sa čudovať, ak je jeho mottom „čo si neuchytíš, nemáš“. Bol to jeho otec, kto držal v rukách rodinné financie a nedovolil nijaké zbytočné míňanie? Potom je pravdepodobné, že ich bude chcieť spravovať aj on sám a rovnako dôsledne. Extrémne šetrenie alebo míňanie peňazí môže prameniť aj z nedostatočného sebavedomia či pocitu nepochopenia zo strany blízkych.
Lakomcami sa však môžeme aj narodiť. „Každý má určité povahové črty a typ nervovej sústavy,“ hovorí doktorka Muráriková. „Niekto zdedil pokojnú povahu, iný môže mať vyšší sklon k dráždivosti. To znamená, že je vnímavejší na podnety okolia, na ktoré istým spôsobom reaguje. Lakomstvo môže byť aj jedným zo sprievodných znakov psychickej poruchy – napríklad obsedantne kompulzívnej poruchy, ktorá je sprevádzaná nutkavými myšlienkami.
Môže ísť aj o zle spracovanú agresiu z detstva, ktorú dotyčný zadržiava, hromadí alebo jej dá voľný priebeh. V takýchto prípadoch prevažuje lakomstvo, no v niektorých situá-ciách prichádzajú záchvaty rozhadzovania. Ďalším znakom môže byť pedantnosť, prílišné bazírovanie na detailoch a neschopnosť posúdiť celok. Lakomstvo teda nie je iba o prehnanom šetrení,“ upozorňuje doktorka Muráriková.
Správny liek
Niekedy je na vine obyčajné nedorozumenie. Ak sme v záchvate skromnosti vyhlásili, že ako darček na Vianoce nám stačí pohľad na partnerove rozžiarené oči, nečudujme sa, keď bude priestor pod stromčekom zívať prázdnotou. Vtedy pomôže iba rozhovor, najlepšie s konkrétnym typom na darček. Partnerky skutočných skupáňov to majú o niečo ťažšie.
Častým javom je lakomec, ktorý blahosklonne hodí na stôl päť tisícok mesačne a zvyšnú sumu odloží na vlastné záujmy. Ak sme na materskej dovolenke, alebo ak sú skutočné výdavky na domácnosť a deti niekoľkonásobne vyššie, máme problém. Naše polovičky často ani netušia, koľko stojí obyčajné maslo alebo detské plienky. Skúsme ich preto vyslať na exkurziu po obchode, možno budú sami prekvapení a prídel zvýšia. Zdravé partnerstvo však funguje so spoločným účtom, ku ktorému majú prístup obaja. Bezdetným párom môžu vyhovovať aj oddelené účty a jedna spoločná pokladnička, určená na výdavky na domácnosť a stravu.
„Ak chceme myslieť na zadné vrátka a radi by sme si ponechali aspoň minimálnu finančnú nezávislosť, je dobré, ak majú partneri vlastné individuálne účty a na domácnosť sa podelia rovnakým dielom, respektíve podľa výšky oboch partnerov,“ radí Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky. „Keď náš pocit krivdy pretrváva, skúsme si dva mesiace monitorovať nákupy. Ak sa preukáže, že výdavky sú rozdelené nespravodlivo, skúsme si s partnerom celú situáciu prediskutovať, aj s predloženými dôkazmi. Ak ani tak nezareaguje, máme dôvod na zamyslenie, koho sme si vzali,“ dodáva Walterová.
„Mnoho žien žije v ilúzii, že partnera, ktorého si vzali, raz prevychovajú. Často kladú nádej do alkoholikov či chronických zahýbačov,” konštatuje Muráriková. „Právo na zmenu k lepšiemu má každý, no rozhodnutie musí vyplývať z vnútorného presvedčenia jedinca. Ak nejde o príliš narušený vzťah, významným posunom môže byť otvorený rozhovor, bez vzájomných útokov a obvinení. Niekedy je to náročný proces, a preto partneri vyhľadávajú psychológa, aby si v párovej terapii mohli prerozprávať témy, ktoré sami nedokážu.“
Štedrosť sa cení aj v živočíšnej ríši
- Samčekovia pavúka lovčíka zvyknú svoje partnerky obdarovať starostlivo zabaleným balíčkom s lahôdkou vnútri. Na pedantný obal si potrpia z čisto praktických dôvodov. Čím dlhšie samička balík rozmotáva, tým ma samček viac času na milostný akt. Obojstranná spokojnosť je zaručená.
- Aj niektoré druhy drobných operencov idú na vec pragmaticky. Pokým sedí samička na vajciach, partner pre ňu zháňa obživu a popritom si občas zaletí do susedkinho hniezda. Bez náležitého daru sa však nezaobíde ani vzťah na jednu noc. Vedci zistili, že nežní vtáčikova si pre svoju bokovku rezervujú objemnejšie a krajšie kúsky ako pre svoju právoplatnú družku, poctivo sediacu na vajíčkach.
Aký stupeň šetrnosti/lakomstva by ste u svojho partnera nerady tolerovali? Nadežda, 23
Každý, kto má partnera, mal by myslieť aj na neho, nielen na seba. Život s držgrošom si predstaviť naozaj neviem. Začína sa to darčekom na výročie v podobe farebných ceruziek a ani sa nenazdám, na materskej dovolenke budem musieť prosiť o každú korunu z „jeho“ príjmu. Držgrošstvo je jednoducho choroba, ktorú ja liečiť nebudem. Eva, 33
Nepríjemne by som sa cítila v situácii, ak by sme boli so známymi v reštaurácii a môjmu partnerovi by ani nenapadlo uhradiť spoločný účet napriek tomu, že nám títo ľudia nedávno pomohli. Tiež by mi prekážalo, ak by sa partner vo svojich výdavkoch neobmedzoval, no mne samej by nedoprial.
Petra, 19
Nie som ten typ, ktorý by vyžadoval, aby zaňho stále niekto platil, takže úhrada vlastnej časti účtu v reštaurácii mi neprekáža. Hnevalo by ma, keby bol môj partner príliš citlivý na svoje veci a vynadal mi za to, že som si dovolila niečo použiť bez jeho vedomia. Iris, 41
Na mužoch sa mi páči, keď sú veľkorysí. To znamená, že nešetria na prepitnom ani na svojich manželkách. Veľkorysí by mali byť aj voči iným ľuďom. Napríklad tak, že dajú bezdomovcovi zopár mincí alebo v reštaurácii občas zaplatia za známych. Existujú rôzni snaživci, ktorí sa na všetko pozerajú cez peniaze a nerobia nič iné, len vyhľadávajú kadejaké akcie a príležitosti, aby ušetrili. Takíto muži ma príliš neohúria. Ani míňanie však netreba preháňať, najmä ak je na úkor rodiny. Ideálne je, ak muž aj žena prispievajú do rodinného rozpočtu rovnakou sumou. Vtedy si peniaze rovnako vážia a nikto nemá pocit krivdy. Jana, 28
Nepáči sa mi, keď niektorí ľudia prijímajú s pokojným svedomím darčeky, no ak má sviatok niekto iný, tvária sa nezúčastnene. Posledná kvapka vo vzťahu by nastala vtedy, ak by sa partner tváril, že nemá peniaze na nevyhnutné výdavky na domácnosť, no napriek tomu by míňal na vlastné koníčky. Žiadnou výhrou nie je ani rozhadzovač, ktorý bezbreho míňa peniaze len preto, aby bolo všetkým naokolo jasné, že ich má. Čo sa mňa týka, radšej by som volila „šetriča“, no v rozumnej miere.
Ako to vidíte vy
Skúsenosť s lakomcom zo svojho súčasného alebo minulého vzťahu má 26 % respondentov. Až 41 % z vás si za určitých okolností vie predstaviť rozchod pre partnerovo lakomstvo. Vzťah pre partnerovu prehnanú šetrnosť ukončilo 5 % čitateľov a 16 % respondentiov uviedlo, že si šetrnosť u partnera cení. Názory, kto by mal zaplatiť účet na prvom rande v reštaurácii, sú rôzne, no až 48 % žien považuje rozdeľovanie účtu na prvom rande za trápne, zaplatiť by mal muž. Iba 17 % respondentov by si účet najradšej rozdelilo podľa toho, čo kto skonzumoval.
Na koho sa usmialo šťastie
Do ankety sa zapojilo 1464 respondentov. Výherkyňou dámskej vône Seductive Elixir od Naomi Campbell je Katarína Matkovičová z Jasovej.
Autor: Silvia Peťková