svoje výsledky v škole.
Pravidelné vreckové či peniaze podľa potreby?Najčastejšie rodičia dávajú deťom vreckové ako pravidelnú sumu ma drobné výdavky. Deti dostávajú vreckové v pravidelných intervaloch - raz za týždeň či raz za mesiac. Dieťa sa naučí základný princíp - ak si peniaze minie priskoro, jednoducho musí vydržať bez nich. Staršie deti majú vreckové ako prilepšenie k peniazom, zarobeným na brigádach. Rodičia ani takto zarábajúcemu dieťaťu neodoprú malú sumu, aby sa necítilo potrestané za to, že si zarába vlastné peniaze.
Nie každé dieťa dostáva peniaze pravidelne. Sú rodičia, ktorí dávajú svojmu dieťaťu peniaze podľa potreby, no vtedy sa často stáva, že nemajú pod kontrolou sumu, ktorú takto postupne dieťaťu dajú k dispozícii na jeho výdavky. Výnimkou nie sú ani peniaze, "vyplatené" za dobré známky. Dobrí žiaci si vedia takto zarobiť celkom slušné sumy, samozrejme, ich výška je závislá na "cene" dobrých známok. Naopak, sú rodičia, ktorí finančnú odmenu za dobré známky rozhodne odmietajú. Znie to ako klišé, ale dôvod je jednoznačný - deti sa neučia pre peniaze ale pre seba.
Bezhotovostné vreckové
Aj do detských financií prenikajú moderné trendy. Stále viac rodičov prevedie určitú sumu (spravidla okolo 300 až 500 korún mesačne) na účet, zriadený na meno dieťaťa. Dieťa má k účtu svoju kartu, vie, že sa úschovu peňazí v banke zaplatí určitý poplatok a tiež, ako sa k peniazom dostať - výber kartou z bankomatu či platbu prostredníctvom terminálu v obchode zvládnu mnokrát lepšie ako ich starí rodičia.
Odkiaľ sa berú a čo s nimi?
Vreckové dostávajú deti od rodičov, občas prispejú i starí rodičia. V tomto prípade je ale dôležitá dohoda s rodičmi - tí by mali vedieť, o akú sumu sa starý rodič s vnúčaťom chce podeliť a aj účel, na ktorý chce dieťa peniaze utratiť. V žiadnom prípade nie je správne dávať vnúčatám peniaze potajomky poza rodičovský chrbát.
Ostražitosť je namieste i v prípade, ak sa dieťa o svoje peniaze začne prehnane zaujímať. Vtedy je dôležitý zásah rodičovskej autority - napr. za ušetrené peniaze s dieťaťom spoločne vybrať darček a pri ďalšom hospodárení dieťaťu zjednodušene vysvetliť funkciu peňazí.
Medzi tým, ako deti zaobchádzajú s peniazmi, sú veľké rozdiely. Sú deti, ktoré minú celé vreckové a sú deti, ktoré si vedia z vreckového nejakú sumu odložiť. Základy toho, ako budú v dospelosti zaobchádzať s vlastnými peniazmi, získavajú už v detstve.
Z vašich názorov, ktoré ste nám poslali mailom, sme vyžrebovali Stanislavu Auxtovú, ktorá do nás získava knižku od spoločnosti gorila.sk. Gratulujeme!