Do hamburského prístavu pripláva ročne okolo trinásťtisíc lodí z celého sveta. Cudzinci vždy dotvárali kolorit tohto rušného mesta, ktoré už od polovice štrnásteho storočia, keď sa stalo súčasťou stredovekého zväzu nemeckých prístavov Hanza, bohatlo z medzinárodného obchodu. Vďaka tomu bola vždy v Hamburgu nadštandardná životná úroveň.
V centre mesta je preto množstvo luxusných obchodných domov a reštaurácií, nehorázne drahých kaderníctiev, kozmetických salónov a špičkovo vybavených dizajnérskych hotelov. Nájsť ako-tak cenovo dostupný nocľah je dosť veľký problém. V skromnejších dvojhviezdičkových hoteloch sa síce prenocujete od 56 eur za noc, treba si ho však rezervovať aspoň v týždennom predstihu, napríklad cez www.hamburg-tourism.de.
Prístavná romantika
Prehliadku mesta sa oplatí začať tam, kde to najviac žije - v gigantickom prístave. Od terminálu pre turistické výletné lode cez historické časti Speicherstadt a Landung-brücken až po moderný prístav s obrovskými lodnými kontajnermi to všade vonia dobrodružstvom. Prístav sa dá podrobne prezrieť na okružnej plavbe, ktorú ponúkajú kapitáni malých turistických výletných lodičiek. Zaujímavosti z jeho histórie sa zasa môžu návštevníci dozvedieť na starých zrenovovaných lodiach, ktoré dnes slúžia ako muzeálne atrakcie.
Asi najzaujímavejšou architektonickou zvláštnosťou celého areálu je storočný Speicherstadt, najväčší súvislý komplex skladísk na svete. Je tam uskladnený drahý tovar ako káva, čaj, kakao, korenie, tabak a počítače. Jeho súčasťou je aj najväčší sklad orientálnych kobercov na Zemi.
Toto miesto je zvláštnou zmesou tehlovej gotickej architektúry, bizarných štítov a vežičiek, ktoré vyniknú v celej svojej kráse najmä večer, keď sa Speicherstadt rozsvieti. Ďalšou atrakciou, ktorú jednoducho treba vidieť, je Rybí trh.
Od roku 1703 sa na tomto mieste obchoduje každú nedeľu od piatej do pol desiatej ráno so všetkým možným aj nemožným. Dá sa tam napríklad kúpiť plná debnička ovocia alebo náruč kvetín prakticky za babku. Ak vás nezlákajú akciové ponuky miestnych predavačov, môžete sa len tak ponevierať po trhovisku a vychutnávať si jeho jedinečnú atmosféru so žemľou plnenou rybou a šálkou horúcej kávy. Mesto hriechu a neresti?
Námorníci, ktorí do prístavu často dorazili po dlhočizných únavných plavbách a bytostne túžili po troche rozptýlenia, urobili kedysi z Hamburgu mesto neresti. Nočný život sa tak ako pred stáročiami stále koncentruje vo štvrti St. Pauli s vykričanou ulicou Reeperbahn, preslávenou erotickými službami, ktoré sú však v súčasnosti na ústupe. Lacné nevestince na mnohých miestach vystriedali kabarety s varietnými predstaveniami, hudobné bary a trendové nočné kluby.
Tak trochu ošumelá mestská štvrť sa dnes stala centrom alternatívnej hudobnej scény a výstredných kreatívcov, ktorí tam hľadajú inšpiráciu. Niektorí z nich pracujú pre známe reklamné agentúry a občas ich vidno, ako sa napchávajú vo svojich drahých značkových oblekoch v niektorom ufúľanom ázijskom bistre a „nasávajú“ pestrú atmosféru tohto problematického, ale zároveň veľmi živého miesta.
Veľmi rozmanitá je aj štvrť Eppendorf a ulice v okolí univerzity, plné kaviarní, kníhkupectiev a netradičných obchodov, v ktorých sa dajú objaviť ručne vyrobené šperky, umelecké plagáty, starožitnosti alebo prírodná kozmetika. Originálny darček za výhodnú cenu tu zakúpite určite ľahšie ako v nablýskaných obchodoch v historickom jadre.
Centrum mesta však rozhodne treba vidieť kvôli jedinečným pamiatkam, ku ktorým patrí legendárna hamburská burza, radnica a barokový Kostol svätého Michala, kde sa koná každý deň na poludnie organový koncert. Mnoho historických budov Hamburgu bolo síce počas druhej svetovej vojny zbombardovaných, dnes sú však tak krásne zrekonštruované, že po bývalom ničení nevidno ani pamiatku. Keď sa prejdete po čistučkých uliciach s krásnou architektúrou, zistíte, že dnešný Hamburg je úžasným kultúrnym a historickým klenotom, ktorý už dávno nemá nič spoločné so svojou starou povesťou špinavého prístavu.
Nepremeškajte
Stará botanická záhrada sa nachádza kúsok od Binnenalster. Nádherný park so skleníkmi tropických rastlín je prístupný verejnosti zadarmo. V severovýchodnej časti sa plynulo spája s areálom Planten un Blomen, kde nájdete vychýrenú japonskú záhradu s čajovým domčekom, rozárium a vodné kaskády.