Dnes sú deti zvyknuté na určitý komfort. Od rodičov dostávajú všetko, čo potrebujú, aj to, čo nepotrebujú. No od určitého veku si viac všímajú rovesníkov, chcú sa im rovnať. Porovnávajú s nimi svoje oblečenie, hračky i výšku vreckového.
Na vreckové majú rodičia rozdielne názory. Otázkou je nielen to, ako často a v akej výške dávať dieťaťu vreckové, ale i to, či vôbec dávať dieťaťu nejaké peniaze. Každý rodič sa snaží zabezpečiť dieťa do budúcnosti sporením či poistením, ale to sú peniaze, o ktorých dieťa často netuší a nemá možnosť naučiť sa poznať ich hodnotu.
V prípade, že dieťa vreckové dostáva, jeho výška závisí od finančných možností rodičov. To, ako s nimi dieťa nakladá, už celkom pod kontrolou rodičov nie je. No vzťah k peniazom a poznanie ich hodnoty musia deťom vštepiť iba rodičia. Dieťa, ktoré nepozná cenu peňazí, môže svoje vreckové minúť za hlúposti, naopak, dieťa, ktoré má určitú predstavu o tom, ako sa peniaze do rodiny dostávajú, vie s nimi určenú dobu hospodáriť.
Aj keď majú v otázke vreckového jasno rodičia, ich princípy môžu narušovať iní príbuzní – najčastejšie starí rodičia, v podobe príležitostných peňažných darov. Ak si rodič neželá, aby bolo ich dieťa obdarované peniazmi, mal by sa so starými rodičmi dohodnúť na inom dare či prevziať peniaze namiesto dieťaťa a spoločne vybrať to, čo dieťaťu za ne kúpia.
Pravidelné vreckové niektorí rodičia nahrádzajú platbami za pomoc dieťaťa v domácnosti alebo za dobré známky v škole. V niektorých rodinách deti vreckové nedostávajú vôbec, rodičia argumentujú tým, že dieťa má všetko, čo potrebuje.
Anketa
Podľa ankety medzi žiakmi základnej školy väčšina dostáva pravidelné vreckové. Od symbolických súm - 50 korún mesačne až po 100 korún týždenne. Deti vreckové míňajú na bežné veci - kupujú si zaň sladkosti, detské časopisy i dennú tlač. Menej detí si vreckové alebo jeho časť odkladá na zakúpenie hodnotnejšej veci.
Väčšine detí rodičia príležitostne dávajú peniaze navyše, bývajú odmenou za dobré známky, alebo prispejú deťom vtedy, keď sa im vreckové minie príliš skoro. Príležitostne dostávajú peniaze aj od starých rodičov - ako darček k narodeninám či meninám alebo menšie sumy pri každej návšteve.
Dávate deťom pravidelné vreckové alebo ich podplácate príležitostnými sumami za pomoc v domácnosti či za dobré výsledky v škole? Napíšte nám na zena@smeonline.sk, z vašich príspevkov vyžrebujeme jeden, ktorý odmeníme hodnotnou cenou.