Vždy mi bolo záhadou, prečo českí „horníci“ pracujú v „dolech“. Tak sme sa to vybrali zistiť priamo do najstaršieho múzea v Českej republike.
Najstaršie múzeum
Múzeum bolo založené už v 19. storočí – 12. decembra 1886. V tom čase sa v baniach v Příbrame ešte pracovalo, no už od roku 1852 bola verejnosti príležitostne prístupná časť expozície budúceho múzea – vzorky rúd a hornín a ďalšie predmety z histórie baníctva v Příbrame. Múzeum sa rozrastalo postupne, mnohé dnes vystavené exponáty slúžili baníkom dlho po vzniku múzea – najmä dva veľké parné ťažné stroje, vystavené v expozícii Dolu Anna (z roku 1914) a Dolu Vojtěch (z roku 1889).
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Ševčín, Anna a Vojtěch
Tri hlavné okruhy tvoria Ševčinský důl (okruh A), Důl Anna (okruh B) a Důl Vojtěch (okruh C). V múzeu si môžete obzrieť budovy priemyselnej architektúry z 19. storočia, expozíciu baníckej histórie tejto oblasti, technické pamiatky a v každej bani môžete zostúpiť i do podzemia. Deti poteší jazda baníckym vláčikom či presun k vodnému kolesu v bani Drkolnov (súčasť okruhu A) pomocou mierne upravenej baníckej šmykľavky.
Žentour, parný kolos a permoník
Tušili ste, čo je žentour? Jeho replika z roku 2000 je súčasťou okruhu A. Pod týmto názvom sa ukrýva rumpálové zariadenie na vytiahnutie vydolovanej rudy na povrch. Toto jednoduché zariadenie neskôr nahradili parné ťažné stroje, ktoré slúžili baníkom až do polovice 20. storočia.
Úlohu z titulku sa nám nepodarilo splniť, permoníka sme v podzemí nenašli. Sprievodkyňa jedného ukázala najmladšej účastníčke našej výpravy, no my dospelí sme to šťastie nemali.
Fáracia knižka
Fáracia knižka Vás prevedie po stopách baníkov v Stredočeskom kraji. V každom múzeu získate malý darček, mnoho hodnotných informácií a veľa zážitkov. Pri návšteve jednotlivých expozícií získate do fáracej knižky pečiatku, za vyplnenú fáraciu knižku dostanete darčekový balíček s DVD o histórii baníctva. Získate ju pri kúpe vstupenky. Na návštevu všetkých múzeí, zapojených do projektu máte čas do júna 2012.
Praktické informácie:
Parkovanie
- pri jednotlivých okruhoch – je bezplatné
Vstup do múzea
- každú celú hodinu so sprievodcom
- (okruh B každú pol hodinu)
Cena
- vstupné sa platí samostatne do každej expozície
Podrobnosti nájdete na stránke múzea: www.muzeum-pribram.cz
Upozornenie
Múzeum je prístupné v mesiacoch apríl až október od utorka do nedele, v mesiacoch november až marec od utorka do piatku. Deti do 6 rokov nemajú povolený vstup do podzemia z bezpečnostných dôvodov. 
+SME spokojné
Sprievodcovia – sú milí, ochotní a vedia odpovedať na všetky zvedavé otázky. To, prečo "horníci" pracujú v "dole" ale vysvetliť nevedeli.
Toalety – na každom okruhu sú čisté a bezplatné
Historické budovy - pekný príklad toho, čo sa dá urobiť s priemyselnou architektúrou 19. storočia
-SME nespokojné
Samostatné vstupy – ak si chcete pozrieť všetky expozície, treba si vopred naplánovať celú prehliadku. Radšej si rezervujte dva dni.
Zaujímavosti v okolí
Pohádková země v Pičíne – múzeum maliarky a spisovateľky Vítězslavy Klimtovej
Pamätník Vojna – väzenský areál v bývalých uránových baniach. V rokoch 1951 – 1961 slúžil komunistickému režimu