Bohatá hriva
Husté vlasy = plodnosť = príťažlivosť. Približne takýto vzorec sa mihal v hlavách našich pravekých predkov a v podstate platí aj dodnes. Ak nám príroda nadelila jemné, riedke vlasy, hrivu Liz Hurleyovej si na hlave len tak ľahko nevyčarujeme. Zabrániť nadmernému vypadávaniu vlasov však môžeme.
„Za prirodzený jav sa považuje približne sto vypadnutých vlasov denne,“ hovorí dermatovenerológ Rastislav Vrabec z Ústavu lekárskej kozmetiky. „Najčastejšou príčinou nadmerného vypadávania je geneticky podmienené, takzvané androgenetické vypadávanie vlasov, ktoré spôsobuje zvýšenú citlivosť vlasových korienkov na normálne hladiny mužských pohlavných hormónov. Prejavuje sa najmä u mužov, no nevyhýba sa ani ženám.“
Nadmerná strata vlasového porastu môže mať aj iné príčiny – napríklad kožné ochorenia, dedičné faktory, tehotenstvo, obdobie klimaktéria, stres alebo radikálnu diétu. Špeciálne šampóny a prípravky proti vypadávaniu vlasov dnes ponúka každá drogéria alebo lekáreň. Pri liečbe sa používajú najmä preparáty s obsahom účinnej látky minoxidilu alebo aminexilu.
Oslňujúci lesk
Čo je lesklé, to je hladké. Na rozdiel od nenapudrovaného nosa alebo nablýskanej plešiny je lesk vlasov javom pozitívnym a žiaducim. „Vlas je zložený z viacerých vrstiev. Jeho matný vzhľad spôsobuje nerovný povrch vonkajšej vrstvy s množstvom trhlín a poškodení, “ hovorí dermatovenerológ Vrabec.
Základom je teda šetrné zaobchádzanie. Vlasy neoplachujeme horúcou vodou, nesušíme horúcim vzduchom, nešúchame freneticky uterákom sem a tam. Zabudnime na rady starých materí typu „správny lesk docielime stovkou ťahov hrebeňom denne, ” takýmto spôsobom iba zbytočne namáhame vlasové korienky. Rozčesávajme opatrne, najlepšie guľatou kefou so zaoblenými koncami.
Existuje množstvo šampónov a kondicionérov známych značiek, ktoré vyhladzujú povrch vlasu. Dostupné sú aj špeciálne lesky v sprejoch. Ak obľubujeme domáce prípravky, skúsme si pripraviť kúru z jojobového oleja. V tenkej vrstve ho natrieme na celú dĺžku vlasov a po chvíli pôsobenia dôkladne umyjeme. K lesklým a silným kučerám pomôže vitamín E, ktorý sa nachádza vo vajíčkach, orechoch, pšeničných klíčkoch, sóji alebo slnečnicovom oleji.
Sila a pevnosť
Vlasy obsahujú určité množstvo vody. Ak sú krehké, lámavé a vysušené, znamená to, že jej majú nedostatok. „Povrch a vnútro vlasov poškodzujú slnečné žiarenie, morská aj chlórovaná voda. Ich kvalite neprospievajú mechanické či chemické zásahy v podobe farbenia alebo trvalej ondulácie,“ upozorňuje doktor Vrabec.
Ani zimné obdobie nie je pre vlasy ideálne. Mráz, vietor aj prikrývka hlavy spôsobujú lámavosť, krehkosť a vypadávanie. Aj tu teda platí základné kozmetické zaklínadlo: hydratovať, hydratovať a ešte raz hydratovať! Doprajme si dostatok výživných kúr a zábalov, ktoré vlasy nielen chránia, ale dokážu zaceliť vzniknuté trhliny a poškodenia. Zoženieme ich v každej drogérii, v intenzívnejšej a účinnejšej forme u svojho kaderníka. Doma môžeme vyskúšať zábal z olivového oleja s vaječným žĺtkom.
Pri pobyte na intenzívnom slnku zvoľme šampóny a kondicionéry s obsahom UV filtrom. Overené účinky na zdravé a pružné vlasy má kyselina pantoténová (vitamín B5), ktorá sa nachádza napríklad v brokolici, hrášku, orechoch či morských rybách. Nič nepokazíme ani zinkom, vitamínom B6, biotínom a železom.
Bez snehovej prikrývky Začnime nepríjemnou informáciou - lupiny máme všetci. „Koža každého človeka sa neustále obnovuje. Dorastá smerom zospodu nahor a staršie bunky jednoducho odpadávajú v neviditeľných šupinkách,“ hovorí dermatovenerológ Vrabec a dodáva, „na našej pokožke žijú mikroorganizmy. Keď sa niektoré z nich príliš rozmnožia alebo na ne koža neprimerane reaguje, jej obnova sa naruší a výsledkom sú lupiny.“
Stratu prirodzenej rovnováhy môže zapríčiniť aj poškodenie, podráždenie kože, rôzne zápaly či stres. Ak na vlasoch objavíme biely poprašok, prvým krokom by mala byť výmena šampónu za iný, jemnejší druh. Keď nepomáha, zaobstarajme si špeciálny šampón s účinnými látkami proti lupinám. Na trhu je ich dostatok, no pravdepodobne chvíľu potrvá, kým nájdeme ten pravý.
Z bylinných kúr pomáha odvar z tymianu, ktorý pôsobí antisepticky, prípadne čajovníkový alebo mätový zábal. Ak nosíme v zime prikrývku hlavy, mala by byť dostatočne voľná, vzdušná a z prírodných vlákien. Vlasy prečesávajme iba jemne, po umytí vysušme priložením uteráka, nie trením.
Autor: Silvia Peťková, k téme sa vyjadruje dermatovenerológ Rastislav Vrablec z Ústavu lekárskej kozmetiky v Bratislave