Volajú ju inteligentná herečka. Veď ktoráz hollywoodskych celebrít môže vytiahnuť zo zásuvky diplom z Harvardu? Natalie Portmanová áno. Jej heslo znelo: radšej byť múdra ako herečka. Darí sa jej oboje.
BRATISLAVA. Kto chce dať svojim dcéram zamilovaným do sveta modelingu a systému celebrít nejaký rozumný príklad, vegánka Natalie Portmanová je správna voľba. Predstava, že k dvadsaťsedemročnej herečke, ktorá sa už dlhšie objavuje vo všetkých prestížnych rebríčkoch najkrajších ľudí a najsexi herečiek, prídete raz s psychickým problémom a ona vám poradí, je asi nepredstaviteľná, no môže sa stať realitou.
Na Harvardskej univerzite vyštudovala Natalie psychológiu, venuje sa aj štúdiu jazykov. Jednoducho jej nestačí herectvo a odzbrojujúca krása. Chce využívať svoje vedomosti. Už od detských rokov odmietala návrh stať sa modelkou. Akoby už vtedy mala schopnosť povedať nie. Áno, povedala na postavu 12-ročnej pomstychtivej Mathildy v kultovom filme Luca Bessona Leon.
Leona si zahral Jean Reno a s malou Mathildou vytvorili silný pakt. Ona ho naučila čítať knihy, on ju strieľať. Výrazná rola už predurčila ďalší osud trinásťročnej Natalie. Pre istotu, aby ochránila svoje súkromie, si svoje priezvisko Herschlagová zamenila za Portmanová, ktoré patrilo jej starej mame za slobodna.
Byť židovskou herečkou
Odvtedy čakali na Portmanovú zaujímavé ponuky po boku najväčších hviezd, ale ona nezabudla na svoju schopnosť odmietať – robila to vždy, keď sa v scenári objavili sexuálne scény. Začala sa tiež objavovať na Broadwayi, kde jej patrila hlavná postava v divadelnom spracovaní Denníka Anny Frankovej. Okrem oslnivého zjavu a hereckého talentu mala mladá herečka aj iné predpoklady na stvárnenie prenikavých denníkových postrehov, ktoré si dievčatko židovského pôvodu zapisovalo počas okupácie Holandska cez druhú svetovú vojnu. Portmanová sa narodila v Jeruzaleme. Jej matka je Američanka, otec Izraelčan a jeho rodičia zomreli v Osvienčime.
Aj z týchto dôvodov ju izraelský režisér Amos Gitai obsadil do postavy židovky Rebeccy. Úvodných desať minút patrí Natalie a jej slzám pri Múre nárekov. Pre Portmanovú znamenal tento film niečo viac než len ďalšie filmovanie. Bol to návrat k jej koreňom a poctivo sa naň pripravovala – študovala na Hebrew University v Jeruzaleme, čítala knihy a Gitai zasa využil vo filme aj niekoľko faktov z jej života. A čo to znamená byť židovskou herečkou? „To, že dostávam 400 scenárov o holokauste.“
Srdcia divákov získala vďaka Hviezdnym vojnám, kde si zahrala rozkošnú Padmé Amidalu. V slovenských kinách sme v posledných rokoch mali dosť možností vidieť Natalie Portmanovú vo výrazných postavách. Za vedľajšiu postavu vo filme Na dotyk vyhrala Zlatý Glóbus a nomináciu na Oscara. Režisér Mike Nichols, mimochodom, jej blízky priateľ, si vybral do vzťahového kvarteta riadne esá: s Portmanovou si zahrala Julia Robertsová, Clive Owen a Jude Law – a tieto príťažlivé mená si celkom nesystémovo lozia do postele. Portmanová tvrdí že postava tajomnej spontánnej New yorčanky, jej pomohla dospieť.
Nemala tým na mysli to, že v tomto prípade porušila svoju zásadu a trošku viac sa vo filme vyzliekla. Tento krok však spôsobil, že Portmanovej začali filmoví agenti posielať ponuky, ktoré by sa predtým neodvážili. „Som chorá z toho, koľko scenárov teraz dostávam, kde by som mala hrať striptérku alebo prostitútku. Mám totiž tvár dobrého dievčatka – to je ako stvorené pre ženské postavy, ktoré majú mať panensko-prostitútsky výraz,“ cituje ju server imdb.com.
Formanovi jej výraz skôr pripomínal Goyove maľby, takže bez toho, aby ju videl v iných snímkach, chcel ju v Goyových prízrakoch.
Jej krása (tentoraz bez vlásku na hlave), ktorá je ideálnou kombináciou s jej istým herectvom, vyznela v kritike totalitarizmu vo filme V ako Vendeta.
Ekologička od detstva
V súčasnosti sa v slovenských kinách objavuje v Hoteli Chevalier (teda v Darjelling s ručením obmedzeným), no ešte viac si ju diváci užijú vo filme Moje čučoriedkové noci Wong Kar Waia, ktorý prichádza do našich kín už zajtra.
Hoci Hollywood dnes vyzerá ako krúžok charitatívnych pracovníkov, kde každý zachraňuje veľryby, deti alebo aspoň našu planétu, u Portmanovej je jej sociálne a ekologické správanie prirodzeným uvedomelým postojom. Vo Foundation for International Community, ktorá podporuje mikropôžičky pre ženy, je ambasádorkou nádeje. Bojuje tiež za práva goríl a upozorňuje na environmentálne problémy v Afrike. Ale toto nie je póza. Už v školskom veku sa pridala k detskému environmentálnemu súboru.
Mám tvár dobrého dievčatka – to je ako stvorené pre ženy, ktoré majú panensko-prostitútsky výraz.
Natalie Portmanová
FOTO – SITA, MOVIEWEB |