To, či mobil je alebo nie je vhodný pre dieťa, rodičia až tak jednoznačne nevnímajú. Kým jedna skupina rodičov je za to, že deti sa majú učiť využívať nové technológie, druhá skupina rodičov tvrdí, že mobil nie je hračkou a v rukách dieťaťa ho odmietajú.
Ako veľké pozitívum mobilných telefónov rodičia vnímajú to, že sa môžu s dieťaťom skontaktovať počas celého dňa. Rodič potom nerieši otázku, či dať mobil dieťaťu, ale kedy mu ho dať a na čo mobil dieťaťu bude. Rodič je zodpovedný za to, akým spôsobom bude dieťa mobil využívať a musí vedieť predvídať, aké nebezpečenstvo dieťaťu prostredníctvom mobilu hrozí.
Podľa prieskumu spoločnosti TNS AISA pre Orange Slovensko deti dostávajú svoj prvý mobil práve od rodičov ako darček vo veku asi 10 rokov. Rodičia ale nemajú presnú predstavu o tom, na čo ich ratolesti mobilné telefóny využívajú. Počas dňa, keď je dieťa väčšinu času v škole, rodič prakticky nemá dosah na to, čo dieťa s telefónom robí. Počas toho istého prieskumu sa až polovica z oslovených detí priznala k tomu, že mobil používa aj počas vyučovania.
"Škola síce môže v rámci školského poriadku úplne zakázať nosenie mobilov na vyučovanie, ale prakticky sa to skontrolovať nedá. Učiteľ nemá právo prezerať obsah vreciek a tašiek. Ak však žiak používa telefón priamo počas hodiny, zvyčajne sa to rieši jeho odobratím až do konca vyučovania. Pozornosť učiteľa je však rozptýlená na viac rôznych činností a tak žiaci tajne ťukajú do mobilov vždy, keď je to len trošku možné. Určite nejde o súrne telefonáty, žiaci sa skôr hrajú hry alebo posielajú tajné SMSky do inej lavice," hovorí Ing. A. Jurášková.
No ani podľa niektorých vyučujúcich cesta k vyriešeniu tohto problému úplným zákazom používania mobilných telefónov nevedie. "Počas prestávok je rozšírené nahrávanie spolužiakov na video práve pomocou mobilu. Napriek tomu, že ide o negatívny jav, ktorý zasahuje do súkromia samotných detí, minulý rok sa nám podarilo vďaka takémuto videu odhaliť šikanovanie jedného zo žiakov a presvedčiť rodičov, že ich šikanujúce dieťa je pekný kvietok. Vo všeobecnosti si však myslím, že mobilný telefón treba vypnúť po príchode do školy a zapnúť až po skončení vyučovania," hovorí vyučujúca, ktorá má takúto skúsenosť zo strednej školy.