SME

Pozrime sa na zúbky

O ústnu dutinu detí sa musíme začať starať už po narodení.

zuby1.jpgO ústnu dutinu detí sa musíme začať starať už po narodení.

Orálne zdravie, teda zdravie zubov a ústnej dutiny, je neoddeliteľnou súčasťou celkového zdravotného stavu nášho organizmu. Ak nevenujeme dostatočnú pozornosť dentálnej hygiene, hrozia nám mnohé nepríjemnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Zanedbávanie dentálnej hygieny môže viesť nielen k ochoreniam priamo v ústnej dutine, ako je napríklad zubný kaz, ale aj k vylučovaniu choroboplodných zárodkov z ložísk v ústach. Tie sa prostredníctvom krvi dokážu dostať aj do iných vnútorných orgánov a môžu zapríčiniť infekciu,“ vysvetľuje zubná lekárka Simona Dianišková.

Dôležitý mliečny chrup

Každodenná starostlivosť o ústnu dutinu sa u detí začína hneď po narodení. „Mamičky musia podľa inštrukcií detskej lekárky vytierať ústa dieťaťa vlhkou jemnou tkaninou. Po prerezaní prvého mliečneho zúbka už nastáva čas na čistenie pred spaním pomocou najjemnejšej detskej zubnej kefky,“ vysvetľuje odborníčka. Aj keď mliečnych zubov sa náš organizmus postupne zbaví, sú pre naše orálne zdravie dôležité a nesmieme ich hygienu u detí podceniť.

Mliečny chrup umožňuje rozhrýzť a rozomlieť potravu tak, aby sa ideálne spracovali a využili živiny v nej obsiahnuté a zároveň uľahčuje proces trávenia. Ak sú mliečne zuby hlboko pokazené, infekcia môže prestúpiť až na kosť a ohroziť aj zárodky trvalých zubov. Predčasná strata mliečnych zubov však podľa lekárky môže deťom spôsobiť aj ďalšie problémy: „Mliečne zuby tvoria medzerníky pre trvalé zuby. Ak chýbajú, môžu sa trvalé zuby prerezať na inom mieste, prípadne sa pre ne úplne stratí miesto.“

Starostlivosť doma

zuby2.jpgČasto sa stáva, že deti umývanie zubov už odmalička považujú za „nutné zlo“. Existujú nejaké osvedčené triky, ktorými ich môžeme k tejto činnosti motivovať? „Pre zdravý vývoj chrupu detí je dôležité, aký príklad im ponúknu rodičia, ktorých dieťa zväčša túži napodobňovať. Dieťa treba už od útleho veku viesť k pozitívnemu vzťahu k starostlivosti o svoje zdravie a dodržiavaniu hygieny tela,“ hovorí lekárka. Umývanie zubov sa má stať rovnakou samozrejmosťou, ako napríklad umývanie rúk.

Vhodné je vysvetliť dieťaťu primeranou formou, prečo je to také dôležité. Domáca zubná hygiena všetkých členov rodiny má pozostávať z pravidelnej starostlivosti o chrup, ktorá zahŕňa čistenie zubnou kefkou dvakrát denne, zvyčajne po raňajkách a pred spaním. „Pri čistení používame individuálne zvolenú vhodnú zubnú kefku a pastu s primeraným množstvom fluoridu. Po večernom čistení je dobré vyčistiť medzizubné priestory zubnou niťou alebo medzizubnou kefkou, prípadne oboma nástrojmi,“ uvádza Dianišková. Výborným nástrojom je aj jednozväzková zubná kefka, ktorá dosiahne ťažko prístupné miesta.

Tá je nevyhnutnou pomôckou najmä pre tých, ktorí nosia fixné zubné strojčeky. „K doplnkovej starostlivosti patrí vyplachovanie ústnou vodou alebo ústne sprchy. Zubný lekár tiež môže odporučiť používanie špeciálnych prípravkov so zvýšeným množstvom účinných látok, dezinfekčných roztokov a iných liečiv,“ dodáva odborníčka.

Prevencia a fluoridácia

Kto dokáže deti najlepšie naučiť čistiť zuby? Je nevyhnutné, aby sa rodičia obrátili na zubára alebo dentálneho hygienika? „Ak rodičia dobre zvládajú techniku čistenia a vedia ju dieťaťu vysvetliť a názorne ukázať, môžu to urobiť aj sami. Čo sa týka výberu kefky a pasty je dobré poradiť sa s odborníkom alebo v špecializovanej predajni,“ uvádza Dianišková. V každom prípade je však nutné chodiť s dieťaťom na pravidelné preventívne prehliadky, a to od prerezania prvého mliečneho zuba, najneskôr od prvého roku veku. S akými postupmi sa v rámci dentálnej hygieny deti stretnú v ambulancii?

zuby3.jpg„Lekár pri rozhovore zistí hygienické a stravovacie návyky v rodine. Vyšetrí dieťaťu chrup a ústnu dutinu a ak zistí nedostatky, poradí, ako ich odstrániť. Pomocou prístroja mu profesionálne vyčistí chrup a aplikuje flouridový prípravok.“ objasňuje lekárka. Práve fluoridácia je pre vývin zubov veľmi dôležitá a vykonáva sa pod dozorom odborníka: „Detská lekárka alebo zubný lekár dieťaťu môže odporučiť napríklad užívanie flouridových tabliet. Takto sa fluorid vnútornou cestou dostane do neprerezaných zubných zárodkov.“ Lokálna, teda miestna fluoridácia spočíva v aplikácii lakov, gélov, roztokov alebo pást priamo na prerezané zuby. Koncentráciu prípravku, dobu a frekvenciu použitia musí vždy učiť lekár.

Ústne vody opatrne

V akom veku sú deti schopné naučiť sa čistiť si zuby samy? „V predškolskom veku jednoznačne odporúčam dozor rodičov pri každom čistení a následnú kontrolu, prípadne dočistenie,“ hovorí lekárka. Úplne samy si deti môžu čistiť zuby asi od šiestich rokov, ale aj v tom veku ešte odborníčka odporúča občasnú kontrolu. Mliečne zuby čistíme detskou zubnou kefkou, určenou pre mliečny chrup a používame detskú flouridovanú pastu.

Kefka má mať menšiu hlavičku, so syntetickými, jemnými štetinami, s väčším množstvom vlákien. Zubná pasta by mala obsahovať množstvo fluoridov primerané veku dieťaťa. Bieliace pasty radšej nepoužívajme. Trvalý chrup čistíme okrem základných pomôcok tiež už spomínanou niťou alebo medzizubnou kefkou. Ústne vody u detí používame len opatrne, po konzultácii so zubárom.

Žuvačka chrup nevyčistí

Na čo by sme pri starostlivosti o zuby dieťaťa mali obzvlášť dbať? „V prvom rade sa musíme snažiť vypestovať uňho pravidelný návyk na čistenie zubov, ale netreba zabudnúť ani na osvojenie techniky, primeranej zručnosti dieťaťa. Pri kontrole by sme ho mali vždy upozorniť na nedostatky a pomôcť mu zuby dočistiť, prípadne ho nenútene vyzvať na opätovné čistenie,“ upozorňuje lekárka.

Musíme sledovať čas čistenia, ktorý by mal byť okolo troch minút. „Dôležité tiež je, aby deti kefku nehrýzli, aby nehltali pastu, a nanášali jej len primerané množstvo.“ Po opotrebovaní treba kefku vymeniť. Deťom treba tiež vysvetliť, aby vždy používali len vlastnú kefku a upozorniť ich, že ústna voda ani žuvačka čistenie zubov v žiadnom prípade nenahradí.

Sladkosti a iné hrozby

Stav zubov do veľkej miery ovplyvňuje strava. K potravinám s takzvaným kariogénnym efektom, teda k tým, ktoré sú schopné vyvolávať zubný kaz, patria najmä sladké, lepkavé potraviny ako cukrovinky, koláče, med, lekvár alebo sladené nápoje. Nevhodné sú aj stopercentné ovocné šťavy, ak ich deti konzumujú v nadmernom množstve, lebo môžu spôsobiť eróziu skloviny – poškodenie povrchu zubov.

Tie sú potom citlivé, bolestivé a náchylné na opotrebovanie či kaz. Pozitívne na chrup vplývajú najmä potraviny s vysokým obsahom kalcia, fluóru a iných minerálnych látok, ako sú syry, mliečne výrobky, vajcia alebo ryby. Pre správny vývoj a funkciu chrupu je dôležitá aj konzumácia čerstvej zeleniny a ovocia v primeranom množstve.

Desať krokov k zdravému chrupu

  1. pravidelná ústna hygiena
  2. preventívne prehliadky
  3. primeraná fluoridácia
  4. výber správnych čistiacich pomôcok
  5. jesť zdravú a vyváženú stravu s nižším obsahom sacharidov
  6. nejesť veľa sladkostí
  7. nemaškrtiť medzi hlavnými jedlami
  8. nepiť často sýtené, sladené nápoje ani koncentrované džúsy
  9. neumývať si zuby bezprostredne po požití kyslých potravín a nápojov
  10. nestrašiť deti bolesťou pri ošetrení zubným lekárom alebo hygieničkou

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kazy ako dedičstvo?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hovorí sa, že čisté zuby sa nekazia, ale vzácne sa môžu vyskytnúť určité dedičné poruchy, vďaka ktorým je chrup k zubnému kazu náchylnejší. Ide napríklad o poruchy zubnej skloviny, alebo celkové metabolické ochorenia. Dobrá a dostatočná hygiena však dokáže aj toto riziko výrazne znížiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Zuzana Zajacová, k téme sa vyjadruje zubná lekárka Simona Dianišková

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 78 744
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 399
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 112
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 974
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 222
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 205
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 289
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


6

Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 637
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 561
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 51 467
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 204
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 357
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 957
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 673
  8. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 10 072
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
SkryťZatvoriť reklamu