Zákony živočíšnej ríše sú neúprosné - organizmus, ktorý už prepásol svoje reprodukčné obdobie, nemá nárok na sexepíl. Ľudská samička nie je žiadna výnimka. Potom, čo vyhasne funkcia jej vaječníkov a ukončí sa menštruačný cyklus, nemá z biologického hľadiska dôvod byť ďalej atraktívna. Na rozdiel od muža, ktorý môže mať deti prakticky do smrti, plodné obdobie ženy sa nemilosrdne končí v životnej etape, ktorej sa dnes hovorí stredný vek. Vzhľadom na to, že sa dnes bežne dožívame vyše osemdesiatky, má toto pomenovanie svoje opodstatnenie.
Obdobie ženskej menopauzy prichádza okolo štyridsiateho piateho až päťdesiateho roku, jeho prvé príznaky sa však prejavujú o niečo skôr, často okolo štyridsiatky. A to je vo vyspelých krajinách presný polčas života priemernej ženy. Sen o večnej mladosti
Žena v takzvanom strednom veku má pred sebou ešte veľa rokov života. Ak je zdravá, jej srdce a svalstvo stále zvládnu pomerne veľkú záťaž, a keď navyše športuje, svojou výkonnosťou sa pokojne vyrovná aj oveľa mladším dievčatám. Príznaky starnutia, ktoré ju začínajú oberať o sexepíl, však už vidno na pokožke.
„Na vine je pokles ženských pohlavných hormónov estrogénov, ktoré udržiavajú elasticitu a pružnosť kožného tkaniva,“ vysvetľuje dermatologička Alexandra Novotná. Hviezdy svetového šoubinisu ako Madonna, Sharon Stone alebo Kim Catrall sú síce jasným dôkazom toho, že s týmito príznakmi starnutia si už dnes moderná medicína dokáže poradiť, čo si však má počať bežná žena, pre ktorú sú dermatologické zákroky a plastická chirurgia pridrahé?
Menej solventné dámy si na podobné zákroky neraz šetria celé roky. Dôvodom je silný spoločenský tlak, ktorý kladie dôraz na mladistvú vizáž. Byť atraktívnou sa dnes nosí nielen v dvadsiatke, ale aj v päťdesiatke, keď sa ženy z minulých generácií bežne prerorientovávali na úlohy babičiek a ani vo sne by im nenapadlo pútať na seba pozornosť.
Na jednej strane sa tak pre dnešné ženy v strednom veku otvárajú nové možnosti, ako si predĺžiť aktívnu fázu života spojenú so sexualitou a mladistvým životným štýlom, na druhej strane ešte nikdy v histórii nebolo starnutie také kruté. Vrásky sa jednoducho netolerujú. Pre ne sú staršie dámy diskriminované v práci a často aj doma, od vlastného manžela.
Strach zo starnutiaNečudo, že ženy v strednom veku patria dnes k najčastejším klientkam nielen dermatologických, ale aj psychologických ambulancií. „Niektoré vyzerajú na pohľad ako silné osobnosti, keď sa však zdôveria, zistíte, že zvádzajú boj so svojím klesajúcim sebavedomím, v ktorom už nedokážu samy zvíťaziť,“ tvrdí psychologička Mária Kadlečíková.
„Pokladajú sa za staré a odpísané len preto, že už nevyzerajú, ako keď mali dvadsať.“ Tento fenomén si všimla aj autorka kníh pre ženy a scenáristka Emma Tekelyová. Rozhodla sa napísať knihu, v ktorej by ponúkla dámam od štyridsaťpäť rokov vyššie návod na vyrovnaný život. „Po prekročení tejto vekovej hranice trpí množstvo žien stratou sebadôvery a suverénneho vystupovania. Mnohé z nich začnú mať sklony k sebapodceňovaniu,“ tvrdí.
„Pritom stredný vek prináša pre ženu množstvo výhod. Stačí si ich len uvedomiť. Už nemusí obetovať také množstvo času rodine, ako keď mala malé deti. Môže sa venovať viac sebe a dokonca vyzerať krajšie a pestovanejšie ako v mladosti.“ Rozhodne neodporúča obrátiť sa spoločenskému tlaku, ktorý preferuje príťažlivý mladistvý vzhľad, chrbtom s tým, že „nás sa to netýka“. Takýto prístup môže byť veľmi nebezpečný.
„Ak sa žena prestane o seba starať, rapídne priberie a viditeľne zostarne, bude musieť čeliť oveľa väčším problémom, ako keby sa udržiavala vo forme,“ varuje aj psychologička Mária Kadlečíková. Múdre ženy vedia, že nemá zmysel bojovať s veternými mlynmi, a tak sa radšej prispôsobia prostrediu, v ktorom žijú. Samozrejme, nie bezhlavo. Byť atraktívna po štyridsiatke si vyžaduje úplne iný prístup ako v dvadsiatke. Okrem kozmetickej starostlivosti nám môže výrazne pomôcť vhodné líčenie a oblečenie.
„Pritom platí jednoduchá zásada: Stačí ubrať na kvantite a pridať na kvalite,“ radí Emma Tekelyová. „V šatníku by mali dominovať jednofarebné prírodné materiály a čisté línie. Šaty plné zákerných kriviek, volánov, komplikovaných strihov a detailov, rovnako ako veľa lacnej bižutérie a strapaté rozviate účesy v kombinácii s pestrofarebným mejkapom akurát nemiestne pobavia okolie. Nevhodný je aj opačný extrém - keď sa zrelá žena snaží neforemným upätým oblečením maskovať tukové vankúšiky, ruky, nohy... Treba vyzdvihnúť, čo je na nás pekné a pritom staviť na rafinovanú jednoduchosť - v účese, v mejkape aj v strihu oblečenia. Pritom si môžeme podporiť sebavedomie lodičkami na vysokom podpätku a kvalitnými doplnkami.“
Hľadanie rovnováhy
Nájsť mieru dobrého vkusu je nesmierne dôležité aj pri zákrokoch plastickej chirurgie. Inak sa môže ľahko stať, že skončíme s umelou vizážou á la Cher alebo Ivana Trumpová. „Našťastie, takýchto prípadov je v Európe oveľa menej ako v Amerike,“ tvrdí doktorka Alexandra Novotná. „U nás sa napríklad pri faceliftingu len odstraňuje prebytočná koža, kým v Spojených štátoch sa bežne upravuje aj svalstvo na tvári, čím sa radikálne mení fyziognómia pacientky. Ambíciou našich chirurgov je omladiť ženu tak, aby po zákroku vyzerala mladšie, ale aby sa pritom nezmenili jej prirodzené črty. To isté platí aj pri niektorých dermatologických zákrokoch. Niekedy je menej viac. Príliš napnutá koža môže v určitom veku pôsobiť neprirodzene. Lepšie je odstrániť len niektoré vrásky, ktoré pôsobia esteticky rušivo a iné radšej ponechať.“
Pri skrášľovacích zákrokoch treba myslieť na celkový výsledný dojem. Žena by sa nemala pozorovať príliš detailne, ale vnímať svoje telo ako jeden celok. A nečakať, že jej plastická chirurgia vyrieši psychické problémy. Tie sú väčšinou zakorenené hlbšie ako na povrchu kože. Najmä v období menopauzy, keď hormonálna hladina dokáže dočasne rozhodiť inak stabilnú psychiku, treba hľadať pomoc skôr u gynekológa alebo psychiatra. „Našťastie, tieto problémy sú len dočasné a dajú sa pomerne ľahko zvládnuť vhodnými liekmi a terapiou,“ vraví Mária Kadlečíková. „S ukončením menopauzy pominú, preto sa netreba báť, že by mali na psychiku trvalé následky.“
Užívajme si
Psychológovia odporúčajú ženám, aby vonkajšie prejavy starnutia nepodceňovali, ale zároveň im ani neprikladali zbytočne veľkú dôležitosť. Svoje sebavedomie by mali budovať na svojich bohatých pracovných, sexuálnych a vzťahových skúsenostiach. Je dôležité vedieť ich využiť vo svoj prospech, a tak vyrovnať skóre s mladšou konkurenciou.
Najlepšou prevenciou proti stavom úzkosti, ktoré vyplývajú zo straty sexepílu, je aktívny život, plný nových zaujímavých podnetov. Žena, ktorá sa oddá len práci a starostlivosti o rodinu, starne rýchlejšie ako tá, ktorá má plno zaujímavých zážitkov. Okrem rozvíjania vlastných koníčkov je dôležité aj pestovať spoločné aktivity s partnerom. Partneri, ktorých spájajú rovnaké záľuby, sú spojení pevnejším putom ako tí, ktorí žijú viac-menej na vlastnú päsť. Ak sa žene podarí udržať si v tomto veku fungujúci vzťah, nemá dôvod trápiť sa tým, či je ešte dosť sexy.
Ako ostať čo najdlhšie krásna?
Žena by sa mala predovšetkým o seba dobre starať. To znamená jesť stravu bohatú na kvalitné proteíny, ovocie a zeleninu, ktorá dodá pokožke potrebnú výživu zvnútra a hýbať sa na čerstvom vzduchu, pritom sa však chrániť pred slnkom. Bez týchto zásad jej nepomôže ani tá najdrahšia kozmetika. Žiadny krém totiž nedokáže úplne vyhladiť vrásky. Je dôležité, aby pleti dodal vlahu a chránil ju pred UV žiarením, ale viac nám poskytnúť nemôže.
Pokiaľ ide o antiageingové prípravky, najúčinnejšie sú tie, ktoré obsahujú retinol, ovocné kyseliny alebo vysoko koncentrovaný vitamín C. Na čistenie sú najlepšie pleťové vody, ktoré obnovujú prirodzenú kyslosť pokožky a posilňujú jej jemný obranný plášť. S hygienou to však netreba preháňať. Priveľa vysušovania a dezinfikovania škodí.
Na noc je vhodné tvár ošetriť gelom s kyselinou hylaurónovou. Dá sa kúpiť v lekárni a výborne hydratuje. Sérum s vitamínom C zase účinne podporí tvorbu kolagénu. Moderná dermatológia navyše ponúka celý rad skrášľovacích metód, ktoré dokážu omladiť pokožku prakticky na počkanie. Momentálne je najžiadanejší botulotoxín na vyhladenie mimických vrások. Táto metóda je však stopercentne účinná len v pomerne mladom veku, keď ešte vrásky nie sú príliš hlboké.
Neskôr, keď sa už na koži vytvorili hlboké ryhy, treba botox doplniť vstreknutím kyseliny hyalurónovej, ktorá dokáže vymodelovať preliačiny a vyhladiť reliéf pokožky. Efekt zákroku vydrží zopár mesiacov, potom ho treba opakovať.
Čo si myslia muži o tom, keď sa zrelé ženy snažia vyzerať sexy? V akom veku považujú ženy za atraktívne? Karol Amon, stavebný inžinier (31):
Neraz sa mi stalo, že som si na ulici všimol ženu, čo mala krásne nohy a postavu, bola moderne oblečená a keď som sa na ňu zadíval bližšie, tak som zistil, že má vyše štyridsiatky. Veru tak, žena môže byť krásna v každom veku. Určite jej však neprospeje, ak sa bude snažiť silou mocou zo seba urobiť mladicu.
Minule som videl jednu paniu, mohla mať tak päťdesiat a mala oblečené veci, ktoré sa hodili na osemnástku. Pritom nevhodne vyniklo jej vytŕčajúce bruško a kŕčové žily na nohách. Vyzerala ako zúfalá deva, ktorá sa snaží zaujať a nevie sa zmieriť s tým, že už má mladosť za sebou.
Miloslav Haščák, podnikateľ (41):
Za najpríťažlivejšie považujem ženy od dvadsať do tridsať, prípadne do tridsaťpäť rokov. Pokiaľ ide o staršie dámy, uprednostňujem na nich viac prirodzenosť ako zásahy plastickej chirurgie.
Je síce pravda, že tieto zákroky sú dnes už na vysokej úrovni a pre bežnú zdravú ženu nepredstavujú takmer žiadne zdravotné riziko, ale mladosť vrátiť nedokážu.
Štefan Kobolka, odborník na IT (25):
Podľa mňa môže byť žena atraktívna aj po päťdesiatke, ja však vzhľadom na svoj vek uprednostňujem dámy maximálne do štyridsať rokov. Staršie už pre seba nepokladám za potenciálne partnerky.
Páči sa mi, keď sú ženy mierne vyzývavo oblečené, v žiadnom prípade však nie vulgárne. Keď príliš veľa odhaľujú, akoby strácali tajomstvo, ktoré ich robí zaujímavými.
Július Karabinoš, kondičný tréner (55):
Keď sa žena zdravo stravuje a venuje sa nejakému cielenému pohybu, môže vyzerať príťažlivo aj v staršom veku. Bežne trénujem päťdesiatničky a dokonca aj šesťdesiatničky, ktoré vyzerajú vynikajúco.
V tomto veku je asi najdôležitejšie zbaviť sa prebytočného tuku, preto im väčšinou odporúčam venovať sa aeróbnym aktivitám ako plávanie, bicyklovanie, turistika alebo tanec. Ak po úprave hmotnosti zostanú na tele alebo na tvári nejaké drobné nedostatky, ktoré sa nedajú odstrániť cvičením, nie som proti, keď žena podstúpi chirurgický zákrok.