SME

Vyberme sa na túru

Onedlho sa začne babie leto. Gazdinky ho zrejme odignorujú a ostanú doma sušiť huby alebo zavárať čalamádu. Dobrodružnejším povahám však dobre padne víkend strávený na turistických chodníčkoch. Ako si ho užiť bez najmenších komplikácií?



Trek si starostlivo naplánujme

tura1.jpgTuristiku v prírode nikdy nepodceňujme. Zo začiatku sa vydajme po odskúša-ných, približne desať kilometrov dlhýchturistických trasách a zistime si dopredu, či sú na ich konci kempy alebo ubytovne. Vo väčšine národných parkov, chránených lesoch a prírodných rezerváciách je totiž prísne zakázané táborenie, a keď je povolené, tak len za špeciálnych podmienok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Túto informáciu, ako aj podrobnosti o samotnej ceste, ubytovaní, vodných zdrojoch, prístupových cestách, miestnej doprave alebo počasí nájdeme v turistických sprievodcoch a mapách, ktoré ponúkajú kníhkupectvá, knižnice, internet a špecializované obchody s turistickými potrebami.

Vyberajme z osvedčených tipov


Vo Vysokých Tatrách stojí za videnie úchvatné prostredie doliny Zeleného plesa. Najlepším východiskovým bodom je Tatranská Lomnica, odkiaľ môžeme ísť autobusom, autom alebo pešo na zastávku Biela voda. Ďalej pokračujme pešo po žltom chodníku v miernom stúpaní asi osem kilometrov. Po približne troch hodinách chôdze v nádhernom horskom prostredí dorazíme na chatu pri Zelenom plese, známu aj ako Brnčalka. V tej chvíli sa ocitneme v pôsobivej panoráme okolitých vrchov, priamo v srdci Tatier. Podobné zážitky na nás čakajú aj na Chopku. Na tento druhý najvyšší vrch Nízkych Tatier s nezabudnuteľnou panorámou sa môžeme dostať lanovkou. Z neho dôjdeme po hrebeni s malým prevýšením približne za dve hodiny na Ďumbier.

Choďme v správnom tempe

Pred túrou absolvujme pár hodín v posilňovni, na aerobiku alebo si choďme zabehať. Nezabudnime si tiež dôkladne ponaťahovať ruky, nohy a chrbtové svalstvo. Predídeme tak nepríjemným bolestiam. V deň D vyrazme skôr vo voľnejšom tempe, aby sme ho nemuseli po celý deň meniť. To, či nejdeme príliš rýchlo, zistíme, keď po ceste do kopca vládzeme aj rozprávať. Približne každú hodinu asi na desať minút zastavme a odpočiňme si. Prestávku využime na občerstvenie, kontrolu otlakov, prípadne krátky strečing. Tým z nás, ktoré majú problémy s bedrovými kĺbmi alebo kolenami, výlet uľahčia turistické paličky.

Oblečme sa čo najpraktickejšie

Najpríjemnejšie sa budeme cítiť v navrstvenom oblečení z vlny, mikrovlákna, flísu alebo páperia. Na vrch si zaobstarajme polypropylénovú nepremokavú bundu. Dá sa poskladať do maličkého vrecka a v batohu tak nezaberie veľa miesta. Nezabudnime na pokrývku hlavy. Pokiaľ ide o nohavice, podľa skúsenejších turistov oceníme odopínací model. V dlhom vyhotovení nás ochráni nielen pred chladom, ale aj žihľavami či bodliakmi. Keď sa oteplí, za okamih ho odzipsovaním zmeníme na bermudy alebo šortky.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšiu pozornosť venujme výberu topánok. Kúpme si pevnú nepremokavú turistickú obuv s hrubou podrážkou, ktorá siaha do výšky členkov. V obchode si ju dôkladne odskúšajme a dbajme na to, aby nám v nich ostala približne dvoj- až trojmilimetrová rezerva na hrubé, najlepšie trekingové ponožky.

tura2.jpgVybavme batoh užitočnými vecami

Vyberme si modulový plecniak, ktorý sa dá zväčšovať a rozširovať podľa dĺžky a náročnosti túry. A čo doňho? Veci osobnej potreby. Nezabudnime na balzam na pery, krém s UV filtrom, slnečné okuliare, kompas, vreckový nožík, mapu, sprievodcu, zapaľovač a pevnú zápalnú zmes, s ktorou kdekoľvek rozložíme oheň rýchlo a bez problémov.

Z jedla si zbaľme cereálne tyčinky, oriešky, sušené ovocie, čokoládu a konzervy podľa chuti. Vodu si doma načerpajme do špeciálnej plastovej či hliníkovej fľaše. Ak sa nám minie, nič sa nedeje. V horskom prostredí takmer vždy natrafíme na čisté potôčiky alebo pramene. Na samom vrchu batoha majme pripravené ochranné oblečenie do dažďa a lekárničku, kde budú jednoducho a rýchlo dostupné.

Nezabudnime na lekárničku

Špeciálnu turistickú lekárničku zoženieme v obchode s turistickými potrebami. Skontrolujme, či v nej nechýbajú nožnice, ktoré môžu byť aj súčasťou multifunkčného nožíka, leukoplast, náplasť na otlaky, rýchloobväz, sterilná gáza a pevný obväz na zastavenie krvácania. Malo by sa v nej nachádzať aj pružné ovínadlo na vyvrtnutý členok, dezinfekčné prípravky na ošetrenie rán, tabletky proti bolesti a všetky lieky, ktoré nám predpísal lekár. Nezabudnime ani na repelent, antihistaminiká a lieky proti alergii. Pre všetky prípady majme poruke aj dobre nabitý mobil. Vysoko v horách je neraz kvalitný signál a v prípade úrazu sa nám určite zíde.

Oheň rozkladajme na ohniskách

Snažme sa využívať už existujúce ohniská. Ak v okolí táboriska na žiadne nenarazíme, nové miesto najprv očistíme od všetkého, čo by mohlo vzbĺknuť. Obkolesme ho kameňmi a do stredu položme malú kôpku vytvorenú zo suchej trávy, lístia a kôry na zapaľovanie. Nad ňou poukladajme do malej striešky najprv úzke a neskôr hrubšie konáriky v hrúbke ukazováka.

SkryťVypnúť reklamu

Na jednej strane nechajme voľný priestor, aby sme sa dostali do stredu ohniska a mohli v prípade núdze pridať viac práchna. Vsuňme ruku do stredu ohniska a napokon suchú kôpku zapáľme. Keď sa nám nebude dariť, použime pevnú zápalnú zmes. Oheň nikdy nenechávajme bez dozoru a majme v jeho blízkosti vždy pripravenú vodu, hlinu alebo piesok na uhasenie. Na záver táborisko vždy dôkladne upracme a všetky odpadky odnesme so sebou.

Autor: Dana Haščáková, k téme sa vyjadruje cestovateľ Jozef Terem

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 579
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 604
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 391
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 145
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 594
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 265
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 517
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 502
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu