Priveľa kamarátov
Moja trinásťročná dcéra si v poslednom čase vodí domov stále nových kamarátov. Niekedy doslova žasnem, s koľkými deťmi dokáže nadviazať kontakt. Na druhej strane mám obavy, aby pri svojej príliš spoločenskej povahe nepodľahla zlým vplyvom. Keď bola mladšia, tak som vždy presne vedela, s kým sa stretáva, akí sú rodičia jej priateľov, v akých podmienkach žijú. Dnes ich má tak veľa, že o niektorých ani neviem, ako sa volajú, a to ma zneisťuje. Myslíte, že je vhodné, aby som sa dcéry pýtala na život jej priateľov? Niekedy mám pocit, že sú jej podobné otázky nepríjemné, akoby chcela, hoci je ešte dieťa, žiť vlastným nezávislým životom.
Anna Lacková, Dunajská Streda
Vaša dcéra je v období, keď sú pre ňu priatelia a kamaráti oveľa dôležitejší ako rodičia a iné autority. Medzi nimi sa cíti bezpečne, dôležito a snaží sa zapadnúť do skupiny rovesníkov a „niečo“ v skupine znamenať. Nemusíte mať strach z jej príliš spoločenskej povahy, mladý človek sa takto naučí komunikovať s rovesníkmi, presadzovať a porovnávať svoje názory a postoj k životu. Otázky typu „kto sú rodičia, čo robia“ a podobne sú práve v tomto období nevhodné a mladí ich nemajú radi.
Dajte si záležať na ich forme, ale aj mieste a čase, kedy ich položíte. Zvoľte radšej chvíľu, keď ste s dcérou osamote a riešite „babské“ problémy. Snažte sa nenarušiť dôveru medzi vami a dcérou a dovoľte, aby sa vám zdôverovala s problémami. Môžete jej porozprávať aj o svojich zážitkoch z mladosti, ktoré neboli úplne podľa učebníc. Aj takto sa priblížite a otvoríte svojej dcére, ktorá sa tvári samostatne, ale práve teraz vás veľmi potrebuje. Fajčenie v škole
Nedávno som zistila, že môj jedenásťročný syn fajčil cigarety. Keď prišiel domov zo školy, celý zapáchal od dymu. Nechcela som ho traumatizovať trestaním, a tak som mu vysvetlila, aké je fajčenie nezdravé a čo všetko dokážu cigarety spôsobiť v ľudskom tele. Moja prednáška však zjavne nemala veľký význam, lebo o týždeň sa situácia zopakovala. Viete mi poradiť, ako by som mala postupovať?
Erika Kováčová, Stará Ľubovňa
Prednášky o zákaze fajčenia a o jeho zdravotných dosahoch nemajú veľký význam. Váš syn skúša cigarety, lebo určite chcel zapadnúť do partie spolužiakov, ktorí si zapálenou cigaretou dokazujú svoju „dospelosť“. Deti napodobňujú správanie dospelých a s cigaretou v ruke sa dospelými aj cítia.
Snažte sa kamarátsky vysvetliť synovi, že chápete jeho snahu zapadnúť do kolektívu a vyskúšať si zakázané, ale nájdite v okolí prípady úspešných ľudí, ktorí museli prestať fajčiť zo zdravotných príčin alebo nefajčia preto, že mali pevnú vôľu. Príklady priťahujú viac ako prednášanie o škodlivosti fajčenia. Netrestajte syna, ale snažte sa nadviazať s ním rozhovor o spolužiakoch, o voľnom čase súčasnej mladej generácie. Zmysluplné trávenie voľného času je asi najlepší spôsob odpútania sa od nezmyselného fajčenia, ktorým mladí najčastejšie zaháňajú nudu.
Autor: na otázky odpovedala psychologička Gabriela Herényiová