Začína sa nový vysokoškolský rok. Čo by ste poradili prvákom, aby záťaž zo zmeny zvládli?
„Ak prichádzajú do iného prostredia, napríklad neznámeho mesta, je určite výhodné pricestovať pár dní vopred, prejsť sa po univerzite, pozrieť si ju, zabývať sa na internáte, zoznámiť so susedmi, vyskúšať cestu do školy. Prváci potrebujú mnoho informácií, niektoré nájdu aj vopred na internete - kde sú knižnice, dobré kníhkupectvá, kiná, športoviská, kde sa dá čo najbližšie a dobre najesť. Prichádzajúci študenti sa môžu cítiť osamelí, navyše vystavení pomerne veľkej záťaži z nových podmienok. V období, kým sa „usadia“ a podarí sa im nájsť si nových známych, priateľov, určite pomôžu kontakty z domu .“
Mnohým môže niekedy uškodiť priveľa voľnosti, zrazu sú bez rodičov a ich dohľadu. Čo vtedy?
„Je to určite riziko. Môže sa stať, že sa naozaj budú venovať viac kamarátom, práci, ktorú si našli, alebo si nevedia nájsť svoje miesto a „zabíjajú“ čas. Je dobré, ak si to všimnú ľudia z okolia, ktorí by mohli pomôcť prekonať toto obdobie. Myslím, že pomáhať môže byť paradoxne aj samotné štúdium - ak študujeme odbor, ktorý sme naozaj chceli, mohlo by to udržiavať našu pozornosť zameranú týmto smerom. Do veľkej miery zvládanie nástrah slobody súvisí aj so zrelosťou a zodpovednosťou človeka, momentálnym psychickým stavom, vlastnosťami. “
Prednášky sú dnes dobrovoľné. Malo by to tak byť aj v prípade prvákov?
„Myslím si, že prváci sa majú učiť fungovať práve v podmienkach, ktoré navodzujú preberanie zodpovednosti. Aj keď boli prednášky povinné, študenti hľadali spôsoby, ako sa im vyhnúť. Takto je to na nich, či prídu, alebo si poznámky zoženú, pôjdu konzultovať s vyučujúcim, naštudujú si sami.“
Ako by sa mal prvák vysokoškolák pripravovať na výučbu? Mal by si zachovať zvyklosti zo strednej školy a študovať priebežne, alebo sa má spoliehať na skúškové obdobie?
„Skôr sa prikláňam k priebežnej príprave - niekedy ju vyučujúci aj vyžadujú a je kontrolovaná testmi. Mne sa ale priebežné štúdium spája skôr s tým, čo rada od študentov počujem, že o témach čítajú, a to aj „nepovinnú“ literatúru, rozmýšľajú a rozprávajú sa o tom. Vedia sa vyjadrovať, formulovať svoje vlastné názory, čo považujem za dôležitejšie ako zopakovať text z učebnice alebo presné citáty z prednášok.“
Veľa prvákov po neúspešných skúškach odchádza. Robia dobre?
„Môže to byť dobré, ak sa naisto presvedčili, že toto nie je to, čomu sa chcú venovať a nájdu si odbor, ktorý im sedí viac. Niekedy je však odchod skôr rezignáciou, nezvládnutou adaptáciou. Môže súvisieť aj s osamelosťou, pocitom zlyhávania. Navyše v niektorých odboroch prvý ročník či dva si vyžadujú získať základné poznatky, ktoré nebývajú pre niektorých najzaujímavejšie, a práve toto ich odrádza a vzdávajú pokračovanie.“
Prichádzajúci študenti sa môžu cítiť osamelí, navyše vystavení pomerne veľkej záťaži
z nových podmienok.