Povolený doping Pre správny vývin detského organizmu je dôležitý dostatok minerálov a vitamínov, ktoré nájdeme v rozličných potravinách, ale aj v tabletkovej forme. „Pre deti je vhodný prísun vitamínov v ich prirodzenej podobe - formou plnohodnotnej, vyváženej stravy,” hovorí doktorka Gibalová.
K správnemu fungovaniu mozgu prispievajú najmä takzvané „béčkové” vitamíny (B1, B6, B12 a B4). Pomáhajú udržať pozornosť a dobrú pamäť, pôsobia proti nervozite a stresu. Ich hlavným zdrojom sú obilniny, celozrnné pečivo, strukoviny, orechy, sója, mäso a mliečne výrobky.
V čase prechladnutia a stresov sa odporúča zvýšiť príjem vitamínu C, únavu a poruchy sústredenia môže spôsobovať nedostatok železa. Pre správne fungovanie nervovej sústavy je dôležitý prísun nenasýtených mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú najmä v rybom mäse.
Správne zavlažovanie
Pre optimálny výkon školáka je dôležité nielen dostatočné množstvo, ale aj správ-na voľba nápojov. „Pre deti sú vhodné svetlé čaje, málo bublinkové stolové vody, zriedené ovocné šťavy alebo džúsy. Je však zbytočné, aby malé dieťa vláčilo do školy veľkú a ťažkú fľašu, ak je pravde-podobné, že ju prinesie s polovicou obsahu domov,” hovorí Gibalová a dodáva: „Vhodnou alternatívou je pribaliť malý nerozbitný pohárik, aby sa dieťa mohlo hocikedy pohodlne napiť z vodovodu.“
Ak sme sa rozhodli pre balené nápoje, vyhnime sa presladeným limonádam, ktoré sú pre deti nevhodné. Nielenže neuhasia smäd, ale navyše poškodzujú zuby a spôsobujú nadváhu. Kolové nápoje obsahujú kofeín, ktorý je návykový, odvodňuje organizmus, vyvoláva nervozitu a zhoršuje vstrebávanie vápnika.
Palivo na dobrý výkon Základom úspechu je správny štart. Vedia to nielen športovci, ale aj odborníci na výživu. Nijaké alebo nevhodné raňajky môžu spôsobiť nielen zdravotné problémy, ale aj dopoludňajšiu únavu a nesústredenosť v škole. „Keď dieťa odmieta ráno jesť, skúsme sa pohrať s lákavou úpravou jedla,“ hovorí detská lekárka Eva Gibalová.
„Raňajky by mali byť výživné a zároveň ľahké. Na stole by nemali chýbať mliečne výrobky, celozrnný chlieb, alebo pečivo s medom, či lekvárom, obilninové vločky, zelenina a ovocie.“ Dieťa by sa malo najesť v pokojnej atmosfére.
„Ak treba, posuňme si budíček o pár minút skôr. Je to lepšie riešenie, ako hltať jedlo počas šprintu do školy. Okrem fľakov na oblečení môžu mať takéto raňajky aj horšie následky – napríklad stres, poruchy trávenia alebo zápal sliznice žalúdka,” hovorí detská lekárka.
Rozvrh hodín
„Pravidelný denný rytmus zabráni zbytočnej nervozite, hádkam a stresom. Dieťa navyše naučíme zodpovedne prístupovať k povinnostiam, čo uľahčí život nielen nám, ale najmä jemu samému,“ hovorí doktorka Gibalová. „Po návrate zo školy mu doprajme pobyt na čerstvom vzduchu. Mladý organizmus si tak upevňuje imunitu a žiačik si zároveň oddýchne od školy, uvoľní psychiku i telo,” hovorí lekárka.
S vyvetranou hlavou sa môže pustiť do domácich úloh a po ich zdolaní do surfovania po internete, sledovania televízie, hrania počítačových hier či iných zábav. Pri počítači sa odporúča tráviť polhodinu, nanajvýš hodinu denne. Čas ukladania do postele by mal byť pevným, nemenným bodom.
„U žiaka základnej školy sa väčšinou pohybuje od ôsmej do deviatej hodiny večer,“ hovorí Gibalová a dodáva: „ Spánok by mal trvať osem až desať hodín denne, podľa veku dieťaťa. Jeho dostatočné trvanie je veľmi dôležité pre regeneráciu organizmu aj pre vnútorný pocit pohody a dobrej nálady.“
Psychická pohoda Stresu si naše dieťa užije v škole viac než dosť. Nesnažme sa z neho robiť pokračovateľa svojich vlastných nesplnených ambícií a nevyžadujme veci, na ktoré pre svoj vek alebo rozumové schopnosti jednoducho nestačí. Doma mu podľa možností doprajme pokoj, oddych a najmä veľa lásky. Napriek pracovným povinnostiam by sme si mali každý deň vyhradiť čas na vzájomnú komunikáciu a hry.
„Aj sedemročný človiečik môže mať hlavu v smútku, či riešiť z jeho pohľadu závažné problémy,” upozorňuje Gibalová. „Môže ísť nielen o stratu obľúbenej hračky, ale aj o nepochopenie učiva, problémy v detskom kolektíve či strach z učiteľa. Správny rodič by mal jeho trápenie včas zachytiť, nepodceňovať a riešiť hneď na začiatku. A predovšetkým chváliť a povzbudzovať, pretože to je podstatou výchovy úspešného človeka.”
Autor: Silvia Peťková