Pokyny zamestnávateľa Pracujem vo väčšej firme, mám zmluvu na dobu neurčitú. Šéf mi však v posledných mesiacoch prideľuje prácu, ktorá takmer vôbec nesúvisí s náplňou práce v zmluve. Odôvodňuje to tým, že firma sa reorganizuje a ak nechcem dostať výpoveď, musím súhlasiť s inou náplňou. Uvažovala som aj nad skončením pracovného pomeru dohodou, pretože sa mi naskytlo miesto v inej firme, kam bolo treba hneď nastúpiť, ale šéf nesúhlasil, iba s výpoveďou z mojej strany. Ako by som mala postupovať? Môže mi šéf prideľovať prácu len podľa vlastného uváženia?
Petra Nováková, Košice
Zákonník práce jasne definuje povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru, pričom prvou a základnou povinnosťou zamestnávateľa je prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy.
Zamestnávateľ môže preradiť zamestnanca bez jeho súhlasu na inú prácu, než bola dohodnutá, avšak len na čas nevyhnutnej potreby a ak je to potrebné na odvrátenie mimoriadnej udalosti alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov. Reorganizácia firmy takouto mimoriadnou udalosťou nie je, preto je zamestnávateľov postup v rozpore so Zákonníkom práce.
Keďže zamestnávateľ neakceptuje skončenie pracovného pomeru dohodou a podanie výpovede vám vzhľadom na dĺžku výpovednej doby nerieši situáciu, potom je vhodné písomne upozorniť zamestnávateľa na rozpor jeho postupu s pracovnou zmluvou. Odporúčam osobnú konzultáciu s právnikom. Otvorenie kaviarne
S manželom uvažujeme o otvorení kaviarne. Časť peňazí máme v hotovosti, na časť si zoberieme úver a zvyšok nám sľúbil kamarát, ktorý by chcel s nami aj spolupracovať – podieľať sa na riadení kaviarne. Suma, ktorú by investoval, by bola zhruba rovnaká, akú by sme investovali my vrátane nášho úveru. Ako by sme ho mohli zapojiť do podnikania? Bolo by pre nás s manželom výhodnejšie, ak by sa stal spoločníkom v s. r. o., alebo máme zvoliť nejakú inú formu vlastníctva?
Eva Syslová, Poprad
Vzhľadom na to, že váš kamarát by sa rád podieľal aj na riadení kaviarne, spoločnosť s ručením obmedzeným sa vo vašom prípade javí ako vhodná forma spolupráce. Ešte pred samotným založením je však potrebné, zvlášť pri zakladaní s. r.o., na ktorej sa majú majetkovo a investične podieľať viaceré osoby, zvážiť pomer akým sa majú jednotliví spoločníci podieľať na jej riadení.
Spoločenská zmluva, ktorá upravuje vnútorný mechanizmus fungovania spoločnosti s ručením obmedzeným, by mala jasne definovať práva a povinnosti jednotlivých spoločníkov pri riadení spoločnosti a určiť pravidlá kontroly medzi spoločníkmi navzájom. Dosiahnutie konsenzu v uvedených otázkach je veľmi dôležité. Na pamäti treba mať nielen spôsob delenia zisku, ale aj znášanie rizík. Len jasne určené pravidlá chránia investície jednotlivých spoločníkov.
Autor: na otázky odpovedá advokát Ján Vajda, Advokátska kancelária LAWCORP, s.r.o., Bratislava