ka. Mali by ste si však dávať pozor na závislosť od liekov. Tá sa vkráda pomaly a nebadane. Zo začiatku tabletky berieme len v takom množstve, v akom nám ich predpísal lekár. Poctivo dodržujeme aj frekvenciu denných dávok a dĺžku užívania. Časom si zo zvyšných tabletiek zobneme zakaždým, keď nemôžeme zaspať. Dve tabletky nám už nepomôžu, a tak si ich naordinujeme päť alebo šesť.
Nakoniec k praktickému lekárovi chodíme ako na klavír a ak nám ďalší recept nedá s odôvodnením, že lieky nemôže predpisovať, ako sa nám zachce, uchýlime sa k podvodom. Skúšame šťastie u internistu, neurológa, psychiatra a niekedy aj u starej mamy, ktorá má zásoby Diazepamu skryté v nočnom stolíku. Z niektorých z nás sa dokonca stanú také „fajnšmekerky“, ktoré si lieky na spanie, proti bolesti či na upokojenie pokútne vymieňajú s kamarátkami a delia sa s nimi o svoje vlastné.
„Nespavosť, neuróza či migréna sú vo väčšine prípadov sprievodným javom problémov v rodine, v zamestnaní alebo uponáhľaného životného štýlu, ktoré lieky aj tak nevyriešia. Preto ich užívanie berte ako prechodné riešenie a medzitým vyhľadajte pomoc psychológa či psychoterapeuta,“ radí hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky pre odbor drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.
Pán lekárnik, niečo na chudnutie
Pri liekoch na predpis nám síce hrozí oveľa väčšie riziko závislosti než pri liekoch dostupných bez receptu, ale aj tie môžeme ľahko zneužiť. Podľa odborníkov sú jednou z najrizikovejších skupín voľne dostupných liekov prostriedky na chudnutie, pretože obsahujú amfetamíny.
„Ide o stimulačné látky, ktoré potláčajú chuť do jedla, navodzujú dobrú náladu, človek je vďaka nim schopný podávať lepšie výkony a popritom chudne. Lenže na druhej strane takmer všetky vyčerpávajú organizmus, poškodzujú tráviace ústrojenstvo, zaťažujú ľadviny a sú vysoko návykové,“ vysvetľuje psychiater. V prípade tabletiek na chudnutie je alarmujúca ešte jedna vec.
Keď ich berieme podľa návodu a nechudneme, zvádza nás to zvyšovať ich množstvo na dvojnásobok, neskôr na trojnásobok a nakoniec ich do seba pcháme toľko, že sa to na našom fyzickom aj psychickom zdraví musí zákonite prejaviť. Nezastaví nás nič, aj keď je nám jasné, že zázračná pilulka na štíhlu postavu jednoducho neexistuje. Je našou chybou, že sa z pohodlnosti uchyľujeme k tabletkám. Nie nadarmo sa hovorí, že sa nededí obezita, ale kuchárska kniha. Lepšie urobíme, ak zmeníme stravovacie návyky a výber potravín. Spolu s nimi sa po čase zmenia aj naše chute, namiesto klobásy nám bude chutiť sója alebo brokolica, schudneme prirodzenou cestou a podobné hlúposti ako lieky na redukciu hmotnosti už nikdy potrebovať nebudeme.
Muži pijú, ženy berú lieky
Podľa doktora Okruhlicu nás ohrozujú dva typy liekovej závislosti. Ak v nás prehltnutá tabletka vyvolá spokojnosť a šťastie a bez nej sa z nás, naopak, stanú nervózne podráždené fúrie alebo nevieme zaspať, ide len o čisto psychickú závislosť. V prípade, že si už s malým množstvom tabletiek nevystačíme a potrebujeme zvyšovať dávku, môže sa tento stav zhoršovať. Vtedy sa k psychickým prejavom pridružia aj znaky telesnej závislosti, ako sú apatia, nespavosť, desivé sny, uzatváranie sa do seba, hlboké depresie, telesný nepokoj, búchanie srdca, neovládateľné „zášklby“ alebo epileptické záchvaty.
„V oboch prípadoch si nerobte márne nádeje, že závislosť od liekov zdoláte samy. Radšej sa obráťte na odborníkov a začnite sa jej zbavovať pod lekárskym dozorom. Muži, ktorí utápajú problémy v poháriku, žiadajú o liečbu oveľa častejšie ako ženy, ktoré riešia problémy pilulkami. Tie si závislosť nechcú za žiadnych okolností pripustiť a málokedy vyhľadávajú lekársku pomoc. Mali by si však uvedomiť, že každá závislosť znižuje kvalitu života a zužuje možnosť slobodnej voľby,“ dodáva Ľubomír Okruhlica.
S „ružovou tabletkou na čokoľvek“, je to ako s „marlborkou“ či fľašou vína. Začnú nás ovládať a dokiaľ ich nezoženieme v najbližšej lekárni alebo supermarkete, všetko ostatné pre nás stráca význam.
Zoberte si tabletky na spanie, ak...
...priletíte do Tuniska, kde je veľmi horúco a nemôžete zaspať. Vtedy nemusíte mať strach zo závislosti.
Neužívajte ich v prípade, že...
...máte dlhodobo dve zamestnania, cítite sa vyčerpané a vďaka nim chcete čo najrých-lejšie zaspať. Hrozí veľká pravdepodobnosť, že sa od liekov stanete chronicky závislé.
Závislosť od liekov je doménou žien
Muži majú vo všeobecnosti väčší sklon k závislostiam ako ženy. Pre rodové odlišnosti sú ženy do určitej miery hormonálne aj biologicky chránené pred alkoholizmom. Po prvé - neznesú veľké množstvo alkoholu, po druhé - starostlivosť o rodinu aj deti im bráni, aby sa dennodenne opíjali. Jediná závislosť, v ktorej ženy zatiaľ predbehli mužov, je závislosť od liekov. Preto buďte opatrné a berte len také množstvo tabletiek, ktoré vám odporučil lekár. Voľne dostupné pilulky kupujte len v nevyhnutných prípadoch. Ak nemôžete zaspať, radšej sa choďte prejsť, vypite mlieko s medom a nemyslite na veci, ktoré vás rozrušujú.
Autor: Dana Haščáková