Situácia, keď sa nedarí počať vytúženého potomka, dokáže rozladiť psychiku každej ženy. Najmä, ak dovtedy nemala žiadne pochybnosti o svojom reprodukčnom zdraví. Bohužiaľ, prípadov ženskej neplodnosti v posledných rokoch pribúda.
Medzi najčastejšie príčiny patrí endometrióza. Pri tejto veľmi rozšírenej chorobe sa bunky, ktoré za normálnych okolností žijú vnútri maternice, dostávajú mimo, najčastejšie do brucha.
Stáva sa to v prípadoch, keď sa maternica neprirodzene stiahne počas menštruačného cyklu a krv, ktorá by mala prúdiť von z tela, sa vracia a putuje na miesta, kam vôbec nepatrí. Kúsky vnútromaternicovej sliznice sa tak uchytia na pobrušnici, na hrubom čreve, vo výnimočných prípadoch dokonca na pľúcach alebo iných orgánoch.
„Problém je, že tieto bunky sa ďalej správajú akoby boli vnútri maternice,“ vysvetľuje docent Války. „To znamená, že keď príde čas menštruačného cyklu, tak vylučujú kvapky krvi na miestach, kde krv nemá ako odtiecť. Čím väčšie je ložisko, tým viac krvi sa v ňom hromadí. Organizmus reaguje na túto patologickú situáciu tak, že vytvára výpotok v brušku alebo cystu na vaječníku.
Výsledok je, že potom vnútorné pohlavné orgány doslova plávaju v telesných tekutinách, čím sa sťažuje komunikácia medzi vaječníkom a vajcovodom, ničí sa kvalita vajíčok a tým aj ženská plodnosť. Postihnutá žena trpí bolestivou menštruáciou, alebo cíti bolesť pri sexuálnom styku. Čím dlhšie situáciu nerieši, tým väčšie škody dokáže endometrióza v jej tele napáchať.
Preto je vhodné pri týchto príznakoch vyhľadať čím skôr gynekológa. Bohužiaľ, endometrióza sa objavuje aj u žien v najlepšom reprodukčnom veku, ktoré chcú rodiť deti. „Niektoré pacientky postihnuté touto chorobu nemajú ešte ani tridsať rokov,“ varuje Jozef Války.
Škodí priveľa sexu?
Prípadov endometriózy je dnes podstatne viac ako v minulosti. „Na vine sú niektoré civilizačné faktory, ktoré radikálne menia život dnešných žien,“ tvrdí gynekológ Jozef Války z centra asistovanej reprodukcie Iscare. Kedysi boli ženy väčšinu svojho plodného obdobia tehotné, nemali tak často menštruáciu.
Okrem toho pri menštruovaní prichádzalo len zriedka k neprirodzeným sťahom, lebo ženské telo nebolo vystavené takej stresovej záťaži ako dnes. K vnútorným orgánom, ktoré citlivo reagujú na psychické podráždenie, patrí aj malá panva, oblasť, v ktorej je maternica.
„To sa dokonca stáva nielen v stresových situáciách, ale aj pri vnímaní sexuálnych impulzov, ktorých je dnes v bežnom živote priveľa,“ tvrdí Války. „Existuje teória, podľa ktorej má čiastočne na svedomí zvýšený výskyt endometriózy fakt, že je náš život presexovaný. Sex na nás útočí z médií, z reklamy, aj v bežných medziľudských vzťahoch. Správanie medzi ľuďmi je čím ďalej tým viac uvoľnené, ženy sú viac vystavené sexuálnym podnetom z okolia a aj keď si to niekedy neuvedomujú, ich mozog pritom vysiela do pohlavných orgánov dráždivé signály.“
Obrniť sa proti týmto vplyvom je prakticky nemožné. A tak jediné, čo môžeme urobiť pre svoje zdravie, je viesť harmonický, v ideálnom prípade monogamný sexuálny život. Striedanie partnerov, ktoré je navyše samo osebe stresové a niektoré netypické sexuálne praktiky môžu totiž ohroziť našu plodnosť nielen endometriózou, ale aj rôznymi infekciami a zápalovými ochoreniami.
„Z môjho pohľadu gynekológa je napríklad nebezpečné striedanie análneho a vaginálneho sexu,“ varuje Války. „Ženy, ktoré niečo podobné praktizujú, končia často s nebezpečnými zápalmi a ťažko liečiteľnými výtokmi. Samozrejme, že to má negatívny vplyv na ich reprodukčné zdravie.“
Pozor na hmotnosť
K ďalším civilizačným hrozbám, ktoré u žien znižujú šancu na počatie, patrí obezita. Priveľa tuku v ženskom tele negatívne vplýva na hormonálnu rovnováhu. Nadváha často spôsobuje výkyvy menštruačného cyklu a negatívne vplýva na činnosť vaječníkov. Podľa Jozefa Válkyho by mala každá žena s kilami navyše, ktorá chce počať zdravé dieťa, predovšetkým schudnúť.
Najťažšie sa to darí tým, ktoré trpia takzvaným syndrómom X. Ide o pomerne rozšírenú hormonálnu poruchu. Postihnuté ženy majú v tele zvýšenú hladinu mužského hormónu testosterónu. Navonok sa to prejavuje zvýšeným ochlpením na podbrušku alebo na tvári, mohutnejšou stavbou tela a sklonmi k nadváhe, ktoré pretrvávajú aj keď sa pacientky pokúšajú striedmo jesť. „V takom prípade sa treba poradiť s lekárom, ktorý odporučí vhodnú medikamentóznu liečbu v kombinácii so stravovaním,“ tvrdí Války. „Chce to dosť trpezlivosti, ale aj takéto ženy dokážu napokon schudnúť.“
Opačným extrémom, ktorý môže tiež vážne narušiť hormonálnu rovnováhu, je podváha. Ženské telo prirodzene potrebuje určité percento tuku, ktoré ak organizmu chýba, jemné reprodukčné mechanizmy sa automaticky narušia. Príznaky sú podobné ako pri obezite – vynechávanie menštruácie a oslabenie vaječníkov.
Všetko s mierou
Žena, ktorá si chce čo najdlhšie zachovať plodnosť, by zrejme mala žiť podľa hesla: Všetkého veľa škodí. Nejesť priveľa ani primálo, žiť zdravým sexuálnym životom a primerane sa hýbať. „Šport pomáha lepšie okysličiť organizmus, celkovo zlepšuje fyzickú kondíciu aj plodnosť,“ tvrdí Války. „Nesmie ho však byť priveľa.“
Špičkové športovkyne, ktoré majú telá samý sval, chýba im prirodzená vrstva tuku a sú vyčerpané prehnanou fyzickou námahou, neraz končia v ambulanciách asistovanej reprodukcie, lebo nedokážu prirodzenou cestou otehotnieť.
Medzi najpočetnejšie pacientky s podobnými problémami patria však ženy, ktoré „prešvihli“ svoje plodné obdobie a naplánovali si materstvo príliš neskoro. Bohužiaľ, ani ten najideálnejší životný štýl nedokáže zastaviť biologické hodiny. „Po tridsiatom šiestom roku sa kvalita ženských vajíčok nemilosrdne zhoršuje a po štyridsiatke býva tento problém taký vážny, že ženám, ktoré chcú otehotnieť, odporúčame umelé oplodnenie vajíčkom od mladšej darkyne,“ varuje Války.
Signálom, ktorý jednoznačne naznačuje, že činnosť vaječníkov pomaly ustáva, je nepravidelný menštruačný cyklus, ktorý sprevádzajú návaly tepla a iné príznaky blížiacej sa menopauzy. Jednou z možností pre staršie ženy je dať si zmraziť vajíčka počas najlepšieho reprodukčného obdobia a neskôr ich v prípade potreby rozmraziť. Úspešnosť počatia touto metódou je však zatiaľ len 20 percent.
V porovnaní s klasickým umelým oplodnením, pri ktorom je šanca otehotnieť asi šesťdesiatpercentná, je to stále dosť málo. V období, keď v podstate zdravé ženské telo stráca svoje reprodukčné schopnosti, je však na prirodzené počatie neskoro. „Žena môže mať perfektnú postavu, môže vyzerať ako Julia Roberts, ale svoje vaječníky neoklame, tie si žijú svojím životom,“ dodáva Války.
Čo môžeme urobiť pre svoju plodnosť?
- zdravo sa stravovať, vyhýbať sa nezdravým diétam a veľkým výkyvom váhy
- upraviť hmotnosť v prípade nadváhy aj podváhy
- zvýšiť prísun antioxidantov, najmä vitamínu C a E, pokiaľ možno v prírodnej forme
- primerane športovať, aby bol organizmus dostatočne okysličený, vyhýbať sa však pritom extrémnemu fyzickému preťaženiu
- nestriedať sexuálnych partnerov
- vyhýbať sa atypickým sexuálnym praktikám, najmä análnemu sexu
- chodiť pravidelne na gynekologické prehliadky
pri nepravidelnostiach menštruačného cyklu, menštruačných bolestiach a bolestiach pri sexuálnom styku vyhľadať lekára
- neodkladať tehotenstvo na obdobie, keď už klesá funkčnosť vaječníkov
- vyhýbať sa stresu, kompenzovať stresové situácie relaxačnými aktivitami
- vyhýbať sa fajčeniu, pitiu alkoholu a experimentovaniu s drogami
Aká je šanca otehotnieť pre priemernú zdravú ženu?
- vo veku od 20 do 30 rokov je šanca na úspech 75 % v priebehu jedného roka
- vo veku od 30 do 35 rokov sa pravdepodobnosť otehotnenia znižuje na 66 % v priebehu jedného roka
- vo veku od 35 do 40 rokov je pravdepodobnosť úspešnosti v priebehu jedného roka len 44 %
Ako sa zvyšuje riziko Downovho syndrómu u dieťaťa v súvislosti s vekom matky?
- vo veku 25 rokov: riziko v pomere 1 : 1250
- vo veku 30 rokov: riziko v pomere 1 : 1000
- vo veku 35 rokov: riziko v pomere 1 : 400
- vo veku 40 rokov: riziko v pomere 1 : 100
- vo veku 45 rokov: riziko v pomere 1 : 30
Autor: k téme sa vyjadruje gynekológ Jozef Války, www.iscare.sk