– počas prázdnin.
I mňa sa už koncom júna jedna mamička budúcej piatačky pýtala, aké jej má nakúpiť zošity. Syn už má piaty ročník za sebou – čo predmet, to iná vyučujúca a to znamená aj rozdielne požiadavky na pomôcky. Zošity, nakúpené v predstihu, sa stali železnou zásobou do budúcna. Zaujíma nás názor Vás, našich čitateliek – myslíte, že je lepšie kupovať zošity vopred alebo počkať na začiatok školského roka? Široká škála pomôcok sa však v predstihu nakúpiť dá:
- perá podľa potreby (pri menších deťoch je spotreba dosť veľká, perá sa často strácajú),
- ceruzky a farbičky (najlepšie trojhranné pre správne držanie),
- pomôcky na výtvarnú výchovu (spravidla stačí sada vodových farieb a temper, štetce, nádobka na vodu, handrička, voskovky, podložka na zakrytie stola, stará košeľa po tatovi a väčšinou treba deťom kúpiť aj farebný papier a výkresy).
S rôznymi školskými doskami sa netreba unáhliť, my napríklad máme doma spred roka nepoužité dosky na abecedu a číslice. S úborom na telesnú výchovu si netreba robiť starosti, žiadne delenie dievčat a chlapcov podľa modrých a červených trenírok sa už nepraktizuje, dôležité je len mať pevnú obuv, ktorá na telocvičných palubovkách nenecháva šmuhy. Podobne je to aj s prezuvkami.
Najdôležitejší je však výber školskej tašky. Na ňu spravidla rodičia kladú náročnejšie požiadavky, či už z hľadiska bezpečnosti dieťaťa, estetického a praktického hľadiska a životnosti. Skĺbiť všetky rodičovské požiadavky do cenovo prijateľného výrobku je náročné. Deti si vyberajú licencované výrobky, ktoré sú často drahšie a nie všetky majú napr. anatomicky tvarovanú chrbtovú časť, dokonca niekedy ani nie je dobre spevnená.
Kvôli bezpečnosti by mala byť školská taška vybavená viacerými reflexnými prvkami, z praktického hľadiska musí častokrát urobiť rodič kompromis medzi tým, koľko učebníc sa do aktovky musí zmestiť a akú veľkú tašku jeho ratolesť unesie bez toho, aby sa to neodrazilo na neskorších zdravotných problémoch. Predsa len, dieťa nosí tašku na chrbte takmer denne. Pri nosnosti treba dbať na pevnosť materiálu, ramenných popruhov i zatváracích praciek. U tých sa stáva, a to i pri drahších modeloch, že po čase prestanú plniť svoju funkciu. Našej prváčke takto vypovedala službu jej prvá taška už po trištvrte roku, čo bolo pri tisíckorunovej investícii pre mňa sklamaním.
Aké máte skúsenosti s nákupom školských pomôcok vy, milé čitateľky?
Skúste nám ich napísať na adresu zena@smeonline.sk a získajte od nás cenu, ktorou potešíte vaše dieťa.