de iba o žart. S pribúdajúcimi rokmi však určite na túto tému zmení názor. Sex totiž nie je ani zďaleka len výsadou mladosti. Kroniku nášho sexuálneho života začíname písať v priemere medzi 15. a 18. rokom života. „U mužov je krivka pohlavnej aktivity najvyššia asi vo veku 20 rokov, potom mierne klesá. Pohlavná aktivita mužov pretrváva až do vysokého veku v závislosti od ich zdravotného stavu a, samozrejme, primeranej partnerky,“ konštatuje prezident Spoločnosti za zdravý sexuálny život, sexuológ a urológ Ivan Kubiš.
U žien dochádza podľa neho k vrcholu krivky až po tridsiatke, niekedy okolo 35. roku. Inými slovami – u žien sa vyvíja maximum orgastickej schopnosti o niečo neskôr ako u mužov. V neskoršom veku sexuálny apetít síce klesá, ale to neznamená, že by úplne vymizol.
Starnutie nie je celibát
„Ak si myslíte, že starnutie znamená koniec sexuálnej aktivity, tak sa poriadne mýlite,“ upozorňuje sexuológ a dodáva: „Na udržanie sexuálneho apetítu po päťdesiatke či šesťdesiatke sú však rozhodujúce dva faktory: dobré zdravie a vhodný partner.“ Podľa odborníka je dobrá sexuálna aktivita v mladosti predpokladom na dobrú výkonnosť aj vo vyššom veku. Je známe, že medzi 20. a 50. rokom dochádza k určitému poklesu sexuálnej aktivity.
Výskumy však potvrdzujú, že ešte po päťdesiatke mávajú muži počas nočného spánku erekcie trvajúce priemerne 90 minút. „A nie sú to erekcie vyvolané erotickými snami, ani naplnením močového mechúra. Sú dôsledkom aktivity autonómneho nervového systému u primerane zdravého muža,“ objasňuje sexuológ.
Menopauza – koniec alebo nový začiatok?
Akýmsi medzníkom v sexuálnom živote žien môže byť menopauza. Týmto pojmom sa označuje ukončenie menštruácie a koniec ženskej plodnosti. „Priemerný vek pre menopauzu je 51 rokov. Vzhľadom na zvyšujúcu sa dĺžku života možno predpokladať, že ženy prežijú polovicu dospelého veku po menopauze,“ konštatuje Ivan Kubiš. Väčšina žien nemá výraznejšie nepríjemné pocity sprevádzajúce menopauzu a udržiava si sexuálny záujem a schopnosť pozitívnych sexuálnych reakcií. „U niektorých žien však možno pozorovať nepríjemné pocity, ako sú návaly krvi, porucha spánku, depresie, bolesti hlavy a precitlivenosť. Dôvodom je pokles ženských pohlavných hormónov – estrogénov,“ vysvetľuje sexuológ. Skúsenosti z jeho odbornej praxe hovoria, že ženy po menopauze majú pri sexe zníženú intenzitu orgazmu a rýchlejšiu fázu uvoľnenia. Menej často však pozorujeme u starších žien zníženie erotickej túžby. Ak sú ich partneri zdraví, nič im nebráni v tom, aby ďalej pokračovali v sexuálnom živote. Príprava staršieho muža na sexuálny akt je síce o niečo dlhšia ako v ranej mladosti, to však nemá žiadny vplyv na kvalitu súlože. „Ide o dôsledok fyziologických pochodov, v žiadnom prípade to však nemožno hodnotiť ako sexuálnu poruchu,“ konštatuje Igor Kubiš.
Ak nemá starší muž dlhší čas sex, to ešte neznamená, že musí mať problémy s potenciou. V pozadí sú často iné príčiny. „Dlhšie obdobie sexuálnej abstinencie nevedie k atrofii (zmenšeniu) pohlavných orgánov a nie je ani príčinou erektílnej poruchy,“ dodáva sexuológ.
Stratená chuť – kde ju hľadať?
Medzi najčastejšie dôvody znižovania sexuálnej aktivity s pribúdajúcim vekom manželov patria monotónnosť zovšednenie opakujúceho sa styku, prílišná zamestnanosť a starosti o ekonomické zabezpečenie, ale aj duševná alebo telesná únava. Podľa sexuológa je veľmi dôležité priniesť do nášho sexuálneho života harmóniu a pravidelnosť. „Sexualita je prirodzenou stránkou života, dobré vzájomné poznanie partnerov aj v tejto oblasti prispieva k vzájomnému uspokojeniu. Človek je tým spokojnejší, čím viac šťastia a spokojnosti vie dať iným,“ uvádza Ivan Kubiš.
Zábrany typu „už sme na to pristarí, nehodí sa to...“ nemajú podľa neho žiadne opodstatnenie. „Moje skúsenosti potvrdzujú, že mnohí seniori si užívajú sex aj po šesťdesiatke, pokiaľ to ich zdravotný stav dovolí a majú primeraného atraktívneho partnera,“ prezrádza sexuológ. Ak si teraz s hrôzou vybavíte scénu z amerického filmu, kde pán v rokoch práve „v najlepšom“ s atraktívnou blondínou naposledy vydýchol, možno vás upokoja slová Igora Kubiša: „Riziko infarktu alebo iných zdravotných komplikácií je zanedbateľné. Je to skôr téma pre bulvár ako problém reálnej sexuologickej praxe.“
Štatistický priemerAk vás zaujíma, aký bohatý je sexuálny život vašich rovesníkov, informáciu vám poskytnú tieto čísla. „Existujú rôzne štatistiky. Osobne však za objektívne považujem tie, ktoré uvádzajú frekvenciu stykov v závislosti od veku za kalendárny rok.
Priemerný sexuálne aktívny muž mladší ako 25 rokov dokazuje svoju potenciu 250-krát za rok, vo veku 26 až 30 rokov 150-krát, vo veku 36 až 40 rokov 110-krát, vo veku 40 až 50 rokov 90-krát a po päťdesiatke ešte aj 60-krát za rok,“ uvádza výsledky štatistík sexuológ. Ako však dodáva, aj napriek tomu, že sexuálne zdravie je dôležitou zložkou celkového zdravia, málokedy sa stretnú dvaja partneri s rovnakými nárokmi na sexuálny život. „Vo svojej praxi sa stretávam častejšie s vyššími nárokmi mužov, ženy mávajú väčšinou skromnejšie nároky v tejto oblasti,“ konštatuje odborník.
Pozor na obezitu!
Nadváha je pre mnohých ľudí väčším handicapom v sexuálnom živote ako pribúdajúce roky. Výskumy potvrdzujú, že obézni muži mávajú častejšie problémy s erekciou ako ich štíhli vrstovníci. „Častým dôsledkom obezity je totiž ateroskleróza tepien s následným nedokrvením. Tepny penisu sú tenšie ako srdcové tepny, preto veľké percento mužov s infarktom srdca udáva, že už pred infarktom mali dlhoročný problém s erekciou. Z toho dôvodu sa často uvádza kvalita stoporenia penisu ako barometer, indikátor zdravia,“ objasňuje sexuológ a urológ Ivan Kubiš.
Prvým krokom, ktorý odborník odporúča, je úprava hmotnosti: „To je cesta, aby mal muž dobrý pocit sám zo seba, aby sa mohol uvoľniť. Pocit pohody vycíti aj partnerka a určite to ocení.“ Pritom najlepšie pomôžu pohybové aktivity, najmä vytrvalostné športy ako beh, plávanie alebo turistika. „A samozrej-me, výdatným spaľovačom kalórií je aj sex. Pri polohe “na koníčka” spálite 250 kalórií, pri sexe na stoličke asi 350 kalórií,“ informuje odborník.
Prečo je sex v zrelom veku tabu?
Vysvetľuje psychologička a psychoterapeutka Júlia Štermenská
Najväčší problém je v tabuizovaní sexu v rodine. „O tom, že by si rodičia či dokonca starí rodičia ešte užívali v spálni, sa jednoducho pred deťmi nehovorí,“ konštatuje odborníčka. Keďže kedysi bola sexualita prísne stráženým tabu, starší ľudia nepovažujú za vhodné hovoriť o tejto téme. „Pocity hanby, nesmelosť, neistota, či správne zvolia slová, môžu priniesť mlčanie, zatvorenie témy sexu do trinástej komnaty. A pritom napriek všetkým predsudkom môžu ľudia sexuálne žiť do veľmi vysokého veku. Tak prečo o tom nevedieť?“ dodáva psychologička.
Rodičia by nemali byť prehnane prudérni, ale v otázkach sexuálnej výchovy aktívni. Prirodzenou, otvorenou komunikáciou môžu prispieť k tomu, že sexualita nebude spájaná v hlavách ich detí len s mladosťou. „Samotný vzťah medzi rodičmi je pre dieťa prvým vzorom o fungovaní vzťahov medzi mužom a ženou. Platí to aj o sexe. Každý rodič môže svojmu dieťaťu poskytnúť nenásilnú sexuálnu výchovu už od predškolského veku,“ odporúča Júlia Štermenská. Dieťa tým, že sa pýta, už samo navádza na rozhovor. Podľa odborníčky treba na všetky otázky odpovedať. Inak sa môže stať, že sex sa stane pre dieťa niečím akoby „neexistujúcim“. A to môže mať preň nepríjemné následky do budúcna. Napríklad, keď v zrelom veku narazí na sexuálne problémy, nebude sa o nich vedieť porozprávať, ani ich riešiť.
Autor: Andrea Kučerová