SME

Uhasme smäd

Pokožka vystavená slnku si žiada extra porciu vlahy.



Jemne opálená pleť je nádherná a dodáva sexepíl. Vysúšanie pokožky slnkom však urýchľuje proces jej vonkajšieho starnutia a letné teploty spôsobujúce nedostatok vody v tele dehydrujú pokožku zvnútra.

vizual_hydreane1.jpgNevyhnutná závlaha

Dostatočný prísun tekutín potrebujú tak naše vnútorné orgány, ako aj povrchový a súčasne najväčší ľudský orgán pokožka. Ako zistíme, či máme pleť dehydrovanú? „Ak pociťujeme napätie a pálenie, je to signál, že pokožka nedostala prídel svojej vlahy,“ vysvetľuje dermatologička Mária Petrášová a pripomína, aby sme dodržiavali odporúčaný príjem tekutín zvnútra i zvonka. Voda síce pred spálením neochráni, ale z hľadiska udržania hydratácie je pitie pre pokožku nevyhnutné.

Dehydratácia organizmu totiž ovplyvňuje úroveň vlhkosti pokožky, ktorá bez vody stráca pružnosť a rýchlejšie starne. „Ak pokožke doprajeme potrebnú ‚závlahu‘ , vyhneme sa jej narušeniu, uvoľňovaniu voľných radikálov, poruchám pigmentácie a v neposlednom rade i podmienenému vzniku intolerantnej citlivej pleti,“ hovorí odborníčka.

Suchá verzus dehydrovaná

face2.jpgPozor na nesprávne zhodnotenie typu vašej pleti. Zatiaľ čo suchá pokožka potrebuje doplniť hladinu tukov, dehydrovaná potrebuje vodu. Dehydrovaná môže byť pleť mastná i zmiešaná, ale aj suchá. Nedostatočná hydratácia sa prejavuje pocitom sťahovania pokožky v teple alebo i v chlade, akoby bola o číslo menšia. Skúste sa otestovať: prstom nadvihnite kožu v oblasti pod lícnou kosťou. Dehydrovaná pleť sa v tej chvíli prejaví viditeľnými jemnými vráskami a drobnými šupinkami.

Čím viac vlhkosti, tým lepšie

Alfou a omegou starostlivosti o pleť v letných mesiacoch je kvalitný hydratačný krém. Denný by mal mať ochranný faktor, nočný obsahovať vitamín E, enzýmy alebo látky rastlinného pôvodu. Okrem toho treba dodržiavať pitný režim. Denne by sme preto mali prijať aspoň dva až štyri decilitre vody na 10 kilogramov hmotnosti a pri väčšej záťaži príjem tekutín zvýšiť.

Aj zdravá koža stráca v suchom prostredí až 500 g vody denne! Potom pôsobí unavene, matne a bez jasu, stráca prirodzenú pružnosť a pevnosť, v dôsledku čoho sa rýchlo začínajú tvoriť jemné vrásky. V kabelke každej ženy by počas letných mesiacov nemala chýbať vodná spŕška v spreji. Chladivá sprcha drobných kvapiek liečivej termálnej vody v momente osvieži horúčavou zmorenú pleť, upokojí a posilní citlivú pokožku, zmierni začervenania a navyše sa dá použiť aj na make-up. Nie je však dostatočnou náhradou za hydratačný krém.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

face3.jpgHydratácia podľa typu pleti

Odborníci odporúčajú zvoliť si kvalitné rehydratačné krémy, ktoré nezlepujú póry. Svojou ľahkou konzistenciou vyhovujú i citlivej pleti s väčšou tendenciou k dehydratácii.

„Látky izomerín a hydro-alanín obsiahnuté v hydratačných krémov rýchlo prenikajú do štruktúry pleti a zlepšujú schopnosť kožných buniek viazať vodu. Optimálnu mieru hydratácie udržujú počas 24 hodín,“ hovorí dermatologička Petrášová. Pri výbere je dôležité, v akom základe sa krém nachádza:

  • pre mastnú pleť je vhodný hydratačný krém so základom, ktorý obsahuje málo olejových zložiek, typ základu olej vo vode (o/v). Aj takáto pokožka si žiada hydratáciu, ktorú nenahradí nadmerná produkcia mazu. Vhodné je vybrať si produkt s názvom „nekomedogénny“, čo znamená toľko, že neupcháva póry a zabraňuje vzniku vyrážok.
  • pre suchšiu pleť je ideálny hydratačný krém aj s väčším obsahom oleja typu voda v oleji (v/o). Z olejov sa často používa jojobový, avokádový alebo pupalkový. Takéto zloženie zanechá na pokožke jemný neviditeľný mastný film, ktorý zabráni, aby sa vlhkosť vyparila z pokožky. Hydratácia suchej pleti je veľmi dôležitá, pretože je dráždivejšia a skôr sa zapáli.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: k téme sa vyjarduje dermatologička Mária Petrášová z Dermapointu v Žiline

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 701
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 627
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 415
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 933
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 635
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 276
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 528
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 518
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu