Cvičenie po úraze
Mám 55 rokov. Pred piatimi rokmi som po úraze absolvovala vážnu operáciu kolena a až doteraz som nemohla športovať. Predtým som zvykla behávať asi dvakrát do týždňa, občas som zašla do posilňovne. Za tých päť rokov som pribrala desať kilogramov. Lekár mi už povolil cvičiť normálne, nie iba rehabilitačné cviky. Ako by som mala začať?
Maja Košecová, Prešov
Vhodné aktivity po operáciách sú najmä plávanie, bicyklovanie a chôdza, ktoré by vám mali pomôcť zbaviť sa kilogramov. Pre chôdzu zvoľte povrch, ktorý bude tlmiť nárazy a šetriť kĺby – antuku, trávu bez nerovností alebo vo fitnescentre bežiaci pás.
Tieto aeróbne aktivity kombinujte s cvičením v posilňovni pod dohľadom trénera. Zamerajte sa najmä na posilnenie štvorhlavého a dvojhlavého svalu stehna a zväčšenie rozsahu pohybu v kolennom kĺbe. Začnite s izometrickým posilňovaním, pri ktorom sa sval neskracuje, mení sa len jeho napätie. Takéto cvičenie je bez pohybu, vykonávate maximálne svalové napätie proti odporu, ktorý nemôžete prekonať. Potom by malo nasledovať izokinetické a izotonické cvičenie – mení sa dĺžka svalu, bez zmeny svalového napätia. Vhodné je použitie balančných plošín a expanderov.
Ďalej sa zamerajte na lýtkový sval a flexory členka. Po cvičení zdvihnite nohy nad úroveň tela, aby ste zamedzili opuchnutiu. Vyhnite sa drepom, kľačaniu, zdvíhaniu ťažkých závaží. Cvičenie môže sprevádzať pnutie, ťahanie, ale nie bolesť. Ako si vybrať fitnescentrum?
Mám 40 rokov a rozhodla som sa, že konečne niečo spravím pre svoje telo a začnem chodiť do fitnescentra. Podľa čoho by som si ho mala vybrať? Moje kamarátky sa cvičeniu nevenujú, iba občas chodia na aerobik, tak mi veľmi poradiť nemôžu.
Petra Machovičová, Bratislava
Pri výbere fitnescentra si všímajte viacero vecí. Napríklad polohu, aby vás vzdialenosť neodrádzala od cvičenia. Porovnajte si ceny – väčšina centier ponúka jednorazové vstupy, ktoré však môžu byť limitované časom, alebo zľavnené permanentky na rôzne dlhý čas. Výhody má klubové členstvo – napríklad parkovacie miesto, vstup do relax centra, skupinové cvičenia. Presne si zistite otváracie hodiny.
Navštívte centrum v čase, keď tam plánujete chodiť, aby ste videli, či vtedy nie je preplnené. Spýtajte sa, čo si máte nosiť so sebou – nie všetky centrá zapožičiavajú napríklad uteráky. Stroje a náradie by mali byť čisté, v dobrom stave a dostatočnom množstve. To isté platí pre sprchy a šatne. Stroje by mali byť prispôsobiteľné ľuďom rôzneho vzrastu a zdatnosti.
Miestnosť pre skupinové cvičenia má byť priestranná, s podlahou tlmiacou nárazy. Lepšie centrá ponúkajú masáže, sauny, solárium a fyzioterapeutov. Dôležitý je dostatok priestoru na strečing, aj denného svetla. V lete oceníte klimatizáciu. Všimnite si, koľko je v centre trénerov a iných zamestnancov, ako sa správajú, nebojte sa informovať, či majú potrebné vzdelanie. Výhodou je aj možnosť osobných tréningov.
Autor: na otázky odpovedal Martin Zimák, športový riaditeľ fitnescentra v Bratislave