Plávanie je šport užitočný zo všetkých stránok pre všetky vekové kategórie. „Nenamáhajú sa pri ňom kĺby, zlepšuje sa kondícia a vytrvalosť, trénujú sa svaly. Je to aj výborný regeneračný prostriedok a doplnková aktivita k inému športu,“ hovorí tréner.
Pri každom plaveckom spôsobe, či už sú to prsia, kraul, znak, alebo delfín, je dôležitá technika. Bez nej sa ľahko môže stať, že sa príliš veľa „narobíme“, ale bez očakávaného efektu: „Človek sa musí najmä poriadne vyplávať – teda naučiť sa plávať určitým štýlom technicky správne. Napríklad pri prsiach by nemal robiť zábery rukami príliš rýchlo a po povrchu hladiny, ale plynulo a dôkladne. Základom je súhra práce rúk a nôh.“
Začnime s inštruktorom
Najmä pri malých deťoch je dôležité, aby sa s vodou najskôr „skamarátili“. „Vhodné sú rôzne hry, naháňačky v bazéne a iné zábavné aktivity,“ hovorí tréner, podľa ktorého je určite najlepšie, ak sa deti učia plávať pod vedením inštruktora. „Iba tak zaručíme, že si osvoja správnu techniku a základy.“
Aby nadobudli vo vode istotu, môžeme im pomôcť nafukovacími rukávmi alebo kolesom: „Vďaka nim si ľahšie zvyknú na vodné prostredie, ale samotné učenie plávania by malo prebiehať bez nich,“ uzatvára tréner.
Rovnomerná záťaž
K výhodám plávania patrí aj to, že voda lepšie odvádza teplo, takže sa v nej cítime príjemnejšie a nezahrejeme sa tak, ako napríklad pri behu: „Ideálne je plávať vo vlažnej vode, nie príliš prehriatej. Zo zdravotného hľadiska je tiež dobré, že plavec rovnomerne zaťažuje, a teda aj rozvíja obe strany tela.“ Kedy nám môže plávanie spôsobiť problémy? Určite by sme sa nemali snažiť podávať väčšie výkony veľmi unavení, najedení alebo pod vplyvom alkoholu.
Pre bezpečnosť by človek nemal plávať v blízkosti plavidiel, v noci, ani sám vo voľnej vode. „Nie je dobré preceňovať svoje schopnosti, ale samotné plávanie určite nikomu neublíži. Samozrejme, v bazéne nás môže prekvapiť napríklad alergická reakcia na chlór,“ vysvetľuje Balážik. Všetci tí, ktorých plavecké schopnosti nepatria k najlepším, by mali plávať iba na miestach pod dohľadom plavčíka.
Tréningový plán pre začiatočníkov
- Pozitívne zdravotné účinky dosiahneme, ak budeme plávať 3--krát do týždňa.
- Intenzita činnosti by sa mala pohybovať od 120 do 150 pulzov z maximálnej srdcovej frekvencie. Tieto údaje si ľahko skontrolujeme pomocou merača tepovej frekvencie.
- Ideálne je zaplávať 500 metrov v rozpätí 15 minút, alebo si túto vzdialenosť rozdeliť na 3--krát 5 minút, s dvoma prestávkami po 2 až 3 minúty.
- Plávame štýlom, ktorý najlepšie ovládame, ale aby sme vystriedali zaťažované svalové skupiny, snažíme sa zvládnuť aj iné spôsoby.
Autor: Zuzana Zajacová