ám poriadia, ako začať.
Kvalitné značkové korčule pre rekreačných jazdcov stoja zhruba štyri tisícky. „Pre začiatočníkov sú najvhodnejšie fitneskorčule s vyššou a pohodlnejšou papučou, ktorá zaručí korčuliarovi dobrú stabilitu. Priemer koliesok by mal byť okolo 80 až 84 milimetrov,” hovorí aktívna korčuliarka a organizátorka podujatia Bratislava-in-line Lea Hurbanová. Korčule by mali byť pohodlné, nemali by nás nikde tlačiť ani pichať. Nezabudnime na prilbu a ochranu zápästí, kolien a lakťov.
V plnej výzbroji
Najskôr si skúsme zopár krokov na trávniku, prípadne doma na koberci, kde nás bude štruktúra povrchu prirodzene brzdiť. Ak sme nabrali akú-takú istotu, presuňme sa na rovnú dlhšiu plochu, kde sa netreba tlačiť medzi autami ani skúsenými korčuliarmi.
„V Bratislave sa ľudia zvyknú zaúčať v Sade Janka Kráľa. Terén tam síce nie je ideálny, no na prvé pokusy by mal stačiť. Využiť sa dajú aj opustené parkoviská a školské dvory s asfaltovým povrchom. Veľa začiatočníkov sa prvýkrát vyberie na hrádzu, čo nie je príliš dobrý nápad, pretože pre veľkú frekvenciu korčuliarov a cyklistov tu môže ľahko dôjsť k úrazu,“ hovorí redaktorka www.inlineportal.sk Monika Hurbanová.
Pokusy a omyly
Nenakláňajme sa príliš dozadu ani dopredu, pretože môžeme ľahko spadnúť. Stabilitu nám dodajú pokrčené kolená a znížený postoj. Najjednoduchší spôsob zastavenia je pomocou špeciálnej brzdy, pripevnenej na jednej z korčúľ. „Len čo sa vie korčuliar hýbať, obracať a brzdiť, určite by nemal vynechať akciu bratislava-inline, ktorá sa koná každý piatok počas celého leta,“ hovorí Monika Hurbanová. „Štartuje sa o 21.00 za Auparkom, trasy sú dlhé zhruba 12 kilometrov a rátať treba aj s jazdou do kopca a z kopca. Pre menej zdatných korčuliarov je pred akciou pripravená miniškola brzdenia.“

Náročnosť trasy treba zvyšovať postupne. Rekreačné korčuľovanie nevyžaduje dokonalú kondíciu, no zopár drepov a výpadov denne pomôže posilniť najviac namáhané svalstvo nôh. Pri rýchlostnom korčuľovaní je dôležité brušné svalstvo, ktoré spevníme sklápačkami. Pred korčuľovaním si ponaťahujme a zahrejme svaly. Pri rozcvičke začíname od hlavy, najskôr s naťahovacími, neskôr švihovými cvičeniami.