Zabavte sa na piesku Plážový volejbal je olympijskou disciplínou od roku 1993. Pretože naň stačí len pláž, piesok, slnko sieť, lopta, plavky a štyria hráči, v lete pri mori sa pri ňom potí každý druhý turista. Pod sieťou však veľakrát zistí, že vôbec nevie pravidlá. Takže - hrajú ho dva tímy s dvomi hráčmi. Súboj sa končí, keď jedno z družstiev vyhrá dva sety. Tie sa hrajú do dvadsaťjeden bodov, pre víťazstvo v sete je nutný rozdiel dvoch bodov. Strany sa menia vždy po siedmich bodoch.
Lopta sa rozohráva podaním a výmena pokračuje, kým lopta nespadne na zem, do autu, alebo hráči z tímu loptu správne nevrátia. Na vrátenie lopty majú tri údery. Družstvo vyhrávajúce za výmenu získava bod. Ak výmenu vyhrá tím na príjme, získa bod a podanie. Hráči sa musia na podanie striedať vždy po zmene podania.
Vyskáčte si stres Skákanie na trampolíne je najmladšou disciplínou v skupine gymnastických športov. Jeho začiatky siahajú do prvej polovice šesťdesiatych rokov. Zvládnuť komplikované skoky, ktoré predvádzajú špičkoví profesionáli, si vyžaduje roky driny. Bežným smrteľníkom však úplne stačí naučiť sa základy.
Tento typ športu rozvíja najmä obratnosť a koordináciu pohybov, pomáha spaľovať kalórie bez toho, aby sme vystavovali svoje telo prudkým nárazom a pomáha odbúravať stres. Pri skákaní je najlepšie používať ponožky a gymnastické cvičky. Niektoré skoky je pre vlastnú bezpečnosť lepšie najprv vyskúšať na pevnej podložke. Techniku skákania ťažko zvládneme samy, na začiatok je lepšie zveriť sa do rúk skúseného trénera.
Unavte sa vo vode Vodný aerobik je cvičenie pohybových prvkov, známych najmä z aerobiku na suchu, pod vedením inštruktora, proti odporu vody. História tohto aeróbneho tréningu v rytme hudby siaha do USA. Tam sa mu pôvodne venovali športovci, ktorí pre zranenia a zdravotné problémy nedokázali mnohé cviky robiť na suchu, ale vo vodnom prostredí, kde nehrozia nepríjemné otrasy ani pohyby zaťažujúce kĺby, nepociťovali nijaké problémy.
Voda dokáže telo nadľahčiť, ale aj osviežiť a príjemne unaviť. Aquaaerobik si preto rýchlo získal obľubu aj medzi zdravými športovcami. Môže ho cvičiť doslova každý – dospelí, deti, starší, odporúča sa aj tehotným ženám alebo ľuďom s nadváhou. Nemusí sa ho báť ani ten, kto zatiaľ nemá žiadne športové skúsenosti, dokonca ani neplavec. Začiatočníci väčšinou cvičia v plytkej vode, pokročilí a zdatní jedinci sa aquaerobiku venujú v hlbokej vode. Často sa využívajú aj nadľahčovacie alebo posilňovacie pomôcky, napríklad pásy alebo činky, ktoré telo vo vode stabilizujú, zvýšia náročnosť cvičenia a pomôžu spáliť viac kalórií.
Zahrajte sa s košíkom
Zdá sa, že obyvatelia každého kúta sveta mali v istom čase potrebu napichať do korkovej loptičky zopár husích pierok a udierať do nej palicami či inými nástrojmi. Korene bedmintonu môžeme nájsť v starovekej Číne, Indii, Grécku aj v ríši Aztékov. Erich von Daniken by pre tento jav našiel iste vysvetlenie, my sa uspokojme s tým, že bedminton ponúka za málo peňazí veľa zábavy. Na hru postačí raketa, košíček, priestor na pinkanie so sieťou uprostred a protihráč ľubovoľného veku.
Ak by náš drahý ohŕňal nos nad príliš jemnou hrou, azda ho presvedčí argument, že bedminton je najrýchlejším raketovým športom na svete. Rýchlejší ako tenis, rýchlejší ako squash. Dynamická hra si vyžaduje svižnosť, taktické myslenie a schopnosť okamžite sa rozhodnúť. Nevyhnutná je dobrá kondícia, pri priemerne trvajúcom zápase nabeháme zhruba jeden a pol kilometra a posilníme ramená, nohy a celý srdcovo-cievny systém.
Trénujte si presnosť
Pétanque vymysleli Francúzi a jeho pravidlá uzákonili už v roku 1927. Neodmysliteľne patrí k štýlu ich života, rovnako ako vynikajúce víno, pastis a vychýrené syry. Slovo „pétanque“ vychádza zo slovného spojenia „pied tanque“, čo znamená „nohy spolu“, teda označenie základného postoja hráča. Môže ho hrať takmer ktokoľvek, kdekoľvek, kedykoľvek a s kýmkoľvek, vek ani pohlavie nie sú rozhodujúce.
Pri hre je potrebná nielen dobrá ruka a technika, ale tiež taktika, stratégia, dobré oko a predovšetkým precíznosť. Pétanque je mimoriadne napínavý, lebo až do poslednej gule nie je jasné, kto zvíťazí. Posledným hodom sa môže úplne zvrátiť situácia. Hráčske náčinie, ktoré pozostáva z troch kovových gúľ a malej drevenej guličky nazývanej „košon“, je nenáročné a možno ho nosiť stále so sebou.
Nadýchajte sa čerstvého vzduchu
Golf patrí medzi najstaršie športy v Európe. V Holandsku a Škótsku sa hrával už v 13. storočí. Výhodou je, že sa mu dá venovať v každom veku, lebo nekladie veľké nároky na fyzickú kondíciu. O to náročnejší je však na koncentráciu, strategické myslenie a pohybovú koordináciu.
Jeho najväčšou prednosťou je pohyb na čerstvom vzduchu, ktorý prispieva k okysličeniu organizmu a spomaľovaniu procesov starnutia. Ide síce o niečo finančne náročnejšiu zábavu, ako je väčšina bežných športov, kto však raz golfu prepadne, ten sa ho už nikdy nevzdá.
Nejde totiž len o pohybovú aktivitu, ale o životný štýl, ktorý sa väčšinou spája s členstvom v golfovom klube, kde si môžeme nájsť okruh dobrých priateľov.